
Справа №592/12810/17
Провадження №2-а/592/684/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд міста Суми у складі:
головуючого - судді Косолап М.М.,
за участю секретаря - Павлович Ю.С.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Немеровець Т.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач свої вимоги мотивує тим, що з 19.09.2005 р. є пенсіонером МВС України. 11.11.2015 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно якої збільшено грошове забезпечення поліцейських, у зв'язку з цим, у нього з 01.01.2016 р. виникло право на перерахунок пенсії. На виконання приписів Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, Головним управлінням МВС України в Сумський області для здійснення перерахунку його пенсії, Головному управлінню ПФУ в Сумській області у травні 2017 року була надана Довідка № 11/139-844 від 19.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р, однак відповідач перерахунок пенсії не здійснив. Зазначає, що 14.08.2017 р. він звернувся із заявою до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії, яка призначена за вислугу років, з дати виникнення права па перерахунок, тобто з 01.01.2016 р. відповідно до наданої довідки. 18.09.2017 р. отримав лист Головного управління ПФУ в Сумській області, відповідно до якого йому відмовили у перерахунку пенсії. Вважає таку відмову протиправною, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з моменту отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язане було відповідно невідкладно провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. та розпочати виплату. Просив суд, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р. яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, протиправною, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р. яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області починаючи з 01.01.2016 р. без обмеження граничного розміру, встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати в установлений судом термін, звіт про виконання рішення суду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали і просили їх задовольнити. Позивач зазначив, що відповідач не здійснив перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р. тому він звернувся до нього з заявою, згідно якої просив здійснити перерахунок, однак йому було відмовлено.
У судовому засіданні представник відповідача Немеровець Т.М. у задоволенні позову просила відмовити, зазначила, що позивач перебуває на обліку у головному управлінні як отримувач пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2007 р. Повідомлення з Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії надійшло до головного управління 29.03.2017 р. Довідка про грошове забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області до головного управління у травні 2017 р., оскільки виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, тому перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вказувала, що вимога позивача зобов'язати головне управління перерахувати та виплачувати його пенсію без обмеження розміру пенсії максимальним розміром з 01.01.2016 р. не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Крім того зазначала, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки встановлено шестимісячний строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Будь-яких доказів наявності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду позивач не надав, хоча наголошує на порушення його прав з 01.01.2016 р.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області і отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На заяву ОСОБА_1 від 01.09.2017 р. про перерахунок пенсії, відповідач листом від 14.09.2017 р. направив останньому копії грошового атестату, висновок про призначення пенсії, витяги з пенсійної справи про проведення перерахунків, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2008 р., 01.04.2012 р., 01.01.2016 р. та повідомив, що виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, тому перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 23-24, 25).
Згідно Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 11/139-844 (2070) від 19.05.2017 р., виданої управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на ім'я ОСОБА_1, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 р. № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 р. становить 6965 грн. 92 коп. Довідка підписана заступником голови ліквідаційної комісії Біцан О.О. (а.с. 21).
Вказана довідка у травні 2017 р. надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, що не спростовується відповідачем і знаходиться у матеріалах пенсійної справи.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.
З приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
29.12.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 р. (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесені зміни до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії, але обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо нездійснення перерахунку пенсії, останній посилається на те, що виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, тому перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Таку бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суд вважає протиправною з наступних підстав.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 р.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Судовим розглядом встановлено, що у травні 2017 р. Ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, було надано до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за № 11/139-844 (2070) від 19.05.2017 р., що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 в частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Усупереч вимог зазначеної статті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області пенсія ОСОБА_1 з наступного місяця після надходження довідки за № 11/139-844 (2070) від 19.05.2017 р. не перерахована, що свідчить про протиправну бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області з цього питання.
У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі «Міллер проти Австрії» від 16.12.1974 р., де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996 р., якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005 р.), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, враховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Протоколу 1 Конвенції право мирно володіти своїм майном.
Зважаючи на викладене позовні вимоги є обґрунтованими в цій частині і підлягають задоволенню - слід визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/139-844 (2070) від 19.05.2017 р. та зобов'язати позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 р. згідно довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/139-844 (2070) від 19.05.2017 р.
Однак, щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру суд вважає, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Так, ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ (в редакції що діяла в період з 01.01.2016 р. по 19.12.2016 р.) передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Однак згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визнано такими, що не відповідають Конституції України, а отже з 20.12.2016 р. виплата пенсії здійснюється без обмеження граничним розміром.
Крім того, доводи відповідача про пропуск строку звернення до суду на увагу не заслуговують, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення працівників поліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 не проведений з 01.01. 2016р., а тому право позивача з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Стосовно вимоги позивача встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду, суд не вбачає підстав для застосування судового контролю за виконанням судового рішення на час ухвалення рішення у справі, оскільки у позовній заяві не обґрунтовано, з яких підстав позивач вважає необхідним встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 94 КАС України на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області витрати на оплату судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 72, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) щодо нездійснення з 01.01.2016 р. на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/139-844(2070) від 19.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/139-844(2070) від 19.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
В іншій частині вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Косолап