Постанова № 71072987, 08.12.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2017
Номер справи
820/5169/17
Номер документу
71072987
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

08 грудня 2017 р. № 820/5169/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Ділбаряна А.О.,

за участі позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Крупської К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Генеральної прокуратури України, в якому просить суд визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Генеральної прокуратури України у відмові в видачі довідки про грошове забезпечення підполковнику юстиції ОСОБА_1, звільненому з військової служби з посади старшого помічника військового прокурора - начальника слідчої частини військової прокуратури Харківського гарнізону та зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Генеральну прокуратуру України видати довідку про грошове забезпечення підполковнику юстиції ОСОБА_1, звільненому з військової служби з посади старшого помічника військового прокурора - начальника слідчої частини військової прокуратури Харківського гарнізону відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він працював в органах прокуратури. У 2003 році позивач вийшов на пенсію. У зв'язку з підвищенням посадових окладів робітників прокуратури та з метою подання до органів Пенсійного фонду України заяви про перерахунок пенсії, позивач у вересні та жовтні 2017 року звертався до Генеральної прокуратури України з заявами про видачу довідки про заробітну плату. В задоволенні обох заяв Генеральною прокуратурою України відмовлено. Позивач вважає таку відмову незаконною, оскільки позивач має законне право отримати запитувану довідку від відповідача, та зазначив, що питання щодо перерахунку пенсії не відноситься до компетенції відповідача.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку, з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на теперішній час питання перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати на законодавчому рівні не передбачено, то Генеральна прокуратура України, приймаючи рішення про відмову у видачі довідки, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач, ОСОБА_1, в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача - Генеральної прокуратури України Крупська К.М. - в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Позивач, ОСОБА_1, працював в органах прокуратури з 01.08.1984 року по 28.09.1988 року і був звільнений у зв'язку з призовом на військову службу в м. Києві. Крім того, позивач проходив військову службу в кадрах військової прокуратури з 03.10.1988 року. Позивач отримує пенсію з 10.06.2003 та на цей час перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Положеннями ч.ч.1, 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 № 1697-VII, в редакції чинній на момент звернення позивача з заявами до відповідача, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи, зокрема: на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями;

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Статтею 58 Конституції України визначене правило дії законів у часі, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана: здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.

Відповідно до п.п. 7 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 41/26486, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Отже, особи, які отримують пенсію за вислугою років згідно з Законом України «Про прокуратуру» мали право на її перерахунок органами Пенсійного фонду України на підставі поданих такими пенсіонерами документів, зокрема, щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час здійснення перерахунку.

Постановою КМУ від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала чинності з 08.09.2017, підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури.

08.09.2017 позивач звернувся до Генеральної прокуратури України з заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (а.с.12).

Листом від 19.09.2017 № 18-1271 вих-17 Генеральна прокуратура України повідомила позивача про те, що призначені працівникам прокуратури пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням заробітної плати (грошового забезпечення) відповідних категорій прокурорів і слідчих з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. З огляду на викладене, на день надання відповіді отримання позивачем довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) для перерахунку пенсії не є можливим. (а.с.23)

01.10.2017 позивач повторно звернувся до Генеральної прокуратури України з заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (а.с.13)

Листом від 25.10.2017 № 18-1467вих-17 Генеральна прокуратура України повідомила позивача про те, що відповідно до пункту 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій») у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до закону України «Про прокуратуру» її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. З урахуванням положень пунктів 4-3 та 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року всім пенсіонерам буде здійснено перерахунок за нормами цього Закону. Водночас, якщо при обчисленні органами пенсійного фонду розміру пенсії прокурорам-пенсіонерам відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір такої пенсії буде більший, аніж за Законом України «Про прокуратуру», то в такому випадку автоматично, без звернення, за матеріалами пенсійних справ буде переведено пенсію на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Враховуючи зазначене, відповідач зазначив, що з прийняттям Закону України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у прокурорів відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З огляду на викладене, відповідач вказав, що підстав для надання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії немає.

Судом встановлено, що приписи Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII набрали чинності з 11.10.2017.

Відповідно до п. 19 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII у Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами): пункт 13 викладений в такій редакції: "13. У разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами".

Отже, встановлена вказаним законом заборона перегляду та індексації пенсій, в тому числі призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру», діє з 11.10.2017.

Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача за отриманням довідки 08.09.2017 та 01.10.2017, тобто до набрання чинності Законом України від 03.10.2017 №2147-VIII та одночасно після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017, якою підвищені посадові оклади працівників органів прокуратури, що є підставою для отримання позивачем довідки для перерахунку пенсії відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

При цьому, питання здійснення перерахунку пенсій не належить до компетенції Генеральної прокуратури України, тому наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок його пенсії не може встановлюватися відповідачем, отже й посилання відповідача на відсутність такого права у позивача не може бути належною підставою для відмови в наданні довідки за умови набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відмови позивачу видати довідку є протиправними, та належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Генеральної прокуратури України видати довідку про грошове забезпечення підполковнику юстиції ОСОБА_1, звільненому з військової служби з посади старшого помічника військового прокурора - начальника слідчої частини військової прокуратури Харківського гарнізону відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Посилання представника відповідача у письмових запереченнях на втрату чинності деякими нормативно-правовими актами та відсутність інших нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини; відсутність посади старшого помічника військової прокуратури у штатному розписі; відсутність трудових правовідносин між позивачем та відповідачем з 2003 року, суд не вважає належними, оскільки вказані обставини жодним чином не були відображені у наданих відповідачем відповідях, а також з урахуванням раніше виданих 20.07.2016 та 22.02.2017 Генеральною прокуратурою України позивачу довідок.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Генеральної прокуратури України у відмові у видачі довідки про грошове забезпечення підполковнику юстиції ОСОБА_1, звільненому з військової служби з посади старшого помічника військового прокурора - начальника слідчої частини військової прокуратури Харківського гарнізону

Зобов'язати Генеральну прокуратуру України видати довідку про грошове забезпечення підполковнику юстиції ОСОБА_1, звільненому з військової служби з посади старшого помічника військового прокурора - начальника слідчої частини військової прокуратури Харківського гарнізону відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Стягнути з Генеральної прокуратури України (вул. Різницька, буд. 13/15, м. Київ, 01011, код 00034051) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 (код:НОМЕР_1, АДРЕСА_1) у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 18 грудня 2017 року.

Суддя Білова О.В.