Постанова № 71065841, 11.12.2017, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
459/3021/17
Номер документу
71065841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Справа № 459/3021/17

Провадження № 2-а/459/265/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" грудня 2017 р. Червоноградський міський суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Жураковський А.І.

при секретарі Ганас К.В.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача Перхач С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Червонограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2017 року позивач звернувся у суд з позовом до відповідача, у якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність останнього щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Законів України від 23.12.2015 № 900-VIII, від 09.04.1992 № 2262-XII; постанов уряду від 11.11.2015 № 988, від 18.11.2015 № 947; довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 01.05.2017 р. № 1771/Л-20/12.03-06 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р.; 2) зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 р., відповідно до вказаних вище правових актів та довідки, і виплачувати таку пенсію без обмеження будь-якими строками та граничним розміром, з урахуванням вже сплачених коштів. Крім цього, просить допустити постанову до негайного виконання та вирішити питання судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він як колишній працівник міліції має право на перерахунок пенсії на підставі постанови уряду від 11.11.2015 № 988 і ця обставина встановлена рішенням адміністративного суду. Вказав, що у серпні й жовтні 2017 р. подавав відповідачеві пакети необхідних документів для перерахунку пенсії, проте йому у цьому було неодноразово відмовлено із мотивів, що такий перерахунок буде здійснений після виділення додаткових коштів з державного бюджету. Вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, покликаючись на приписи зазначених вище правових актів, а також практики ЄСПЛ.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, пославшись на доводи й аргументи, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позов заперечив. Надав усні та письмові пояснення, сутність яких зведена до наступної позиції: 1) постановою уряду від 13.02.2008 р. № 45 передбачено масовий перерахунок пенсій військовослужбовцям, а не індивідуально по окремих особах; 2) кошти для перерахунку пенсії в бюджеті ПФУ на 2017 р. відсутні, у зв'язку з цим відповідачем сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсій, відтак не було допущено бездіяльності; 3) законом України від 09.04.1992 № 2262-XII встановлено, що з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, зокрема, протягом 2017 р. такий розмір не може перевищувати 10740 грн.; 4) постанова уряду від 18.11.2015 № 947 стосується цивільних осіб і не поширюється на позивача та втратила чинність 24.09.2016 р.; 5) позивач звертався до відповідача із запитом на інформацію від 05.10.2017 р. порядку закону України «Про доступ до публічної інформації» і рішення про відмову у перерахунку пенсії не приймалося, процедура оскарження якого передбачає наслідком зобов'язання здійснити перерахунок пенсії; 6) позивач просить здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, відтак допущення до негайного виконання рішення суду у даному випадку не передбачено КАС України; 7) з 01.01.2017 р. відповідач звільнений від сплати судового збору.

Вислухавши позивача, представника відповідача, оцінивши наявні докази у справі, суд прийшов до наступного висновку.

Встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 30.11.2015 року. Пенсія призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Львівської області.

01.04.2015 року виплата пенсії була припинена на підставі п. 2 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" та ч. 1 ст. 54 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у зв'язку з вступом позивача на державну службу.

З 17.06.2016 року виплата пенсії позивачу була поновлена у зв'язку з тим, що відпали підстави, визначені ч. 1 ст. 54 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Після отримання пенсійної виплати у липні 2016 року виявив, що йому не був проведений перерахунок розміру пенсії з врахуванням розмірів грошового забезпечення працівників Національної поліції відповідно до Закону України ,,Про Національну поліцію" (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01.12.2016 р. у справі № 813/3414/16, що залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2017 р. у справі № 876/508/17, позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити дії - позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1; вирішено питання розподілу судових витрат.

Як видно з постанови про закінчення виконавчого провадження № 54053812 від 28.07.2017 р. та листа МВС від 29.05.2017 р. № 22/6-2396, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 01.12.2016 р. у справі № 813/3414/16 виконана у повному обсязі.

Вище вказаним рішенням суду першої інстанції встановлено, що позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.

Згідно довідки ГУ МВС у Львівській області від 01.05.2017 р. № 91-02269, позивач 29.09.2011 р. звільнений у запас з ОВС з посади начальника відділення кримінальної міліції у справах дітей.

У заяві від 03.08.2017 р. позивач просив відповідача провести йому перерахунок пенсії згідно відповідної довідки МВС. Листом від 04.09.2016 р. відповідач повідомив заявника, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення бюджетних коштів.

