
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2017 р. Справа № 816/893/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старосуда М.І.
Суддів: Лях О.П. , Яковенка М.М. ,
при секретарі судового засідання Жданюк А.О.
за участю представника відповідача - Марченко І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.10.2017р. по справі № 816/893/17
за позовом комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради
до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області
про визнання протиправним та скасування припису,
ВСТАНОВИЛА
Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису від 17.05.2017 №1 про виконання законних вимог щодо усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.10.2017р. у задоволенні зазначеного адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги, оскільки суд не врахував, що позивачем здійснено розрахунки витрат на послугу з централізованого водопостачання відповідно до вимог пунктів 10-13 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869.
Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Представник позивача направив до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з його хворобою, однак не надав підтверджуючих документів про хворобу.
Колегія суддів вважає, що вказане клопотання задоволенню не підлягає, оскільки позивач був завчасно повідомлений про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, а тому мав можливість направити іншого представника в судове засідання і, окрім того, явка представника позивача в судове засідання обов'язковою не визнавалася.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, КП "Джерело" (ідентифікаційний код 40842653) зареєстроване як юридична особа 19.09.2016, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 1 574 102 0000 000831.
Рішенням виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради від 08.02.2017 №10 "Про внесенні змін та доповнень до рішення виконавчого комітету від 08.11.2016 №147 "Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг із централізованого водопостачання та вивезення твердих і рідких побутових відходів" КП "Джерело" визначено виконавцем житлово-комунальних послуг із централізованого водопостачання терміном на 1 рік із 01.02.2017 року.
Рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Новосанжарської селищної ради від 23.03.2017 року "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води для населення, бюджетних установ та інших споживачів по комунальному підприємству "Джерело" Новосанжарської селищної ради" встановлено зазначеному підприємству тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води для населення: при наявності засобів обліку води - 12,70 грн. за м3, без засобів обліку води за нормами споживання: для громадян, які беруть воду з водозабірних вуличних колонок - 19,05 грн. з однієї особи в місяць, для громадян, які беруть воду з дворових колонок - 31,75 грн. з однієї особи в місяць, для громадян, які проживають в житлових будинках з водопроводом та каналізацією без наявності ванн - 52,07 грн. з однієї особи в місяць, для громадян, які проживають в житлових будинках з водопроводом та каналізацією, обладнаних ваннами - 74,93 грн. з однієї особи в місяць; для бюджетних установ - 18,50 грн. за м3, для інших споживачів - 39,50 грн. за м3.
У період з 11 по 12 травня 2017 року відповідачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП "Джерело", за результатами якої складено акт №2 перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП "Джерело".
На підставі вказаного акта відповідач склав припис №1 від 17.05.2017 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, в якому зазначено, що тариф на централізоване водопостачання для населення у розмірі 12,70 грн. за м3, затверджений рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Новосанжарської селищної ради від 23.03.2017 №1, є економічно необґрунтованим та сформованим з порушенням до запровадженого способу регулювання і не може бути застосований при розрахунках зі споживачами з 01.05.2017, у зв'язку з чим позивача зобов'язано у місячний термін усунути порушення вимог Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а саме - провести розрахунки економічно обґрунтованих витрат на послугу з централізованого водопостачання та в триденний термін з моменту виконання припису повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про вжиті заходи.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що висновки перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП "Джерело", оформленої актом №2, свідчать про те, що розрахований позивачем тариф на послугу з централізованого постачання холодної води населенню є економічно необґрунтованим.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг визначені статтею 7 Закону України "Про житлово -комунальні послуги" (далі Закон N 1875-IV).
Відповідно до пунктів 1-3 частини першої статті 7 Закону N 1875-IV, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить:
1) затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм;
2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону;
3) затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням.
Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги визначений статтею 31 Закону N 1875-IV згідно з частиною 2 якої, виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
За приписами частини 3 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Згідно з ч. 7 статті 31 Закону, центральні органи виконавчої влади несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень.
Спори щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, вирішуються в судовому порядку (частина 9 статті 31 Закону України "Про житлово -комунальні послуги").
У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.( частина 10 статті 31 Закону N 1875-IV).
Однак, відповідачем не надано доказів зміни окремих складових економічно обґрунтованих витрат позивача після прийняття рішення органу місцевого самоврядування від 23.03.2017 року про затвердження тарифів, не доведено наявність у виконавця/ виробника підстав проводити коригування встановлених тарифів та подання їх на затвердження органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких тарифів відповідно до частини 10 статті 31 Закону N 1875-IV.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 затверджено Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, пунктом 2 якого передбачено, що цей Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.
Отже, із змісту наведених норм вбачається, що питання щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, в тому числі на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, вирішуються уповноваженими на те органами, зокрема органами місцевого самоврядування, і у разі виникнення спору щодо правильності їх розміру такі спори вирішуються в судовому порядку.
Як підтверджено матеріалами справи, саме Рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Новосанжарської селищної ради від 23.03.2017 "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води для населення, бюджетних установ та інших споживачів по комунальному підприємству "Джерело" Новосанжарської селищної ради" цьому підприємству встановлено тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води для населення: при наявності засобів обліку води - 12,70 грн. за м3.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішення Новосанжарської селищної ради від 23.03.2017 року, яким встановлено тарифи є чинним, не скасовано, а отже підлягає виконанню.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем фактично ставиться під сумнів правомірність рішення виконавчого комітету про встановлення тарифів на підставі наданих позивачем розрахунків.
Разом з тим, позивач не є суб'єктом, що вирішує питання щодо формування та встановлення цін/тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води для населення, а невідповідність рішення суб'єкта владних повноважень вимогам закону є підставою для вчинення дій щодо його скасування або оскарження в судовому порядку.
Як зазначено вище, частиною 9 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги") передбачено, що спори щодо формування та встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку щодо безпідставності вимог припису про приведення розрахунків економічно обґрунтованих витрат на послугу з централізованого водопостачання, оскільки на підставі раніше наданих позивачем таких розрахунків Рішенням Новосанжарської селищної ради від 23.03.2017 року встановлено тарифи і вказане рішення є чинним та таким, що підлягає виконанню.
Таким чином, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд не правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування та задоволення апеляційної скарги.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм чинного процесуального та матеріального права, що обумовлює її скасування з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.
Враховуючи, що колегія суддів дійшла висновку про задоволення позовних вимог, тому вважає за необхідне стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в розмірі 1600 грн. та за подання апеляційної скарги в розмірі 1760 грн., а всього у загальній сумі 3360 грн.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А
Апеляційну скаргу комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради задовольнити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.10.2017р. по справі № 816/893/17 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 17.05.2017 №1 про виконання законних вимог щодо усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради (ідентифікаційний код 40842653) витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в розмірі 1600 грн. та за подання апеляційної скарги в розмірі 1760 грн., а всього у загальній сумі 3360 (три тисячі триста шістдесят)грн..
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі - з 18.12.2017 року.
Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Яковенко М.М.