Постанова № 71072849, 13.12.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
816/828/17
Номер документу
71072849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/828/17

Полтавський окружний адміністративний суд колегією у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

суддів - Бойка С.С. , Довгопол М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Костіної А.В.,

представника позивача - Гапонова О.С.,

представника відповідача - Сухомлин Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

24 травня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" /надалі - позивач; ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою /том 1 а.с. 102-113/ до Головного управління ДФС у Полтавській області, Державної фіскальної служби України, з урахуванням заяви про зміну розміру позовних вимог /том 2 а.с. 119-122/, про визнання протиправними та скасування: податкового повідомлення-рішення від 23 лютого 2017 року №0001251401, прийнятого Головним управлінням ДФС у Полтавській області, про збільшення суми грошового зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" з орендної плати з юридичних осіб (за землю) на 10478156 грн. 64 коп. податкового зобов'язання та 2619539 грн. 16 коп. штрафних санкцій, в частині збільшення вказаного грошового зобов'язання на 9743515 грн. 59 коп. податкового зобов'язання та на 2619539 грн. 16 коп. штрафних санкцій; рішення Державної фіскальної служби України від 27 квітня 2017 року № 9076/6/99-99-11-03-01-25 про залишення без задоволення скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" від 13 березня 2017 року №140 на податкове повідомлення-рішення від 23 лютого 2017 року № 0001251401, прийняте Головним управлінням ДФС у Полтавській області.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 23.02.2017 №0001251401 є акт від 07.02.2017 № 77/16-31-14-01-10/38952905, складений за результатами проведеної відповідачем документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2016 та правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 30.06.2016. Позивач вважає помилковими висновки акта перевірки про порушення позивачем п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України. Зазначає, що у врахованих контролюючим органом витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.01.2014 та від 05.07.2016 неправильно визначено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Вказує, що контролюючим органом під час перевірки та донарахування позивачу грошових зобов'язань неправомірно не враховано рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.02.2015, згідно якого у період з 01.01.2015 нормативна грошова оцінка земель, що передаються або перебувають в оренді гірничодобувних підприємств для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин та наданих для залізниць в межах смуг відведення, діє у розмірі 32% від затвердженої нормативної грошової оцінки земель, а також рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 02.02.2016, згідно якого у період з 01.01.2016 нормативна грошова оцінка земель, що передаються або перебувають в оренді гірничодобувних підприємств для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин та наданих для залізниць в межах смуг відведення, діє у розмірі 27,4% від затвердженої нормативної грошової оцінки земель.

14 вересня 2017 року до суду від ДФС України надійшли письмові заперечення на адміністративний позов, у яких відповідач посилається на те, що рішення за результатами розгляду скарг не створюють для позивача юридичних наслідків, позаяк прийняті за результатами досудового вирішення податкового спору та не є актом реалізації контролюючим органом повноважень у сфері управлінської діяльності. Актом застосування норм права або правозастосовним актом у даному випадку є рішення, викладене у формі податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з чим вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення ДВС України про результатами розгляду скарги від 27.04.2017 № 9076/6/99-99-11-03-01-25 є необґрунтованою та задоволенню не підлягає /том 1 а.с. 233-234/.

18 вересня 2017 року до суду від Головного управління ДФС у Полтавській області надійшли письмові заперечення на адміністративний позов, у яких відповідачем зазначено, що з набранням чинності змін до Податкового кодексу України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. Пояснює, що обчислення орендної плати в ході перевірки здійснювалося за даними про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з наданого позивачем витягу Управління Держземагенства у м. Кременчуці Полтавської області від 20.01.2014 № 01-21/35 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для експлуатації та обслуговування Мало-Кохнівського родовища гранітів по вул. Ярмарковій, 15 в м. Кременчуці, згідно якого нормативна грошова оцінка складала 329988451 грн. 55 коп. (173,45 грн. за 1 кв.м), з урахуванням щорічних коефіцієнтів індексації та "понижуючих відсотків", визначених рішеннями Кременчуцької міської ради /том 1 а.с. 238-240/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року закрито провадження у справі в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Державної фіскальної служби України від 27 квітня 2017 року № 9076/6/99-99-11-03-01-25 про залишення без задоволення скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" від 13 березня 2017 року №140 на податкове повідомлення-рішення від 23 лютого 2017 року № 0001251401, прийняте Головним управлінням ДФС у Полтавській області.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" зареєстроване як юридична особа 28.10.2013 /том 2 а.с. 110-118/.