У заяві від 25.08.2016 р. позивач черговий раз просив відповідача провести відповідний перерахунок пенсії. До останньої була додана заява встановленої форми.

Листом від 08.09.2016 р. відповідач повідомив заявника про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

05.10.2017 р. позивач втретє подав заяву встановленої форми про перерахунок пенсії, на яку листом від 02.11.2017 р. відповідач повідомив про відсутність підстав для її задоволення, покликаючись на відсутність коштів для цього.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».

Пунктом 1, 2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду. Пенсійна справа позивача знаходиться у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Львівській області.

Таким чином, фактичні обставини справи та викладені вище норми права переконливо свідчать, що позивач має право на перерахунок та отримання пенсії як колишньому працівнику міліції та пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01.01.2016 р., а відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок цієї пенсії та здійснити її виплату. Оскільки цього зроблено не було, попри неодноразові заяви позивача, то такі обставини свідчать про протиправну бездіяльність відповідача та порушення ним права позивача. Порушене право підлягає захисту судом у спосіб визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Суд відхилив доводи представника відповідача про те, що постановою уряду від 13.02.2008 р. № 45 передбачено масовий перерахунок пенсій військовослужбовцям, а не індивідуально по окремих особах, оскільки таке положення прямо не закріплено Конституцією України чи законами України, а встановлений постановою уряду від 13.02.2008 р. № 45 алгоритм дій проведення перерахунку пенсій не може позбавити конституційного права окремо взятої людини на перерахунок пенсії в індивідуальному порядку.

Відносно пояснень представника відповідача про відсутність в бюджеті ПФУ на 2017 р. коштів, необхідних для перерахунку й виплати позивачеві пенсії, то суд вважав правильним застосувати як джерело права рішення ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 р., згідно якого аргументи щодо відсутності бюджетних коштів не є підставою для невиконання державою раніше взятих на себе зобов'язань. Вжиті відповідачем заходи до формування потреби в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсій, не виключають допущеного порушення прав позивача.

Покликання представника відповідача на те, що позивач звертався із запитом на інформацію від 05.10.2017 р. порядку закону України «Про доступ до публічної інформації» і рішення про відмову у перерахунку пенсії не приймалося, суд оцінив критично. Матеріали справи містять достатньо доказів того, що позивач звертався з цього питання не лише із запитами, а й із заявами встановленої форми. Також реагування на останні у формі листа-відповіді не спростовує підставність позовних вимог.

Поряд з цим, суд погоджується з аргументами відповідача у тому, що постанова уряду від 18.11.2015 № 947 стосувалася цивільних осіб (працівників та спеціалістів) і не поширювалася на позивача.

Відносно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплачувати таку пенсію без обмеження будь-якими строками, суд звертає увагу на наступне. Верховний Суд України в постановах від 23 квітня 2012 року № 21-239а11 та від 19.03.2013 в №21-53а13, зазначив, що з самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

Відтак формулювання позовної вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати таку пенсію без обмеження будь-якими строками є зайвим та не потребує дублювання у судовому рішенні.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплачувати пенсію без обмеження граничним розміром, суд погоджується з доводами представника відповідача і приходить до висновку, що у даному випадку таке обмеження є законним і його не можна розцінити як звуження прав позивача.

Так у відповідності до положень другого речення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) сумою, що не може перевищувати 10740 гривень.

Конституційний Суд України у рішенні № 7-рп/2016 від 20.12.2016 р. положення частини 7 ст. 43 цього Закону визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є неконституційними з 20.12.2016 р.

У той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, що набрав чинності 01.01.2017, в ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено зміни, згідно з якими тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Вказані положення неконституційними не визнавались.

За таких обставин позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи викладене вище, адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.

Суд погоджується з позивачем щодо необхідності допущення до негайного виконання судового рішення у межах стягнення пенсії за один місяць у порядку ст. 256 КАС України і відхиляє доводи з цього приводу представника відповідача як необґрунтовані.

При зверненні з позовом до суду позивачем сплачено 640 грн., що стверджується квитанцією від 08.11.2017 року № 27. У відповідності до приписів ст. 94 КАС України на користь позивача підлягає стягненню даний судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 70, 71, 94, 159, 160, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII; статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII; постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988; довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 01.05.2017 р. № 91-02269 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII; статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII; постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11. 2015 № 988; довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 01.05.2017 р. № 91-02269 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р., з урахуванням вже виплачених сум коштів.

Стягнути із Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн.

Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.

У решті вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Червоноградський міський суд Львівської області суд в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: А. І. Жураковський