Постанова № 71049595, 12.12.2017, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
12.12.2017
Номер справи
524/9118/16-а
Номер документу
71049595
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 524/9118/16-а

Провадження 2-а/524/128/17

ПОСТАНОВА

І м е н е м У к р а ї н и

12.12.2017 рокуАвтозаводський районний суд м. Кременчука у складі:

головуючого судді Кривич Ж.О.,

при секретарі Коваль Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці праву за адміністративним позовом Приватного підприємства «Нафтопром» до Кременчуцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання надати адміністративну послугу ,-

В С Т А Н О В И В:

До суду звернулося приватне підприємство «Нафтопром» з адміністративним позовом до Кременчуцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання надати адміністративну послугу з продажу земельної ділянки по вулиці Флотській, 3 в місті Кременчуці Полтавської області, кадастровий номер 5310436500:10:002:0058.

В обґрунтування позову позивач вказує, що 6 червня 2013 року звернувся до Міського голови Кременчука з письмовою заявою про надання рішення міської ради про продаж земельної ділянки, розташованої по вулиці Флотська, 3 в м. Кременчуці, на умовах розстрочки.

29.10.2013 року Кременчуцька міська рада прийняла рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення для продажу із земель комунальної власності в м. Кременчуці», яким, зокрема, затвердила позивачу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування першої черги та будівництва другої черги спортивно-оздоровчого комплексу та території парку «Комсомольський» по вул. Флотський 3; надала дозвіл позивачу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для продажу з розстроченням платежу площею 55999 кв.м. для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту – спортивно-оздоровчого комплексу по вулиці Флотській, 3 із земель комунальної власності, при умові винесення газопроводу за межі земельної ділянки згідно технічних умов.

Позивач стверджує, що він виконав усі вимоги відповідача, вказані в рішенні Кременчуцької міської ради від 29.10.2013 року, та звертає увагу, що у відповідача є всі підстави розглянути заяву позивача про продаж земельної ділянки, розташованої по вулиці Флотська, 3 в м. Кременчуці, на умовах розстрочки. Однак понад три роки відповідач зволікає розгляд вказаної заяви, що суперечить вимогам Закону України «Про адміністративні послуги», адже рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області про продаж вищевказаної земельної ділянки є адміністративною послугою, яка має бути надана у відповідності до вимог вказаного Закону.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, вказав на їх безпідставність та необґрунтованість, вважає їх незаконними, оскільки суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.

Також відповідач вказав, що розпочати підготовку проекту рішення міської ради можливо виключно після надання копії висновку державної експертизи з відповідним позначенням про виправлення зауважень згідно методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, і тільки виключно після прийняття відповідного рішення міської ради щодо затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення у м. Кременчуці можливо буде укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Флотська, 3 м. Кременчук, Полтавська область, 39600 (кадастровий номер № 5310436500:10:002:0058).

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне.

06 червня 2013 року приватне підприємство «Нафтопром» звернулось до Кременчуцької міської ради з заявою про продаж земельної ділянки на умовах розстрочки, що розташована за адресою: вулиця Флотська, 3 м. Кременчук, кадастровий номер 5310436500:10:002:0058.

29.10.2013 року на ХХХVII сесії міської ради VI скликання відповідачем прийнято рішення «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки та надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення для продажу із земель комунальної власності в м. Кременчуці».

Вказаним рішенням Кременчуцька міська рада затвердила позивачу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування першої черги та будівництва другої черги спортивно-оздоровчого комплексу та території парку «Комсомольський» по вул. Флотський 3; надала дозвіл позивачу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для продажу з розстроченням платежу площею 55999 кв.м. для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту – спортивно-оздоровчого комплексу по вулиці Флотській, 3 із земель комунальної власності, при умові винесення газопроводу за межі земельної ділянки згідно технічних умов. Також цим рішенням зобов’язано виконком Кременчуцької міської ради протягом року з дня прийняття рішення замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

На виконання вказаного рішення, в квітні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Біном-Груп» (м. Полтава), на замовлення міської ради, виконало звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки по вулиці Флотській, 3 (кадастровий номер № 5310436500:10:002:0058), який відповідач отримав 16.04.2014 року на підставі акту прийому-передачі. Метою експертної грошової оцінки стало визначення ринкової вартості земельної ділянки для її продажу позивачу, як власнику нерухомого майна, розташованого на цій земельній ділянці, вартість якої згідно витягу із звіту на дату оцінки 13.12.2013 року склала 2 362 000 грн.

У зв’язку із закінченням строку дії вказаного Звіту експертної грошової оцінки земельної ділянки, за ініціативою відповідача товариство ТОВ «Біном-Груп» 22.07.2016 року склало звіт про актуалізацію експертної грошової оцінки земельної ділянки по вулиці Флотській, 3 (кадастровий номер № 5310436500:10:002:0058), станом на 02.02.2016 року, який теж передало в розпорядження Кременчуцької міської ради.

29 листопада 2013 року на виконання рішення Кременчуцької міської ради від 29.11.2013 року позивач сплатив на користь відповідача авансовий внесок в розмірі 100 000 грн. відповідно до договору № 2 від 27.11.2013 р. про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

За приписами статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги», адміністративна послуга – це результат здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків такої особи відповідно до закону.

