Постанова № 71073018, 14.12.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
820/4756/17
Номер документу
71073018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2017 р. № 820/4756/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,

представника позивача - Кізілова О.В.,

представника відповідача - Зінченка В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В :

Приватне підприємство "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 20.07.2017 № 0021981207, № 0022061207, № 0022071207, № 0022101207, № 0022121207, від 21.07.2017 № 0022301207 та № 0022321207.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ГУ ДФС у Харківській області проведено камеральну перевірку ПП "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за результатами якої складено Акт № 6534/20-40-12-07-19/39091949 від 04.07.2017 , на підставі якого винесено податкові повідомлення-рішення від 20.07.2017: № 0021981207, № 0022061207, № 0022071207, № 0022101207, № 0022121207, від 21.07.2017: № 0022301207 та № 0022321207, з якими ПП "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" не погоджується. Позивач зазначив, що підприємством дійсно змінено місце реєстрації (місцезнаходження) з переходом (зміною) обслуговування з одного контролюючого органу до іншого (взяття на облік/зняття з обліку). При цьому позивач вказав на те, що контролюючий орган за новим місцем знаходження зобов`язаний взяти платника податків на податковий облік за місцем його реєстрації протягом двох робочих днів після надходження повідомлення за формою N11-ОПП, а у випадку наявності певних підстав взяття на податковий облік здійснюється протягом тридцяти днів з дня отримання повідомлення за формою N11-ОПП від контролюючого органу за попереднім місцем знаходженнями. Проте, згідно листа від 22.08.2016 № 4863/10/20-40-08-1-11 Східною ОДПІ м. Харкова ГУДФС України у Харківській області взято ПП ТБ "Фреш Груп Маркет Плюс" на податковий облік тільки 08.08.2016, отже в максимально довгий строк. Таким чином, контролюючий орган саме за новим місцем знаходження платника податку повинен укласти з таким платником договір про визнання електронних документів. При цьому, вказаний договір може бути укладений тільки після взяття платника податку на податковий облік у контролюючому органі. Оскільки з моменту одностороннього розірвання договору про подання електронної податкової звітності до моменту укладання нового договору про визнання електронних документів, сплинуло 30 днів, що позбавила платника права реєструвати податкові накладні у ЄРПН. Таким чином, відмова контролюючого органу у прийнятті та реєстрації податкових накладних, що направлялись ПП ТБ "Фреш Груп Маркет Плюс" в період з 01.07.2016 по 08.08.2016 є безпідставною та неправомірною, а отже, як результат, винесені податковим органом оскаржувані податкові повідомлення - рішення є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, та зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на законних підставах та відповідають чинному законодавству. При цьому, вказав на те, що обставини даної справи встановлені постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2016 по справі № 820/4048/16, яка набрала законної сили та не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін, у зв'язку із чим просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.

На підставі пункту 20.1.4, п.20.1, ст.20 розділу І та в порядку п.п.75.1.1 п.75.1 статті 75, статті 76 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (зі змінами та доповненнями) ГУ ДФС у Харківській області 04.07.2016 проведено камеральну перевірку приватного підприємства "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" (податковий номер 39091949), з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за липень-серпень 2016 року.

За результатами зазначеної перевірки складено акт № 6534/20-40-12-07-19/39091949 від 04.07.2017, яким встановлене наступне: дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено абз.11 п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями (а.с. 10-40).

На підставі акту перевірки № 6534/20-40-12-07-19/39091949 від 04.07.2017 ГУ ДФС у Харківської області винесені податкові повідомлення - рішення від 20.07.2017: № 0021981207, № 0022061207, № 0022071207, № 0022101207, № 0022121207 та від 21.07.2017: № 0022301207 та № 0022321207.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010.

Згідно п. 10 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з абз. 2 та 3 п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Судом встановлено, що між ПП "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" та Дергачівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області (Слобожанською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області), укладено договір про визнання електронних документів № 210720141 від 21.07.2014.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань міститься щодо ПП "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" запис про зміну місцезнаходження від 08.07.2016, тобто, на момент спірних правовідносин, ПП "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" здійснювало перехід з обліку Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС України у Харківській області на облік Східної ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області. (т.4 а.с.30-35).

У зв'язку зі зміною місцезнаходження позивача, Слобожанською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області розірвано договір про визнання електронних документів № 210720141 від 21.07.2014, укладеного між ПП "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" та Слобожанською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, що слугувало підставою для відмови у прийнятті та реєстрації податкових накладних, складених та надісланих ПП "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" в період з 01.07.2016 до 31.07.2016.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2016 по справі № 820/4048/16 у задоволенні адміністративного позову приватного підприємства "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" до Державної фіскальної служби України, Слобожанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, про визнання неправомірним неприйняття податкових накладних та розрахунків коригувань до податкових накладних, визнання дій протиправними відмовлено.

Вищевказаною постановою відмовлено у задоволенні позову приватного підприємства "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" щодо:

- визнання незаконними дій Слобожанської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області про розірвання договору про визнання електронних документів від 21.07.2014 № 210720141, укладеного між ПП ТБ "Фреш Груп Маркет Плюс" та Слобожанською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області;

- визнання неправомірним неприйняття Слобожанською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області та Державною фіскальною службою України низки податкових накладних, виписаних з 01.07.16 по 31.07.16;

- вважати вказані податкові накладні прийнятими Слобожанською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області та зареєстрованими Державною фіскальною службою України в ЄРПН протягом операційного дня, коли їх було надіслано ПП ТБ "Фреш Груп Маркет Плюс" для реєстрації;

- визнання протиправними дій Східної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області щодо затягування укладення договору "Про визнання електронних документів" з ПП ТБ "Фреш Груп Маркет Плюс" (взяття на податковий облік у максимально тривалий строк).

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду по справі № 820/4048/16 від 06.02.2017 апеляційну скаргу приватного підприємства "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" залишено без задоволення. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2016 по справі № 820/4048/16 залишено без змін.

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно зі статті 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Отже, обставини на які посилається позивач щодо податкових накладних, складених ПП "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" в період з 01.07.2016 до 31.07.2016, як на підстави задоволення позову, встановлені постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2016 по справі № 820/4048/16, яка набрала законної сили.

Крім того, щодо посилання позивача стосовно реєстрації податкових накладних № п/п 1-23 (арк. 3 акту перевірки), суд зазначає наступне.

Позивач зазначив, що мав можливість здійснити дії щодо їх реєстрації тільки з 26.08.2017, тобто, з моменту укладання нового договору "Про визнання електронних документів".

Як вбачається з акту перевірки № 6534/20-40-12-07-19/39091949 від 04.07.2017, ПП "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" виписані податкові накладні у серпні 2016 року, а саме: в період з 02.08.2016 по 15.08.2016.

Позивач обґрунтовує своєчасність реєстрації зазначених податкових накладних посиланням на абзац 12 пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Проте, суд зазначає, що станом на серпень 2016 року діяла редакція ПК України з 01.08.2016, де абзацом 11 пункту 201.10 статті 201 було передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Таким чином, суд вважає, що посилання позивача в цій частині є необґрунтованими та безпідставними.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги приватного підприємства "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства "Торгівельний будинок "Фреш Груп Маркет Плюс" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 19 грудня 2017 року.

Суддя А.С. Мороко