
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1967/17
18 грудня 2017 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі судді Баб'юк П.М., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про внесення змін у актовий запис цивільного стану, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) з адміністративним позовом до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області (далі - відповідач) про зобов'язання Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області внести зміни до актового запису №21 від 26.06.2004 складеного Скалатською міською радою Підволочиського району Тернопільської області, а саме, внести зміни в графу місце народження з "м. Скалат Підволочиський район" на "м. Тернопіль".
Позивач надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що в актовому записі №21 від 26.06.2004, складеному Скалатською міською радою Підволочиського району Тернопільської області, допущено помилку (описку) під час проведення реєстрації народження дитини, зазначивши місце народження ОСОБА_2 "місто Скалат, Підволочиського району Тернопільської області" замість "місто Тернопіль".
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно із ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися в судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, оскільки особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, тому судовий розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами, на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зверталася до відповідача із заявою про виправлення помилки та внесення зміни в актовий запис №21 від 26.06.2004 про народження її дочки - ОСОБА_2, складеного Скалатською міською радою Підволочиського району Тернопільської області, в якій просила внести зміни в графу «місце народження дитини» з «місто Скалат, Підволочиський район» на «місто Тернопіль».
Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану №77/14-05.6-04 від 10.10.2017 відповідачем відмовлено у задоволенні прохання ОСОБА_1 щодо внесення зміни в актовий запис №21 від 26.06.2004.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 3 та 4 ст. 144 Сімейного кодексу України визначено, що реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Судом встановлено, що під час реєстрації Скалатською міською радою Підволочиського району Тернопільської області народження ОСОБА_2, вказано місце народження «місто Скалат Підволочиського району».
Як вбачається із матеріалів справи, батько ОСОБА_2 - ОСОБА_3 на час реєстрації народження доньки був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія паспорта громадянина України), мати - ОСОБА_1 в місті Тернополі (копія паспорта громадянина України).
Разом з тим, дані у Медичному свідоцтві про народження НОМЕР_1 від 24 лютого 2017 року свідчать, що фактичним місцем народженням ОСОБА_2 є місто Тернопіль, а саме, Тернопільський обласний клінічний перинатальний центр «Мати і дитина».
Відповідно до п. 4 розділу «Реєстрація окремих актів цивільного стану» Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 N 52/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2007 р. за N 1305/14572), якщо реєстрація народження дитини провадиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то місцем народження дитини в актовому записі про народження, на бажання батьків, може бути зазначено фактичне місце народження дитини, яке підтверджується документом, що посвідчує факт її народження, або місце проживання батьків.
Якщо місцем народження зазначається фактичне місце народження дитини, а не місце проживання її батьків, то про це робиться відповідна відмітка в графі "Для відміток", яка під час реєстрації скріплюється підписами батьків чи одного з них.
Під час реєстрації народження дитини за місцем її народження в актовому записі вказується фактичне місце народження.
Зазначений порядок повинен бути роз'яснений особам, які звернулись з питання реєстрації народження дитини.
Державний орган реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в реєстрації народження, мотивуючи відмову доцільністю провести її в іншому державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Суд приходить до висновку, що відповідачем при реєстрації народження дитини допущено помилку (описку), зазначивши місце народження, яке не відповідає ні місцю проживання її батьків, ні фактичному місцю народження дитини.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).
Відповідно до пунктів 1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п. 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Згідно з пунктом 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Згідно із положеннями статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.
Керуючись ст.ст. 241-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 №21 від 26.06.2004, складеного Скалатською міською радою Підволочиського району Тернопільської області, змінивши дані про місце народження дитини з "місто Скалат, Підволочиський район, Тернопільська область" на "місто Тернопіль, Тернопільська область".
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки, передбачені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.