Справа №: 486/1416/17 Провадження №2-а/486/71/2017 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2017 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого - судді Далматової Г.А.,
при секретарі - Зацепіній І.О.,
за участю представника відповідача Бондарєва Р.С.,
без участі позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнськ Миколаївської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію,
В С Т А Н О В И В:
27 листопада 2017 року ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, в якому просить визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року протиправною та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням виплачених коштів, відповідно до змін, проведених у законодавстві України, також просив суд стягнути з відповідача на його користь понесені ним при звернені до суду судові витрати та встановити контроль за виконанням рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт у встановлений судом строк з моменту набрання рішенням законної сили про виконання рішення.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, в зв'язку з чим з 2006 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років. 20 липня 2017 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок йому пенсії, призначеної йому за вислугу років з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01 січня 2016 року відповідно до довідки, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області та направлена до ГУ ПФУ в Миколаївській області.
14 серпня 2017 року він отримав лист-відповідь з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому йому відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії.
Вважає вказану відмову протиправною, оскільки, на його думку, ГУ ПФУ в Миколаївській області з моменту отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області зазначеної довідки, у відповідності до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій№ 45 повинно було невідкладно провести перерахунок пенсії. Тому просить суд задовольнити позов.
В судове засідання позивач не з'явився, надіслав на адресу суду заяву з проханням розглядати справу без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав в повному обсязі та пояснив, щопозивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Дійсно Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсію за цим Законом здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Згідно з Порядком КМУ №45 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в п'ятиденний строк до них мало надійти від МВС України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій. Таке повідомлення УПФУ отримало лише на початку 2017 року.
Виплата пенсій, у тому числі і додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. В Державному бюджеті України на 2016 та 2017 рік не передбачалося виділення коштів на фінансування зазначеного перерахунку та на теперішній час відсутні кошти для фінансування.
Тому Управління сформувало потребу в вказаних коштах та направило її до Міністерства соціальної політики України. Вважає, що вини головного управління в даному випадку немає.
Щодо застосування судового контролю відповідно до ст. 267 КАС України, зауважив, що це є правом, а не обов'язком суду.
Стосовно стягнення з Головного управління судового збору на користь позивача, вважає його неможливим, оскільки це буде порушенням ст. 73 Закону України «Про державне пенсійне страхування».
Вважає також, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення з позовом до суду, тому вимоги позивача з 01.01.2016 року по 26.05.2017 року просить залишити без розгляду, а в іншій частині позовних вимог - відмовити в повному обсязі.
Вислухавши позивача та представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
З 2006 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є пенсіонером за вислугу років,що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 /а.с. 11/.
20 липня 2017 року ОСОБА_2звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській областіз заявою про проведення перерахунку раніше встановленої пенсії /а.с. 12/.
УМВС України в Миколаївській області видало ОСОБА_2 довідку від 26.04.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років, в якій зазначено розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою дільничного інспектора ВДІМ Южноукраїнського РВ УМВС, складену відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988, Наказу МВС від 06.04.2016 року №260 /а.с. 17/.
Листом від 09 серпня 2017 року №920-Д-07 позивачу, з урахуванням ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було відмовлено в перерахунку пенсії, повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. До вказаного листа додано довідку про розмір пенсії за вислугу років /а.с. 13, 14/.
Відповідно до ч. ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондуються із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до абзацу 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно зі ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Виходячи з вищевикладеного, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
В даному випадку, підставою для видачі на ім'я позивача довідки від 26.04.2017 року про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 року за посадою, яку ОСОБА_2 займав до виходу на пенсію, є постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, яка набрала чинності з 02.12.2015 року та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.
Таким чином, факт введення (зміни) постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Суд звертає увагу, що пенсійним фондом не заперечується саме право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а лише зазначається про неможливість його здійснення у зв'язку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Зазначеною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.
Тобто, факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством.
Підставою для повідомлення особі про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення Пенсійного Фонду України, прийняте з цього питання.
Постановою Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) зроблено висновок про те, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган обов'язково ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначено пенсії.
Однак, листом від 09 серпня 2017 року №920-Д-07 позивачу повідомлено про відсутність коштів на перерахунок його пенсії, тобто рішення про перерахунок пенсії або відмови у ньому, як того вимагає закон, відповідачем не прийнято.
Тому є підстави для задоволення вимог ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу щодо перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити відповідний перерахунок.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи припис ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд вважає обґрунтованими доводи позивача про наявність підстав для здійснення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року.
Оскільки суд прийшов до висновку, що бездіяльність пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії є протиправною, для відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію, з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплачених сум, згідно вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Миколаївській області від 26 квітня 2017 року.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Що стосується вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням вказаного рішення, суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню. Так, відповідно до ч.1 ст.267 КАС України зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення. В той же час під час судового розгляду не було надано доказів на підтвердження того, що відповідач має намір ухилятися від виконання судового рішення чи іншим чином перешкоджати виконанню судового рішення, а отже така вимога позивача заявлена передчасно та без належного обґрунтування, тому задоволенню не підлягає.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач поніс документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору, що підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області /а.с. 1/.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за № 988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Миколаївській області від 26 квітня 2017 року, починаючи з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській об-ласті провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за № 988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Миколаївській області від 26 квітня 2017 року, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 640 (шістсот сорок) гривень судового збору, сплаченого останнім при зверненні до суду з даним позовом, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Южноукраїнського міського суду Г. А. ДалматоваСудове рішення № 71044000, Південноукраїнський міський суд Миколаївської області (до 25.04.2025 - Южноукраїнський міський суд Миколаївської області) було прийнято 14.12.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти корисні відомості про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити корисні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 486/1416/17. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: