Постанова № 71065764, 07.12.2017, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
07.12.2017
Номер справи
464/8971/16-а
Номер документу
71065764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 464/8971/16-а

пр.№ 2-а/464/44/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2017 року м.Львів

Сихівський районний суд м. Львова

в складі головуючого судді Рудакова І.П.

за участю секретаря судового засідання Гевко О.-В.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Перхач С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, головного управління МВС України у Львівській області, головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

позивачі звернулись до суду із адміністративним позовом у якому з уточненням просять зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести позивачем перерахунок раніше призначених пенсій з 01 січня 2016 року, а також здійснити виплату пенсій із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат. В обґрунтування позову покликаються на те, що відповідачем МВС України до ПФ України надіслано повідомлення про підстави перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України. У травні 2017 року ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Львівській області надісланого до ГУ ПФУ у Львівській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій позивачам, однак останній не здійснив перерахунок у зв'язку із відсутністю додаткових коштів з Державного бюджету України. Враховуючи що така відмова суперечить вимогам чинного законодавства щодо спірного питання, просить позов задовольнити.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали уточнені позовні вимоги та просять такі задовольнити у повному обсязі.

У судовому засідання представник відповідача ГУ ПФУ у Львівській області заперечив проти уточнених позовних вимог та просить у таких відмовити за безпідставністю.

У судове засідання інші учасники судового процесу не з'явились, хоча належним чином повідомлялись про місце і час розгляду справи, а тому суд зі згоди осіб, які брали участь у справі, вважає за можливе провести судове засідання у відсутності осіб, що не з'явились.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивачі перебувають на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувачі пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивачі подали до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області колективну заяву про перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей». Листами відповідача від 08 листопада 2016 року №1040/Б-20 відмовлено позивачам у перерахунку пенсії, у зв'язку із ненадходженням на адресу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомлення про зміну розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ, Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей від 23.12.2015 р. №900-VIII внесено зміни до п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію та ст.63 Закону №2262-ХІІ.

Так, відповідно до абз.2 п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію, в редакції Закону України від 23.12.2015 р. №900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно з абз.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, у редакції Закону України від 23.12.2015 р. №900-VIII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45(далі за текстом Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 р. №988 визначено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїм складом відповідає грошовому забезпеченню працівників органів внутрішніх справ, однак є більшим за розміром.

Таким чином, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 відбулося збільшення грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, що зумовлює наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім правникам органів внутрішніх справ.

28 серпня 2017 року позивачі звернулися до головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із запитами про надання публічної інформації у яких просять надати детальну інформацію про стан перерахунку пенсії на підставі довідок ліквідаційної комісії ГУ МВС у Львівській області про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 для перерахунку пенсії /а.с.226-240/.

Листами відповідача ГУПФ України у Львівській області від 30.08.2017 №9842/03-25, №9848/03-25, №9845/03-25, №9850/03-25, №9849/03-25 позивачів повідомлено, що для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам МВС України, зокрема у зв'язку із набранням чинності постанови Кабінет Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», отримано довідки з ліквідаційної комісії Головного управління МВС у Львівській області, однак перерахунок пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. З вказаного слідує, що перерахунок і виплата перехованої пенсії буде забезпечена після виділення додаткових коштів з Держвного бюджету України.

Таким чином, ГУ ПФУ у Львівській області не виносив рішень про відмову в перерахунку пенсії позивачам, адже у відповіді на запити позивачів про отримання публічної інформації, відповідач зазначив що такий перерахунок і виплата перерахованих коштів буде здійснена лише з часу надходження коштів з Держвного бюджету України.

Так, відповідачем як органом, якому делеговано повноваження щодо призначення та виплати пенсій за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», повинен діяти у відповідності з вимогами ст. 8 та ст. 63 цього Закону і забезпечити проведення перерахунку пенсії позивачам за умови відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Однак, в державних бюджетах на 2015-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України виходячи з грошового забезпечення поліцейських не були передбачені у зв'язку з відсутністю підстав.

Згідно з частиною першою статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.

Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно з статті 119 Бюджетного кодексу України нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про державний бюджет, має наслідком, крім зменшення асигнувань на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, також і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України.

Відповіднои до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене вище, суд приходить переконання, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачам у зв'язку із змінами законодавства, яке регулює спірні правовідносини, права позивача не порушені, а тому заявлений адміністративний позов є необгрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення, а тому в такому необхідно відмовити повністю за безпідставністю.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 11, 14, 71, 72, 104, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, головного управління МВС України у Львівській області, головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії - відмовити.

Постанову може бути оскаржено згідно зі ст.186 КАС України протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м.Львова. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст.254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Рудаков І.П.