29.01.2014 між Кременчуцькою міською радою Полтавської області (орендодавець) та ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" (орендар) укладено договір оренди землі /том 2 а.с. 154-157/, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 5310436500:10:003:0010) для експлуатації та обслуговування Мало-Кохнівського родовища гранітів (код КВЦПЗ J 11.00) по вул. Ярмарковій, 15 в м. Кременчуці.

Відповідно до пункту 2, 3 цього договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1902499 кв.м, в тому числі по угіддях: графа 40-відкриті розробки та кар'єри, шахти, які експлуатують - 1902499 кв.м. На земельній ділянці знаходяться будівлі, споруди, залізничні колії та Малокохнівське родовище гранітів.

Пунктом 5 цього договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1902499 кв.м станом на 20.01.2014 року становить 329988451 грн. 55 коп. (173,45 грн. за 1 кв.м).

Відповідно до приписів пункту 9 договору оренди землі від 29.01.2014 /том 2 а.с. 154-157/ орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки щорічно та складає 2474913 грн. 39 коп. в рік.

Пунктом 10 вказаного договору оренди землі від 29.01.2014 передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно пункту 15, 16 договору земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування Малокохнівського родовища гранітів (код КВЦПЗ J 11.00) по вул. Ярмарковій, 15 в м. Кременчук. Цільове призначення земельної ділянки - для експлуатації та обслуговування Малокохнівського родовища гранітів (код КВЦПЗ J 11.00) по вул. Ярмарковій, 15 в м. Кременчук.

У термін з 19.12.2016 по 31.01.2017 посадовими особами Головного управління ДФС у Полтавській області на підставі направлень на перевірку /том 1 а.с. 243-246/ та відповідно до наказів Головного управління ДФС у Полтавській області № 1566 від 18.11.2016, № 41 від 17.01.2017 /том 1 а.с. 241, 242/ проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2016 та правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 30.06.2016, за результатами якої складено акт від 07.02.2017 № 77/16-31-14-01-10/38952905 /том 1 а.с. 114-124, том 2 а.с. 53-99/.

Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті від 07.02.2017 № 77/16-31-14-01-10/38952905, серед іншого, порушення позивачем п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено розмір орендної плати на земельну ділянку в сумі 10478156 грн. 64 коп., в тому числі за 2015 рік - в сумі 6491478 грн. 79 коп. та за півріччя 2016 року - в сумі 3986677 грн. 85 коп.

Як вбачається з акту перевірки, порушення позивачем п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України контролюючий орган пов'язує з заниженням розміру орендної плати за 2015 рік та півріччя 2016 року за земельну ділянку кадастровий номер 5310436500:10:003:0010 загальною площею 1902499 кв.м, яка перебуває у оренді у позивача на підставі договору оренди землі від 29.01.2014, укладеного між ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" та Кременчуцькою міською радою Полтавської області /том 1 а.с. 119-121/.

Позивачем направлено до Головного управління ДФС у Полтавській області письмові заперечення на акт перевірки від 07.02.2017 № 77/16-31-14-01-10/38952905 /том 1 а.с. 125-134/, за результатами розгляду яких Головне управління ДФС у Полтавській області листом від 22.02.2017 № 1294/10/16-31-14-01-17 повідомило ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" про те, що вважає, що порушення, викладені у акті виїзної планової документальної перевірки від 07.02.2017 № 77/16-31-14-01-10/38952905 відповідають вимогам чинного законодавства /том 1 а.с. 135-138/.

23.02.2017 Головним управлінням ДФС у Полтавській області на підставі акту від 07.02.2017 № 77/16-31-14-01-10/38952905 винесено податкове повідомлення-рішення №0001251401, яким ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "орендна плата з юридичних осіб" в розмірі 13097695 грн. 80 коп., у тому числі: за податковими зобов'язаннями - в сумі 10478156 грн. 64 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями - в сумі 2619539 грн. 16 коп. /том 1 а.с. 139/.

Позивачем подано до ДФС України скаргу на податкове повідомлення-рішення №0001251401 від 23.02.2017 /том 1 а.с. 143-147/, за результатами розгляду якої рішенням ДФС України від 27.04.2017 № 9076/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення-рішення №0001251401 від 23.02.2017 залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення /том 1 а.с. 149-150/.

Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС у Полтавській області №0001251401 від 23.02.2017 в частині збільшення ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" податкового зобов'язання на суму 9743515 грн. 59 коп. та штрафних (фінансових) санкцій на суму 2619539 грн. 16 коп., у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню Головного управління ДФС у Полтавській області №0001251401 від 23.02.2017, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України /у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин/ плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Пунктом 6.1 статті 6 Податкового кодексу України надано визначення податку, згідно якого податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі (стаття 269 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

Відповідно до пунктів 288.2, 288.3 статті 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 19.02.2015, у якій позивачем самостійно визначено суму орендної плати за 2015 рік за земельну ділянку площею 1902499 кв.м в загальній сумі 2163826 грн. 26 коп. /том 1 а.с. 249-251/.

ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 17.02.2016, у якій позивачем самостійно визначено суму орендної плати за 2016 рік за земельну ділянку площею 1902499 кв.м, кадастровий номер земельної ділянки 5310436500:10:003:0010, в загальному розмірі 2657785 грн. 23 коп. /том 1 а.с. 252-253/.

Також ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 21.03.2016, у якій позивачем самостійно визначено суму орендної плати за 2016 рік за земельну ділянку площею 1902499 кв.м, кадастровий номер земельної ділянки 5310436500:10:003:0010, в загальному розмірі 2657785 грн. 30 коп. /том 1 а.с. 252-253/.

У зазначеній вище податковій звітності Товариством з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" зазначено ставку податку за земельну ділянку площею 1902499 кв.м, кадастровий номер земельної ділянки 5310436500:10:003:0010, у розмірі 0,75 %.

Таким чином, у порушення вимог пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, відповідно до приписів якої розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, позивачем здійснено розрахунок орендної плати за земельну ділянку площею 1902499 кв.м, кадастровий номер земельної ділянки 5310436500:10:003:0010, за 2015 рік та півріччя 2016 року із застосуванням 0,75% нормативної грошової оцінки.

Суд зазначає, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу України. Тому положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать Податковому кодексу України в частині визначення розміру орендної плати, не можуть застосовуватися та мати пріоритет над нормами Податкового кодексу України.

Пунктом 7.3 ст. 7 Податкового кодексу України визначено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Відповідно до абзацу першого пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. (пункту 271.1. статті 271 Податкового кодексу України).

Згідно пункту 289. 1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Пунктом 289.3 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Частиною 2 статті 20 Закону України від 11.12.2003 № 1378-IV "Про оцінку земель" визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно частини 1 статті 23 Закону України від 11.12.2003 № 1378-IV "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Частиною 3, 4 статті 23 Закону України від 11.12.2003 № 1378-IV "Про оцінку земель" встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області з базовою вартістю одного квадратного метра земель у розмірі 154,11 грн. станом на 01.01.2008 та введено її в дію з 1 січня 2011 року /том 3 а.с. 42-43/.

Вказане рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" було оприлюднено 03 червня 2009 року, що підтверджується листом Кременчуцької міської ради Полтавської області від 13.12.2017 № 01-38/9251 /том 3 а.с. 71-72/.

При визначені розміру належної до сплати орендної плати за земельну ділянку, що перебуває у користуванні позивача на підставі вказаного вище договору оренди землі від 29.01.2014, відповідач керувався витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.01.2014 № 01-21/35, виданим Управлінням Держземагенства у м. Кременчуці Полтавської області /том 1 а.с. 151/, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 1902499 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Кременчук, вул. Ярмаркова, 15, становить 329988451 грн. 55 коп.

Відповідно до пункту 5 договору оренди землі від 29.01.2014 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1902499 кв.м станом на 20.01.2014 становить 329988451 грн. 55 коп. (173,45 грн. за 1 кв.м) /том 2 а.с. 154/.

