Постанова № 71065128, 13.12.2017, Бориславський міський суд Львівської області

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
438/936/17
Номер документу
71065128
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 438/936/17

Номер провадження №2-а/438/41/2017

ПОСТАНОВА

іменем України

13 грудня 2017 року м. Борислав

Бориславський міський суд Львівської області у складі

головуючого судді Хемич О.Б.

за участю секретаря судового засідання Гадубяк О.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Кошевого А.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Борислав адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області про визнання протиправною відмову у забезпеченні санаторно-курортним лікуванням та зобов'язання взяти на облік для отримання путівки,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з зазначеним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області про визнання протиправною відмову у забезпеченні санаторно-курортним лікуванням та зобов'язання взяти на облік для отримання путівки.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що він є інвалідом другої групи професійного захворювання з 03 квітня 2001 року безстроково згідно довідки Донецької міської травматологічної медико-соціальної комісії Управління охорони здоров'я Донецької міської ради Серія 2-18 АГ №261928.

З 2004 року проживає в м. Бориславі Львівської і перебуває на обліку у Трускавецькому відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області.

Відповідно до довідки Донецької міської травматологічної медико- соціальної комісії Управління охорони здоров'я Донецької міської ради Серія 2-18 АГ № 261928, що видається інваліду зазначені рекомендовані заходи по відновленню працездатності: санаторно-курортне лікування, лікування у пульмонолога.

В довідці № 041880 серія 2-18 АВ від 03 квітня 2001 року з посиланням на довідку Серія 2-18 АГ № 261928, виданій Донецькою міською травматологічною медико-соціальною комісією Управління охорони здоров'я Донецької міської ради графа «Потреба в додаткових видах допомоги» не заповнена.

Протягом 2017 року позивач неодноразово звертався в Трускавецьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області з приводу взяття на облік та надання йому путівки на санаторно- курортне лікування відповідно до рекомендацій згідно довідки № 15 форми № 070/о від 06 березня 2017 року, виданої Центральною міською лікарнею м. Борислава та підписаної лікуючим лікарем, завідувачем відділення та головою ЛКК.

На всі свої звернення ОСОБА_1 отримав відповіді, що в наданні путівки на санаторно-курортне лікування йому відмовлено в зв'язку з тим, що в довідці № 041880 серія 2-18 АВ від 03 квітня 2001 року з посиланням на довідку Серія 2-18 АГ № 261928, виданій Донецькою міською травматологічною медико-соціальною комісією Управління охорони здоров'я Донецької міської ради графа «Потреба в додаткових видах допомоги» не заповнена.

Позивач вважає відмову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області в особі Трускавецького відділення у наданні мені путівки на санаторно-курортне лікування безпідставною.

Ухвалою Бориславського міського суду Львівської області від 26.10.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області про визнання протиправною відмову у забезпеченні санаторно-курортним лікуванням та зобов'язання взяти на облік для отримання путівки.

02.11.2017 року на адресу суду надійшло письмове клопотання начальника Трускавецького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області Лопавчук Л.Д. заміну неналежного відповідача, в якому зазначено, що згідно з пунктом 1.1 Положення про Трускавецьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 22.06.2017 року № 44 - ос (далі - Положення), Трускавецьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області ( надалі - Відділення ) є відокремленим підрозділом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області. Відповідно до пункту 1.3 Положення, Відділення підпорядковане та підзвітне Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області (далі - Управління). Згідно з пунктом 1.7 Положення, Відділення створене за рішенням правління без статусу юридичної особи. Відповідно до пункту 1.8 Положення про Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 27.04.2017 року № 11 ос (далі - Управління), Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням та мають відділення в районах і містах обласного значення. Відповідно до ст. ЗО ЦПК України, позивачем і відповідачем можуть ( фізичні і юридичні особи, а також держава.

Ухвалою суду від 14.11.2017 року клопотання начальника Трускавецького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області Лопавчук Л.Д., було задоволено та замінено відповідача - Трускавецьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області на Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області.

Представником відповідача - головним спеціалістом відділу юридичної роботи Управління ВД ФСС України у Львівській області А.Кошевим було надано письмове заперечення на позовну заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною відмову в забезпеченні санаторно - курортним лікуванням та зобов'язанням взяти на облік для отримання путівки, в якому, зазначено, що особова справа про призначення страхової виплати потерпілому ОСОБА_1 була сформована Добропільським відділенням ВД ФССНВ України у Донецькій області. Пізніше особова справа потерпілого була передана до відділень ВД ФССНВ України ( далі - Відділення) в місті Бориславі та Трускавці для продовження здійснення йому страхових виплат. З 01.08.2017 року страхові виплати ОСОБА_1 здійснюються Трускавецьким відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України ( далі - Трускавецьке відділення). Зазначає, що в особовій справі ОСОБА_1 є довідка МСЕК від 03 квітня 2001 року серія 2-18 АВ, № 041880. В ній вказується про встановлення йому 70 % втрати професійної працездатності, потреба у додаткових видах допомоги, а саме, у санаторно-курортному лікуванні, не зазначена. Саме ця довідка є підставою для призначення ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат та надання медичних та соціальних послуг. В своїх запереченнях посилається на постанову правлінням Фонду від 31.10.2007 року № 49 « Про затвердження Положення про забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання санаторно - курортним лікуванням » ( далі - Положення ), яка визначає механізм забезпечення потерпілих, які стали інвалідами унаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання санаторно - курортним лікуванням. Відповідно до пунктів 2.2 та 2.5 цього Положення - для взяття на облік для санаторно - курортного лікування потерпілі ( або уповноважені ними особи) подають до робочих органів такі документи :

