
Справа №242/1767/17
Провадження №2-а/242/134/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 грудня 2017 року м. Селидове
Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого - судді Капітонова В.І., секретаря Нарижної О.Г., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Селидове справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 04.05.2017 року звернулася до суду із адміністративним позовом до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
У обґрунтування своїх позовних вимог посилалася на те, що вона перебуває на обліку у відповідача та з 1997 року отримує пенсію на підставі Закону України "Про державну службу" у розмірі 80% заробітної плати. 02.03.2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст..37 ЗУ «Про державну службу. Рішенням від 06 березня 2017 року № 465 відповідач відмовив позивачеві в задоволенні заяви, яке вона вважає необґрунтованим та незаконним. Просить визнати протиправними дії Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області що полягають у відмові перерахунку призначеної її пенсії державного службовця у зв`язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до ст..37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ( в редакції, що діяв на дату призначення пенсії) з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та на підставі ст.22 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», Постанови КМУ від 03.05.1994 № 283 у зв`язку з виправленням помилки щодо неправильного визначення стажу державної служби; зобов`язати відповідача провести їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.03.2017 року, виходячи з посадового окладу держслужбовця 1723,00 грн., надбавки за 13 ранг - 55,00 грн.; надбавки за вислугу років 40% - 711,20 грн., що в цілому складає - 2489,20 грн. в розмірі 90%; провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.03.2014 по 01.03.2017 в розмірі 90% від суми посадового окладу, з урахуванням усіх видів виплат(надбавки за 13 ранг, надбавки за вислугу років 40%), що складали базу нарахування пенсії у період з 01.03.2014 по 01.03.2017; стягнути з відповідача на її користь суму сплаченого судового збору у розмірі 640 грн.
Позивач у судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав заперечення, в якому зазначив, що з 01.04.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ. З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, на підставі якого було скасовано норми Закону України "Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Відповідно до вимог ч.1 ст.90 Закону України «Про державну службу» № 889, встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Вважає, що право на перерахунок пенсії слід визначати за такими правилами перерахунку, які закріплені в законодавстві та чинні на час виникнення права на перерахунок пенсії. Враховуючи викладене, просила відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Селидівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької областіта з 1997 року отримує пенсію на підставі Закону України "Про державну службу" у розмірі 80% заробітної плати.
02.03.2017 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст..37 ЗУ «Про державну службу.
Рішенням від 06 березня 2017 року № 465 відповідач відмовив позивачеві в задоволенні заяви. Свою відмову мотивував тим, що у зв`язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ скасовано ст..37 Закону України № 3723(пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889). Враховуючи те, що Закон України № 889 не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених згідно ст..37 Закону України № 3723, постановою № 1013 скасовано пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 № 865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії, який був передбачений ст..37 Закону України № 3723, відсутні.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України № 432-IV від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що чинним законодавством станом на час призначення пенсії позивачу було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у звязку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
Так, у звязку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року були внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, пункт 4 (щодо проведення перерахунків пенсій непрацюючим державним службовцям) виключено з 01.12.2015 року, а пункт 5 Постанови № 865 викладено в наступній редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики та застосовується з 01.12.2015 року».
Отже, з 01.12.2015 року діючим законодавством не передбачено умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Окрім того, 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, згідно з яким положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Статтею 90 Закону № 889-VIII від 10.12.2015 року визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування«.
Згідно частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які не передбачають перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
При цьому, суд зауважує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд приходить до переконання про те, що заявлений позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 158-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя В. І. Капітонов