Суд не бере до уваги доводи позивача з посиланням на судові рішення у адміністративній справі № 816/2034/16, предметом адміністративного позову у якій є визнання протиправними дій Управління Держгеокадастру у м. Кременчуці Полтавської області щодо видачі ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" витягу від 05.07.2016 №36-1605-99.2-719/17-6 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1902499 кв.м. для експлуатації та обслуговування Мало-кохнівського родовища гранітів, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Ярмаркова, 15 з використанням при розрахунку розміру нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки сукупного коефіцієнту Км3 у розмірі 0,75 замість 0,50 та зобов'язання Управління Держгеокадастру у м. Кременчуці Полтавської області видати ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1902499 кв.м. для експлуатації та обслуговування Мало-кохнівського родовища гранітів, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Ярмаркова, з використанням при розрахунку розміру нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки сукупного коефіцієнту Км3 у розмірі 0,50 /том 1 а.с. 201-204, 208-209, том 3 а.с. 3-4/, оскільки витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 36-1605-99.2-719/17-16 від 05.07.2016 складений Управлінням Держземагенства у м. Кременчуці Полтавської області /том 1 а.с. 152/, тобто за межами перевіряємого періоду (з 01.01.2015 по 30.06.2016), а тому не підлягав врахуванню під час проведення перевірки та не враховувався контролюючим органом під час проведення перевірки.

Водночас, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.01.2014 № 01-21/35, виданий Управлінням Держземагенства у м. Кременчуці Полтавської області /том 1 а.с. 151/, позивачем не оскаржувався та був чинним у перевіряємому періоді (з 01.01.2015 по 30.06.2016).

Стосовно наданої позивачем копії висновку судово-економічної експертизи по кримінальному провадженню № 32017170000000024 № 172, складеному 28.08.2017 /том 3 а.с. 9-14/, суд зазначає наступне.

За змістом вказаного висновку судово-економічної експертизи по кримінальному провадженню № 32017170000000024 № 172, складеному 28.08.2017, висновки акту ГУ ДФС у Полтавській області від 07.02.2017 № 77/16-31-14-01-10/38952905 "Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр", код 38952905 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2016", в частині заниження розміру орендної плати за земельну ділянку, з урахуванням ухвали колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2017 у справі № 816/2034/16, документально підтверджуються частково в сумі 734808,12 грн., в тому числі, за 2015 рік - 456325,34 грн., за 2016 рік - 278482,78 грн. В інших частинах по орендній платі за землю та рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин висновки акту не підтверджуються.

Судовий експерт у висновку посилається на лист управління Держгеокадастру у м. Кременчуці Полтавської області від 24.07.2017 № 28-1605-99.1-331/2-17, який не є нормативно-правовим актом.

Крім того, судовим експертом враховано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.07.2017 № 81605-99.1-331/2-17, про що зазначено на сторінці 7 висновку /том 3 а.с. 12/.

Однак, витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який є додатком до листа № 28-1605-99.1-330/2-17 від 19.07.2017 /том 3 а.с. 7/ складено вже після проведення перевірки та винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та, як зазначено у самому витязі, розрахунок нормативно-грошової оцінки земельної ділянки зроблено на виконання рішення Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2017 по справі № 816/2034/16.

Разом з тим, як зазначено судом вище, предметом адміністративного позову у справі № 816/2034/16 було визнання протиправними дій Управління Держгеокадастру у м. Кременчуці Полтавської області щодо видачі ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" витягу від 05.07.2016 №36-1605-99.2-719/17-6 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1902499 кв.м. для експлуатації та обслуговування Мало-кохнівського родовища гранітів, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Ярмаркова, 15 з використанням при розрахунку розміру нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки сукупного коефіцієнту Км3 у розмірі 0,75 замість 0,50 та зобов'язання Управління Держгеокадастру у м. Кременчуці Полтавської області видати ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1902499 кв.м. для експлуатації та обслуговування Мало-кохнівського родовища гранітів, розташованої за адресою: м. Кременчук, вул. Ярмаркова, з використанням при розрахунку розміру нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки сукупного коефіцієнту Км3 у розмірі 0,50 /том 1 а.с. 201-204, 208-209, том 3 а.с. 3-4/

У вказаній справі № 816/2034/16 не оскаржувався витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.01.2014 № 01-21/35, виданий Управлінням Держземагенства у м. Кременчуці Полтавської області /том 1 а.с. 151/, який був чинним у перевіряємому періоді (з 01.01.2015 по 30.06.2016) та врахований контролюючим органом при проведенні перевірки.