- заяву за встановленою формою ( додаток 1 );

- висновок МСЕК про потребу потерпілого в санаторно-курортному лікуванні;

- медичну довідку лікувальної установи за формою № 070/о/.

Також зазначає, що статті 44,45 Закону, які зазначає позивач у своїй позовній заяві, стосуються лише загальних положень розгляду справ про всі страхові виплати, які здійснюються робочими органами ВД та їх відокремленими підрозділами. Даною Постановою не передбачається винесення робочим органом Фонду постанови у разі відмови в забезпеченні санаторно - курортному лікуванні. Тому посилання ОСОБА_1 на статті Закону є безпідставним. Оскільки у довідці МСЕК від 03 квітня 2001 року серія 2-18 АВ, № 041880 не було надано висновок МСЕК про потребу ОСОБА_1 в санаторно-курортному лікуванні, то у Трускавецького відділення управління ВД ФСС України у Львівській області, немає правових підстав для взяття ного на облік. Довідка МСЕК від 3.04.2001р., серія 2-18- АГ № 261928, яка надана ОСОБА_1, відповідно до наказу МОЗ України від 30.07.2012 Лі 577, застосовується при винесенні рішення медико - соціальною експертною комісією про встановлення групи, причини і строку інвалідності та надсилається зі місцем призначення пенсії чи місцезнаходженням пенсійної справи. На титульній сторінці довідки серія 2-18- АГ № 261928 зазначено, що вона видається інваліду. Отже, вона стосується органів Пенсійного фонду та немає жодного відношення до здійснення Трускавецьким відділенням Управління виконавчої дирекції Фонд соціального страхування України у Львівській області страхових виплат та наданні медичної та соціальної допомоги потерпілим від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Окрім того, відповідно до ч.3 ст. 38 Закону - позачергова експертиза проводиться МСЕК за заявою потерпілого, страховика чи інших заінтересованих осіб, суду чи прокуратури, таким чином в ОСОБА_1 немає перешкод для проходження МСЕК для встановлення потреби у санаторно- курортному лікуванні. Враховуючи викладене, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області вважає позовну заяву ОСОБА_1 безпідставною та просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.

В судовому засідання позивач та його представник підтримали позовні вимоги; просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спірні відносини між сторонами в справі щодо забезпечення санаторно-курортним лікуванням, регулюються правовими нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Приписами ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що Фонд фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації інваліда (у разі її складення). Фонд організовує цілеспрямоване та ефективне лікування потерпілого у власних спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах або на договірній основі в інших лікувально-профілактичних закладах з метою якнайшвидшого відновлення здоров'я застрахованого. Потерпілому, який став інвалідом, періодично, але не рідше одного разу на три роки, а інвалідам I групи щорічно безоплатно за медичним висновком надається путівка для санаторно-курортного лікування; у разі самостійного придбання путівки її вартість компенсує Фонд у розмірі, встановленому правлінням Фонду.

Приписами ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю Фонду і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я. МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, причину, час настання та групу інвалідності у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також необхідні види медичної та соціальної допомоги. Позачергова експертиза проводиться МСЕК за заявою потерпілого, страховика чи інших заінтересованих осіб, суду чи прокуратури.

Відповідно до абз.1 п. 15 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2017р. №1317 комісії проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування, у тому числі за місцем їх проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.

Відповідно до Положення про забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання санаторно-курортним лікуванням, затвердженого постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 31.10.2007р. №49, підставою для забезпечення потерпілих санаторно-курортним лікуванням є документи, зазначені в пункті 2.5 цього Положення, та висновок медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК), індивідуальна програма реабілітації інваліда (у разі наявності). Відповідно до висновку МСЕК потерпілі забезпечуються санаторно-курортним лікуванням за прямими наслідками виробничої травми чи професійного захворювання.

Згідно п.2.5 вищевказаного Положення для взяття на облік для санаторно-курортного лікування потерпілі (або уповноважені ними особи) подають до робочих органів

такі документи:

- заяву за встановленою формою (додаток 1);

- висновок МСЕК про потребу потерпілого в санаторно-курортному лікуванні;

- медичну довідку лікувальної установи за формою N 070/о;

- індивідуальну програму реабілітації (у разі наявності).

