Постанова № 71039145, 01.12.2017, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
266/4167/17
Номер документу
71039145
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 266/4167/17

Провадження № 2-а/266/196/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.12.2017 року м.Маріуполь

Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого - судді Дзюба М.В.,

з участю секретаря - Петрухіной Т.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради про визнання дій незаконними та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із адміністративним позовом, в якому зазначила, що 27.10. 2016 року вона зверталась до відповідача для призначення житлової субсидії, яка була призначена і отримана нею у розмірі 10151,24 гривень. Однак, влітку 2017 року вона звернула увагу на те, що в квитанціях про сплату комунальних послуг сума почалась включатися в платежі, у зв'язку із чим позивачка звернулась до відповідача за роз'ясненнями. З роз'яснень відповідача їй стало відомо про те, що через те, що вона подала неправдиві відомості при оформленні субсидії та не надала інформацію про витрати на придбання майна, що перевищує суму в 50 000 гривень протягом 12 місяців перед звернення за субсидією. При цьому, вона зазначила, що дійсно у 2015 році вона придбала житло за адресою: АДРЕСА_1 за 160000,00 гривень, однак цьому передував продаж іншої квартири за адресою: АДРЕСА_2 за 125000,00 гривень, тобто фактично було здійснено обмін та грошова різниця становила 35000,00 гривень, у зв'язку із чим вона і не вказала зазначену суму в декларації. Просила суд визнати дії відповідача УСЗН Приморського району Маріупольської міської ради в частині повернення (стягнення) виплаченої їй житлової субсидії за 2015 рік незаконними, скасувати рішення відповідача в частині зняття суми субсидії ОСОБА_1 з її особистих рахунків на підприємствах - виробниках/виконувачах житлово-комунальних послуг, а також просила стягнути з відповідача на її користь судовий збір.

В суді позивач ОСОБА_1 надала заяву, в якій просила провести розгляд справи за її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_2, який діє на підставі довіреності, також надав заяву, в якій просив провести розгляд справи без його присутності, позовні вимоги ОСОБА_1 просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача - Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради в судове засідання не з'явився, надаши клопотання про розгляд справи без його участі. В письмових запереченнях посилався на те, що при проведенні перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення субсидії та на виконання постанови КМУ від 18.02. 2016 року за № 136 "Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового та соціального страхування" та відповідного листа Міністерства фінансів України від 19.06. 2017, встановлено що при заповненні декларації ОСОБА_1 не надала інформацію про витрати на придбання майна, що перевищує 50000,00 гривень протягом 12 місяців перед зверненням, а саме вона придбала квартиру вартістю 160000,00 гривень 29.12. 2015 року за адресою: АДРЕСА_3, що призвело до переплати субсидії за період з 01.10. 2016 року по 30.04. 2017 року у розмірі 10151,24 гривень. Оскільки позивачем була подана недостовірна інформація, тому сума надмірно нарахованої субсидії повинна бути повернута за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробника/виконавцях житлово-комунальних послуг. Також зазначено, що відповідачем надано інформацію позивачу листом від 18.08. 2017 року, при цьому позивач відмовився повертати вказану суму. Просили у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Як встановлено судом, 27.10.2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про призначення житлової субсидії до Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради з метою призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. (а.с.21)

На підставі її заяви від 27.10.2015 року ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_4, призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, у період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року, що підтверджується розрахунком субсидії № 15974 та рішенням про призначення субсидії. (а.с. 22-25)

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг була призначена на підставі Положення про призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення №848).

Відповідачем на вимогу суду надано розрахунок субсидії на ЖКП до особової справи № 15974 про не призначення житлової субсидії з 01.05. 2017 року, згідно рішення комісії та на підставі акту обстеження, у зв'язку з поданням недостовірних даних, розпорядженням про стягнення зайво перерахованої суми житлової субсидії від 02.08. 2017 року та додатку до розпорядження, акту пропозиції № 84 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення субсидії від 02.08. 2017 року, відповідно до яких відповідач припинив надання субсидії позивачу із посиланням на п.п.5,20 Положення № 848, у зв'язку із наданням отримувачем субсидії недостовірних даних, а саме протягом 12 місяців, що передували місяцю звернення була здійснена купівля майна, що перевищує 50000,00 гривень. Внаслідок подання недостовірних даних отримувачем субсидії утворилася переплата надміру перерахованої субсидії у розмірі 14158,98 гривень за період з 01.10. 2016 року по 30.04. 2017 року. (а.с.20,33-35)