Суд також зазначає, що надання правової оцінки порядку розрахунку орендної плати, встановлення фактичних обставин справи та оцінка доказів, а також тлумачення судових рішень не відносяться до компетенції експерта-економіста.

Підсумовуючи вищевикладене, з огляду на приписи частини 5 статті 82 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої висновок експерта для суду не є обов'язковим, однак незгода суду з ним повинна бути вмотивована в постанові або ухвалі, суд не погоджується та не бере до уваги висновок судово-економічної експертизи по кримінальному провадженню № 32017170000000024 № 172, складений 28.08.2017.

Згідно листа Державного агентства земельних ресурсів України від 14.01.2015 № 6-28-0.22-215/2-15 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - 1,0, 2011 рік - 1,0, 2012 рік - 1,0, 2013 рік - 1,0, 2014 рік - 1,249. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася. Кумулятивне значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель з 1995 року станом на 1 січня 2015 року становить 3,997.

Таким чином, нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації (1,249) у 2015 році складає 216 грн. 64 коп. = (173 грн. 45 коп. х 1,249).

У податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 19.02.2015 позивачем також самостійно вказано нормативну грошову оцінку одиниці площі земельної ділянки площею 1902499 кв. м з урахуванням коефіцієнта індексації в розмірі 216 грн. 64 коп. /том 1 а.с. 249-251/.

Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 № 6-28-0.22-201/2-16 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті Податкового кодексу України, станом на 1 січня 2016 року становить 1,433.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - 1,0, 2011 рік - 1,0, 2012 рік - 1,0, 2013 рік - 1,0, 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася.

Таким чином, у 2016 році нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації (1,249) за 2015 рік та коефіцієнта індексації (1,433) за 2016 рік складає 310,443 = (173 грн. 45 коп. х 1,249 х 1,433).

Водночас, як вбачається з письмових пояснень представника відповідача /том 2 а.с. 105-106/, відповідачем при розрахунку податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку площею 1902499 кв.м, кадастровий номер земельної ділянки 5310436500:10:003:0010, враховано коефіцієнт згідно рішення Кременчуцької міської ради за 2015 рік в розмірі 0,7 та за 2016 рік - в розмірі 0,6.

У своїх поясненнях представник відповідача посилався на рішення Кременчуцької міської ради від 30.01.2015 /том 1 а.с. 153-154/ та рішення Кременчуцької міської ради від 02.02.2016 /том 1 а.с. 155-156/, зазначаючи, що позивачем при здійсненні розрахунку орендної плати за 2015 та 2016 рік також враховувалися саме ці рішення Кременчуцької міської ради при зазначенні коефіцієнта до збільшення.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною службою геології та надр України видано ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" спеціальний дозвіл на користування надрами № 3272 від 30.10.2003 на підставі наказу від 06.12.2013 № 609 з метою видобування гранітів, придатних в якості сировини для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового Мало-Кохнівського родовища та укладено угоду № 3272 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 23.12.2013 /том 2 а.с. 202-207/.

Матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" станом на 01.01.2015 та 01.01.2016 мало право на здійснення таких видів діяльності: 08.11 Добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю, 08.12 Добування піску, гравію, глин і каоліну, 09.90 надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин і розроблення кар'єрів, 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах /том 2 а.с. 110-118/.

Підпунктом 14.1.37 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що господарська діяльність гірничодобувного підприємства з видобування корисних копалин для цілей розділу IX цього Кодексу - діяльність гірничодобувного підприємства, яка охоплює процеси добування та первинної переробки корисних копалин.

29.01.2014 між Кременчуцькою міською радою Полтавської області (орендодавець) та ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" (орендар) укладено договір оренди землі /том 2 а.с. 154-157/, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 5310436500:10:003:0010) для експлуатації та обслуговування Мало-Кохнівського родовища гранітів (код КВЦПЗ J 11.00) по вул. Ярмарковій, 15 в м. Кременчуці.