Суб’єктом звернення є фізична чи юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг.

Суб’єктом надання адміністративної послуги є, зокрема, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

У відповідності до частини 2 ст. 3 Закону України «Про адміністративні послуги», надання адміністративних послуг здійснюється відповідно до цього Закону з врахуванням особливостей, визначених законами, які регулюють суспільні відносини у відповідних сферах.

Отже згідно вимог Закону України «Про адміністративні послуги», рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області про продаж вищевказаної земельної ділянки або про відмову в її продажу, є адміністративною послугою.

Органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом (частина 1 статті 127 Земельного кодексу України).

У відповідності до вимог частини 1 статті 128 Земельного кодексу України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Частина 2 статті 128 Земельного кодексу визначає, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Згідно частини 3 статті 128 Земельного кодексу України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Відповідно до частини 6 статті 128 Земельного кодексу України рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Згідно вимог частини 8 статті 128 Земельного кодексу України ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб’єктами господарювання, які є суб’єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Ціна земельної ділянки площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд визначається за нормативною грошовою оцінкою, вказаною в технічній документації. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається.

Частина 9 статті 128 Земельного кодексу вказує, що розрахунки за придбання земельної ділянки можуть здійснюватися з розстроченням платежу за згодою сторін, але не більше ніж на п'ять років. Порядок здійснення розрахунків з розстроченням платежу визначається Кабінетом Міністрів України.

Одночасно суд звертає увагу, що приписи статті 128 ЗК України не містить строку, протягом якого має бути прийнято рішення міської ради про продаж земельної ділянки чи про відмову в її продажу.

Пунктом 34 ч. 1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

У відповідності до пунктів 1, 2 статті 10 Закону України «Про адміністративні послуги», граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом. У разі якщо законом не визначено граничний строк надання адміністративної послуги, цей строк не може перевищувати 30 календарних днів з дня подання суб’єктом звернення заяви та документів, необхідних для отримання послуги.

Оскільки стаття 128 Земельного кодексу України не містить строку, протягом якого має бути прийнято рішення міської ради про продаж земельної ділянки, слід керуватися пунктом 4 ст. 10 вказаного Закону, де вказано, що у разі надання адміністративної послуги суб’єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений частиною першою або другою цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.

Кременчуцька міська рада, як суб’єкт надання адміністративної послуги, який діє на засадах колегіальності, повинна прийняти рішення про продаж земельної ділянки чи про відмову в продажу у строк, що не може перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви та документів, необхідних для отримання послуги, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач мав всі підстави та достатньо часу аби протягом часу з червня 2013 року розглянути на пленарних засіданнях міської ради заяву позивача про надання рішення міської ради про продаж земельної ділянки, розташованої по вулиці Флотська, 3 в м. Кременчуці (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058), на умовах розстрочки, та прийняти відповідне рішення про продаж чи про відмову в продажу земельної ділянки.

Суд, оцінюючи зібрані та надані докази, приходить до висновку, що відповідач фактично та юридично, протиправно, вчиняє бездіяльність щодо не розгляду заяви позивача про надання рішення міської ради про продаж земельної ділянки, розташованої по вулиці Флотська, 3 в м. Кременчуці (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058), на умовах розстрочки на пленарних засіданнях міської ради.

Очевидним є те, що відповідач самоусунувся від розгляду заяви позивача від 06.06.2013 року про продаж земельної ділянки на умовах розстрочки всупереч вимогам ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і ст. 128 Земельного Кодексу України, не розглядаючи таке звернення на пленарному засіданні сесії Кременчуцької міської Ради.

Між тим аналізуючи вищевказані норми законодавчих актів, суд приходить до висновку про необхідність відмовити позивачу в задоволенні позовної вимоги щодо зобов’язання відповідача надати адміністративну послугу з продажу, оскільки до компетенції суду не входить зобов'язання відповідача приймати на сесії будь-яке конкретне рішення, оскільки відповідно до чинного законодавства України суд не має права перебирати на себе повноваження, віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування. Суд може за наявності достатніх правових підстав визнати неправомірними дії відповідача або визнати неправомірним необґрунтоване зволікання з розглядом питання, однак не може перебирати на себе функцію дозвільного органу, яка не покладена на суд законом.

На підставі наведеного та керуючись ст. 2, 3, 17, 19, 69-71, 79, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов приватного підприємства «Нафтопром», задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Кременчуцької міської ради щодо ненадання адміністративної послуги по заяві приватного підприємства «Нафтопром» про продаж земельної ділянки, розташованої по вулиці Флотська, 3 в м. Кременчуці (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058), на умовах розстрочки.

Зобов’язати Кременчуцьку міську раду винести на розгляд чергової найближчої сесії пленарного засідання Кременчуцької міської ради заяву приватного підприємства «Нафтопром» про продаж земельної ділянки, розташованої по вулиці Флотська, 3 в м. Кременчуці (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058), на умовах розстрочки.

Відмовити ПП «Нафтопром» у задоволенні позову в іншій частині вимог.

Стягнути з Кременчуцької міської ради на користь ПП «Нафтопром» у повернення сплачений судовий збір в розмірі 689 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського Апеляційного Адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука упродовж десяти днів з дня проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи Апеляційним судом, якщо постанову не скасовано.

Суддя: