Постанова № 71073194, 11.12.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
822/3254/17
Номер документу
71073194
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/3254/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретаріЯворській І.Ю. за участі:представника позивача ОСОБА_3 представника відповідача Варибок Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою від 24.11.2017 суд відкрив провадження у справі за позовом ОСОБА_5 в якому позивач, посилаючись на порушення відповідачем вимог Земельного кодексу України та її прав, просить: 1) визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену у листі від 07.07.2017 №248/0-9007/6-17, щодо надання ОСОБА_6 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності яка розташована за межами населених пунктів Адамівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно і належним чином розглянути заяву ОСОБА_5 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Адамівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.

Представник позивача в судовому засіданні підтвердив викладені в позовній заяві обставини, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Додатково пояснив, що в прохальній частині позову допущено описку щодо прізвища, ім"я та по батькові, саме замість "ОСОБА_4" повинно бути ОСОБА_5.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, однак до суду письмових заперечень не надала. Додатково пояснила, що земельна ділянка на яку претендувала позивач в даний час не включена до Переліку зарезервованих земельних ділянок для учасників АТО та членів сімей загиблих.

Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази по справі, суд приходить до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 10.09.2014 р. №442 утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Згідно з п.7 зазначеного Положення, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. "а" ч.3 ст.22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Абзацом 1 ч. 3 ст. 123 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Листом № 56/0-4500/6-17 від 17.05.2017 за підписом в.о. начальника Вжешневського О.В., у відповідь на заяву позивача від 24.04.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 га, розташованої за межами населених пунктів Адамівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області заявника повідомлено, що земельна ділянка, з приводу якої він звертається, передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а тому задовольнити клопотання немає можливості (стор. 43-44 справи).

Згідно з листом №248/0-9007/6-17 від 07.07.2017 за підписом в.о. начальника Вжешневського О.В., у відповідь на заяву позивача від 06.06.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 га, розташованої за межами населених пунктів Адамівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області повідомлено, що земельна ділянка, з приводу якої звертається позивач, передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а тому задовольнити клопотання немає можливості (стор. 49-50 справи).

Отже, позивач 2-а рази подавав відповідачу заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою про відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населених пунктів Адамівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області і всі документи, передбачені нормами ЗК України, та отримував відмови у їх задоволенні з підстави що земельна ділянка передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.

Згідно з листом начальника Управління землеустрою та охорони земель №2590/3-17-0.331 від 01.12.2017 та письмовою інформацією Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №9-22-0.6-10229/2-17 від 01.12.20917, наданою на виконання протокольної ухвали суду, земельна ділянка щодо якої зверталася позивач (зона/квартал 6820680500:04:004), не включалася до альбому-атласу з резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції на території Віньковецького району (стор. 16 - 17 справи).

Позивач оскаржує рішення відповідача про відмову за №248/0-9007/6-17 від 07.07.2017 щодо розгляду його заяви від 06.06.2017, яке є протиправним, адже в суді встановлено, що на момент його прийняття, та на час розгляду цієї адміністративної справи, земельна ділянка на яку претендував позивач, не була і не є зарезервованою для учасників антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Цю обставину також підтвердив представник відповідача, і не міг суду пояснити, чому у відмові вказано неправдиву підставу цієї відмови.

Абзацом 2 ч. 2 ст. 162 КАС України встановлено, що суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивачу двічі в 2017 році протиправно було відмовлено у задоволенні його заяв про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, а тому, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_6 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Адамівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, відмовивши у задоволенні вимоги про повторний розгляд заяви від 06.06.2017.

Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.

Визначальним принципом правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з"ясування всіх обставин у справі і обов"язок суб"єкта владних повноважень, який заперечує проти позову, доказувати правомірність своїх дій чи рішень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем доведено позовну вимогу щодо незаконності відмови за №248/0-9007/6-17 від 07.07.2017, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах Закону, тому суд з урахуванням встановлених обставин у справі і вимог ч.2 ст.162 КАС України частково задовольняє позов, що підтверджено доказами, які перевірено судом.

На підставі викладеного, керуючись ЗК України і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 122, 158-163, 167, КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_5 від 20.11.2017 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову у формі листа за №248/0-9007/6-17 від 07.07.2017 щодо розгляду заяви позивача від 06.06.2017 про надання дозволу ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Адамівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.

Зобов"язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати по заяві ОСОБА_5 від 06.06.2017 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Адамівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.

В решті позовних вимог відмовити.

Копію постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 14.12.2017.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович