
Справа № 522/16375/17
Номер провадження 2-а/522/1855/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2017 року Приморський районний суд міста Одеси, у складі:
головуючого судді - Шенцевої О.П.,
при секретарі Соболевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області в якому просив визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо не проведення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» протиправною, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
В судове засідання представник позивача просила провести судове засідання без фіксації судового процесу.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, надав до суду заперечення проти позову, просив слухати справу у відсутність представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені сторонами доводи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Одеської області та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1.
31.07.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою про проведення перерахунку його пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
15 серпня 2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області позивачу була надана відповідь з посиланням на те, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Означені дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії відповідача суд вважає за необхідне визнати неправомірним з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015), всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, працівників органів внутрішніх справ, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд доходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Так, Конституційним Судом України у рішенні від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
За приписами пункту 2 Порядку № 45 до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Разом з тим, приписи пункту 2 Порядку № 45 встановлюють, що відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України. (п.3 Порядку № 45).
Як вбачається з поданих заперечень, листом № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016. Також, Міністерством внутрішніх справ України повідомлено, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та в м. Києві.
29.03.2017 відповідачем отримано лист Пенсійного фонду України № 9493/02-23 від 28.03.2017 щодо підготування та надання ліквідаційним комісіям , списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Водночас, зазначеним листом повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій необхідно забезпечити лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету - України.
За супровідним листом № 4422/03 від 30.03.2017 головним управлінням до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області надані відповідні списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України для перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015.
Отже, оскільки з 29.03.2017 у відповідача була наявна інформація, яка необхідна для вирішення питання про перерахунок пенсії, разом з тим, станом на час вирішення справи в суді жодних доказів здійснення перерахунку пенсії позивача шляхом видачі відповідного розпорядження пенсійним органом надано не було.
Таким чином, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд приходить до висновку про неправомірність відмови позивачу у перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016.
З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог в частині визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016.
При цьому посилання відповідача як на підставу для не проведення перерахунку пенсії на відсутність коштів, виділених з Державного бюджету України суд вважає неправомірними, оскільки таке посилання не є належною підставою для невиконання державою взятих на себе зобов`язань.
А також, суд визнає незаконними посилання відповідача в своїх запереченнях на пропущення позивачем строку позовної давності оскільки ст.99 КАС України встановлює процесуальні строки звернення до суду, а саме адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як зазначено в запереченнях, позивач звернувся 02.08.2017 року до відповідача з заявою про перерахунок пенсії . 15.08. 2017 році відповідач відмовив позивачу у перерахунку та виплаті пенсії, чим порушив його права. Після відмови з боку відповідача, позивач звернувся 31.08.2017 року з позовом до суду. Суд вважає, що строк на звернення до суду не пропущений, оскільки він обчисляється з дня коли особа дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
(ст. 99 КАС не передбачений строк позовної давності)
Крім того, відповідач зазначає в своїх запереченнях, що право на перерахунок пенсії згідно постанови КМУ № 988 виникло у 01.01.2016 року, відповідний розмір премії, враховуючи вимоги п.5 Порядку №45, необхідно враховувати за січень 2016 року ( а не за грудень 2015 року, як зазначено в листі МВС України №5551/05/22-2017). Тому довідку повернуто з метою перевірки правильності встановлених розмірів премії.
Суд з такими ствердженнями не погоджується, оскільки зазначене суперечить вимогам Порядку №45.
Відповідно до п.5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Нормами Порядку №45, передбачено порядок дій для здійснення перерахунку пенсій. Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Про те, що пенсійні органи здійснюють перерахунок пенсії працівникам органів внутрішніх справ виключно на підставі відповідних довідок про розмір грошового забезпечення наголошував також і Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 20.01.2017 (№806/1721/16), від 24.11.2016 (№ 676/1910/16-а).
Як вбачається з матеріалів справи Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеської області відповідачу 22.05.2017 року передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 11023. Нормами чинного законодавства та Порядком №45 не передбачено повернення органами Пенсійного Фонду довідкиз метою перевірки правильності встановлених розмірів премії.
Суд вважає, оскільки Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області була надана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, то відсутня необхідність залучати її в якості третьої особи .
При цьому, щодо вимог позивача про перерахунок пенсії без обмеження її граничним розміром, то вказані вимоги є необґрунтованими, будь-яких належних та допустимих підстав з цього приводу позивачем не зазначено у поданому позові, у зв`язку з чим у суду відсутні підстави для висновків, що при перерахунку пенсії, враховуючи розмір грошового забезпечення поліцейського, який зазначений у поданій до відповідача довідці, можуть бути порушені права позивача.
При цьому часиною 7 статті 43 Закону України № 2262-ХІІ встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Вказана норма є чинною та неконституційною у встановленому законом порядку не визнавалась, а відповідно в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, внаслідок чого позов підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи наведене, керуючись ст.2, 11, 69, 71, 94, 104, 158-159, 162, 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених платежів.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок грн. 00 коп.).
Постанову може бути оскаржено до Одеського адміністративного апеляційного суду шляхом подання до Приморського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя
14.12.2017