Згідно п.3.1 даного Положення Облік потерпілих, які потребують санаторно-курортного лікування відповідно до Закону та Положення, здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням особової справи на підставі висновку МСЕК та

заяви потерпілого.

Інструкцією щодо заповнення форми первинної облікової документації №157-1/о «Виписка з акту огляду медико-соціальною експертною комісією» (затверджена наказом МОЗ України 30.07.2012р. №577) передбачено, що виписка з акту огляду медико-соціальною експертною комісією складається з двох частин: зазначеної виписки та довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; виписка з акту огляду медико-соціальною експертною комісією надсилається за місцем призначення пенсії чи місцезнаходженням пенсійної справи, а довідка до акту видається інваліду; у п.14 виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією зазначаються рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності інваліда; у п.13 довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією зазначаються рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності інваліда. Кожна частина форми №157-1/о підписується головою МСЕК і засвідчується печаткою МСЕК; відповідальним за правильність заповнення форми №157-1/о є голова МСЕК.

Інструкцією щодо заповнення форми первинної облікової документації №158-1/о «Виписка з акту огляду медико-соціальною експертною комісією про результати визначення ступеня втирати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги» (затверджена наказом МОЗ України 30.07.2012р. №577) передбачено, що виписка з акту огляду медико-соціальною експертною комісією про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги складається з двох частин: вказаної виписки та довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги. При цьому, одна частина видається виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, друга видається застрахованій особі; у графі 11 виписки зазначається потреба у медичній та соціальній допомозі, у графі 9 довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках зазначається потреба у медичній та соціальній допомозі; форма №158-1/о повинна бути засвідчена підписом голови та печаткою МСЕК; відповідальним за правильність заповнення форми №158-1/о є голова МСЕК.

Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серія 2-18 АВ №041880 від 03.04.2001р. ОСОБА_1 встановлено 70% втрати професійної працездатності у відсотках у зв'язку з професійним захворюванням безстроково; потреба в додаткових видах допомоги не зазначено; підстава акт №695.

Згідно довідки Серії 2-18 АГ №261928 від 03.04.2001р. ОСОБА_1 є інвалідом II групи профзахворювання, непрацездатний, безстроково; рекомендовані заходи по відновленню працездатності: санаторно курортне лікування, лікування в пульмонолога; підстава акт №695.

Відповідно до посвідчення НОМЕР_1 ОСОБА_1 є інвалідом II групи профзахворювання довічно.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 27.09.2017р. та від 12.09.2017р., поданих до Трускавецького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області, позивачем надано всі необхідні документи для взяття на облік для санаторно-курортного лікування, що передбачені п. 2.5 Положення про забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання санаторно-курортним лікуванням, затвердженого постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 31.10.2007р. №49.

Згідно довідки №15 для одержання путівки на санаторно-курортне лікування від 06.03.2017р.ОСОБА_1 рекомендовано санаторно-курортне лікування.

Таким чином, судом встановлено, що довідка про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серія 2-18 АВ №041880 від 03.04.2001р. та довідка Серії 2-18 АГ №261928 від 03.04.2001р., де зазначено рекомендації в санаторно курортному лікуванні, видані ОСОБА_1 на підставі одного акту МСЕК №695 від 03.04.2001р., а відповідальним за заповнення форм №157,158-1/о є голова МСЕК, отже, позивач має додаткові потреби в санаторно-курортному лікуванні, що також підтверджується довідкою №15 від 06.03.2017р. і підстав для проходження повторного огляду МСЕК не має, оскільки йому встановлено групу інвалідності безстроково.

Як вбачається з листів Трускавецького відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Львівській області від 19.07.2017р. №105/06-04, від 14.09.2017р. №140, від 02.10.2017р. №187, ОСОБА_1 було відмовлено у наданні путівки до санаторно-курортного закладу, так як в наданій ним довідці МСЕК серії 2-18 АВ №041880 від 03.04.2001р. та оригіналі виписки МСЕК, яка знаходиться в особовій справі, запис про потребу в додаткових видах допомоги, в тому числі санаторно-курортне лікування, відсутній, тому взяти його на облік для отримання путівки немає підстав.

Суд не бере до уваги заперечення відповідача, оскільки вони спростовуються вищевикладеним.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що права, свободи та інтереси позивача підлягають захисту, тому позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Керуючись ст. ст. 46, 124 Конституції України, ст. ст. 2, 8, 9, 10, 11, 69-71, 79, 86, 94, 98, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

- адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області про визнання протиправною відмову у забезпеченні санаторно-курортним лікуванням та зобов'язання взяти на облік для отримання путівки - задовольнити повністю;

- визнати протиправною відмову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області у наданні путівки ОСОБА_1 на санаторно-курортне лікування;

- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області взяти ОСОБА_1 на облік для санаторно курортного лікування.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.

Суддя О.Б.Хемич