Отже, земельна ділянка (кадастровий номер 5310436500:10:003:0010) у 2015 році та 2016 році перебувала в оренді гірничодобувного підприємства ТОВ "Мало-Кохнівський кар'єр" для експлуатації та обслуговування Мало-Кохнівського родовища гранітів.

Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 29.05.2014 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області", а саме, доповнено пункт 2.1 рішення словами: "-у період з 01.04.2014 року нормативна грошова оцінка земель, що передаються або перебувають в оренді гірничодобувних підприємств для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин та наданих для залізниць в межах смуг відведення, діє у розмірі 39% від затвердженої нормативної грошової оцінки" (пункт 1 рішення) /том 3 а.с. 58-59/.

Вказане рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 29.05.2014 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" оприлюднено 05 червня 2014 року, що підтверджується листом Кременчуцької міської ради Полтавської області від 13.12.2017 № 01-38/9251 /том 3 а.с. 71-72/.

Таким чином, з огляду на приписи пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, норми відповідного рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 29.05.2014 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, а саме з 01 січня 2015 року.

Отже, у період з 01.01.2015 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, кадастровий номер 5310436500:10:003:0010, діяла у розмірі 39% від затвердженої нормативної грошової оцінки.

З огляду на вищевикладене, річна сума орендної плати за 2015 рік за земельну ділянку кадастровий номер 5310436500:10:003:0010 загальною площею 1902499 кв.м складає: 4822241 грн. 39 коп. = (216,64 грн. х 1902499 х 3% х 39%).

Однак, позивачем у поданій до контролюючого органу податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 19.02.2015 самостійно визначено суму орендної плати за 2015 рік за земельну ділянку площею 1902499 кв.м в розмірі 2163826 грн. 26 коп. /том 1 а.с. 249-251/.

З огляду на вищевикладене, позивачем у порушення вимог Податкового кодексу України занижено розмір орендної плати за земельну ділянку, кадастровий номер 5310436500:10:003:0010, за 2015 рік на суму 2658415 грн. 13 коп. = (4822241 грн. 39 коп. - 2163826 грн. 26 коп.).

Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.02.2015 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області", з урахуванням змін, внесених рішеннями Кременчуцької міської ради Полтавської області від 29.05.2012 "Про розгляд протесту прокурора м. Кременчука від 23.01.2012 № 94-908вих12 на рішення Кременчуцької міської ради від 27.12.2011 "Про внесення змін до рішення міської ради від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної оцінки земель м. Кременчука Полтавської області", від 25.12.2012 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 29.05.2012 "Про розгляд протесту прокурора м. Кременчука від 23.01.2012 № 94-908вих12 на рішення Кременчуцької міської ради від 27.12.2011 "Про внесення змін до рішення міської ради від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області", від 29.04.2014 та від 29.05.2014 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області", а саме доповнено підпункт 2.1 рішення міської ради словами, зокрема, "-у період з 01.01.2015 року нормативна грошова оцінка земель, що передаються або перебувають в оренді гірничодобувних підприємств для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин та наданих для залізниць в межах смуг відведення, діє у розмірі 32% від затвердженої нормативної грошової оцінки" (пункт 1 рішення) /том 3 а.с. 63-64/.

Вказане рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.02.2015 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" оприлюднено 26 лютого 2015 року, що підтверджується листом Кременчуцької міської ради Полтавської області від 13.12.2017 № 01-38/9251 /том 3 а.с. 71-72/.

Таким чином, з огляду на приписи пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, норми відповідного рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.02.2015 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, а саме з 01 січня 2016 року.

Отже, у період з 01.01.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 5310436500:10:003:0010 діяла у розмірі 32% від затвердженої нормативної грошової оцінки.

З огляду на вищевикладене, річна сума орендної плати за 2016 рік за земельну ділянку, кадастровий номер 5310436500:10:003:0010, загальною площею 1902499 кв.м складає: 5669941 грн. 83 коп. = ((173,45 грн. х 1,249 х 1,433) х 1902499 х 3% х 32%).

Відтак, розмір орендної плати на І півріччя 2016 року складає 2834970 грн. 92 коп. = ((5669941 грн. 83 коп. / 12) х 6 місяців).