Листом за № 10/8707 від 18.08. 2017 року ОСОБА_1 на її звернення від 07.08. 2017 року було повідомлено про припинення надання субсидії та необхідність повернення надмірно нарахованих коштів. (а.с.5)

Відповідно до п. 20 Положення № 848 сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 2 "Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями" (далі за текстом - Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями), надміру виплачених за призначеними субсидіями, в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії; терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Отже, виходячи з зазначених норм, суд приходить до висновку, що повернення отриманої субсидії здійснюється із дотриманням певного порядку, встановленого п. 20 Положення № 848 та п. 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених та призначеними субсидіями, а саме отримувача житлової субсидії має бути належним чином повідомлено про припинення надання субсидії, необхідність та терміни повернення надміру виплачених коштів. Після неповернення їх в добровільному порядку, орган соціального захисту населення звертається до суду про стягнення надміру виплачених коштів.

Таким чином, в матеріалах справи відсутня інформація про належне повідомлення позивача, до її самостійного звернення від 07.08. 2017 року, про встановлення недостовірності поданих нею відомостей та припинення надання субсидій із наступним зняттям відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг, а як наслідок відповідачем не було дотримано встановленого порядку припинення надання субсидії та порядку повернення надміру виплачених коштів.

Крім того, як вбачається з договору купівлі-продажу від 29.12.2015 року ОСОБА_1 продала ОСОБА_3 квартиру АДРЕСА_5 за 125000,00 гривень. (а.с. 6-7)

При цьому в той же день, 29.12.2015 року, ОСОБА_1 придбала квартиру АДРЕСА_6 за 160000,00 гривень, що підтверджується договором купівлі-продажу квартири від 29.12. 2015 року. (а.с.8-9)

Відповідно до п. 14 Положення № 848 рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється, про призначення в окремих випадках субсидії переглядається у разі зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Пунктом 5-1 Положення №848 визначено, що виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть призначати субсидії, як виняток, у разі наявності умов, зазначених у пункті 5 цього Положення. Рішення про призначення (непризначення) субсидії в таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Форма акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства затверджується Мінсоцполітики.

З договорів купівлі-продажу від 29.12. 2015 року вбачається, що різниця між продажем та купівлею квартир становить 35000,00 гривень, що не перевищує граничний поріг у 50000,00 гривень, передбачений п. 14 Положення № 848, а тому одночасний продаж та придбання іншого житла в один день не може бути розцінено як отримання доходу в сумі більше 50 тисяч гривень, через що підстав для припинення надання субсидії та повернення надміру виплачених коштів немає.

Крім того, з роз'яснень Мінсоцполітики України від 14.09.2016 року слідує, що продаж квартири чи будинку не входить до переліку критеріїв, які позбавляють права на отримання субсидії. Більш того, про факт продажу квартир громадяни не зобов'язані інформувати органи соціального захисту.

Таким чином, відповідач не дотримався встановленого Положенням №848 порядку призначення та перегляду рішень про призначення субсидій, та передчасно, не враховуючи конкретних обставин справи та без відповідної перевірки матеріально-побутових умов та без належного повідомлення позивача прийняв оскаржуване рішення.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов задовольняє.

Задовольняючи позовні вимоги позивача, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, суд присуджує всі здійснені стороною документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 5,6 10, 11,94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради про визнання дій незаконними та скасування рішення - задовольнити.

Визнати дії Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради відносно ОСОБА_1 в частині повернення (стягнення) виплаченої їй житлової субсидії за 2015 рік неправомірними.

Скасувати рішення Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради в частині зняття суми субсидії ОСОБА_1 з її особистих рахунків на підприємствах - виробниках/виконувачах житлово-комунальних послуг.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 гривень, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Дзюба М. В.