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем у порушення вимог Податкового кодексу України занижено розмір орендної плати за півріччя 2016 року за земельну ділянку, кадастровий номер 5310436500:10:003:0010, на суму 1506078 грн. 27 коп. = (2834970 грн. 92 коп. - 1328892 грн. 65 коп. (за півріччя 2016 року згідно уточнюючої податкової декларації з плати за землю від 31.03.2016, том 1 а.с. 254-255)).

Суд не бере до уваги доводи позивача з посиланням на рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 02.02.2016 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" /том 3 а.с. 65-66/, оскільки вказане рішення було оприлюднено 04 лютого 2016 року, що підтверджується листом Кременчуцької міської ради Полтавської області від 13.12.2017 № 01-38/9251 /том 3 а.с. 71-72/, а отже з огляду на приписи пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України норми відповідного рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 02.02.2016 "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, а саме з 01 січня 2017 року.

Суд критично оцінює твердження представника відповідача про те, що вказані вище рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області не підлягали врахуванню під час проведення перевірки, так як позивачем самостійно враховані інші коефіцієнти згідно інших рішень Кременчуцької міської ради за 2015 рік в розмірі 0,7 та за 2016 рік - в розмірі 0,6, оскільки помилкове врахування позивачем інших коефіцієнтів при визначенні розміру орендної плати не позбавляє контролюючий орган обов'язку під час проведення перевірки здійснити розрахунок орендної плати за земельну ділянку відповідно до вимог законодавства України незалежно від змісту допущених платником податків помилок.

Так, згідно підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно з пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 23 лютого 2017 року № 0001251401 в частині збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" суми грошового зобов'язання за платежем "орендна плата з юридичних осіб" в розмірі 5205616 грн. 75 коп., з них: за податковими зобов'язаннями - в сумі 4164493 грн. 40 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями - в сумі 1041123 грн. 35 коп. (25% суми визначеного податкового зобов'язання), - винесене Головним управлінням ДФС у Полтавській області на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачені законодавством України, та з урахуванням всіх обставин, необхідних для прийняття рішення.

Натомість, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Полтавській області від 23 лютого 2017 року № 0001251401 в частині збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" суми грошового зобов'язання за платежем "орендна плата з юридичних осіб" в розмірі 7892079 грн. 05 коп., з них: за податковими зобов'язаннями - в сумі 6313663 грн. 24 коп. = (10478156 грн. 64 коп. - 4164493 грн. 40 коп.) та за штрафними (фінансовими) санкціями - в сумі 1578415 грн. 81 коп. = (2619539 грн. 16 коп. - 1041123 грн. 35 коп.), - винесене без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин 1, 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачем сплачено судовий збір в загальному розмірі 185445 грн. 82 коп., у тому числі:

- в розмірі 185442 грн. 96 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 768 від 08.06.2017 /том 1 а.с. 26/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України /том 1 а.с. 221/;

- в розмірі 2 грн. 86 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 1380 від 27.09.2017 /том 2 а.с. 123/.

З огляду на вищевикладене, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (ідентифікаційний код 39461639) витрати зі сплати судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" (ідентифікаційний код 38952905) в розмірі 118381 грн. 18 коп. (сто вісімнадцять тисяч триста вісімдесят одна гривня вісімнадцять копійок).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Полтавській області від 23 лютого 2017 року № 0001251401 в частині збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" суми грошового зобов'язання за платежем "орендна плата з юридичних осіб" в розмірі 7892079 грн. 05 коп. (сім мільйонів вісімсот дев'яносто дві тисячі сімдесят дев'ять гривень п'ять копійок), з них: за податковими зобов'язаннями - в сумі 6313663 грн. 24 коп. (шість мільйонів триста тринадцять тисяч шістсот шістдесят три гривні двадцять чотири копійки) та за штрафними (фінансовими) санкціями - в сумі 1578415 грн. 81 коп. (один мільйон п'ятсот сімдесят вісім тисяч чотириста п'ятнадцять гривень вісімдесят одна копійка).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (ідентифікаційний код 39461639) витрати зі сплати судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мало-Кохнівський кар'єр" (ідентифікаційний код 38952905) в розмірі 118381 грн. 18 коп. (сто вісімнадцять тисяч триста вісімдесят одна гривня вісімнадцять копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 18 грудня 2017 року.

Головуючий суддя С.С. Сич суддя суддя С.С. Бойко М.В. Довгопол