Постанова № 71037909, 14.12.2017, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
583/3321/17
Номер документу
71037909
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 583/3321/17

2-а/583/129/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2017 р. Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ярошенко Т.О., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання щодо вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання щодо вчинення певних дій, в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області щодо не виготовлення для перерахунку його пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 грудня 1990 року №393 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 року №988, та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області його нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії;

-зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 грудня 1990 року №393 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2900 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2450 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3675 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (0%) - 0 грн., премія (90,10%) - 10325,46 грн., всього - 21785,46 грн. з дати виникнення права на перерахунок;

-встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 28.11.2017 відкрито скорочене провадження у справі, оскільки відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, застосовується скорочене провадження. Зазначеною ухвалою відповідачеві було запропоновано в 10-денний строк з дня одержання ухвали через канцелярію суду подати письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Від відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов.

Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Сумській області у своїх запереченнях посилається на те, що у відповідності до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45), щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - встановлюються у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення а щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), у тому числі державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Тому у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 було зазначено: посадовий оклад - 2900 грн. (відповідно до Додатку 10 до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. №988); оклад за спеціальним званням (майор міліції) - 2000 грн. (відповідно до Додатку 11 до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. №988); надбавка за стаж служби - 50% (2450 грн.) (відповідно до Додатку 11 до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. №988); премія - 0,00% (у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, згідно з п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45); надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15,00% (435,00 грн.) (відповідно до Додатка 10 до постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988). Отже, довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 була виготовлена ліквідаційною комісією у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 та постанови КМУ від 26.05.2017 р. і передана до ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.38-40).

Суд за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та на день звільнення обіймав посаду начальника відділення ДСО при Охтирському МРВ УМВС України в Сумській області. З січня 2000 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, отримуючи пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно довідки №11/131 245 (840) від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка видана ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених х військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 року розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016, за посадою начальник відділення ДСО при Охтирському МРВ УМВС України в Сумській області, яку він обіймав на день звільнення зі служби/прирівняною посадою становить посадовий оклад (2900,00 грн.), оклад за військовим званням майор (2000,00 грн.), надбавка за стаж служби (50%- 2450,00 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% - 435,00 грн.). Загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 склав 7785,00 грн.

Відповідачем при здійсненні розрахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії до вищевказаної довідки не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%) 3675,00 грн., та премію (90,10%) 10325,46 грн.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ч.16 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ, в редакції зі змінами, внесеними Законом №580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону №2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до частини 4 ст.63 Закону №2263-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постаново Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Зокрема, Порядком №45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2900 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2450 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3675 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (0%) - 0 грн., премія (90,10%) - 10325,46 грн., всього - 21785,46 грн. з дати виникнення права на перерахунок.

Що стосується позовних вимог про оскарження бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області суд зазначає наступне.

Визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки встановленої форми про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 та неподання нової довідки встановленої форми про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для подальшого здійснення перерахунку пенсійного забезпечення у спірних правовідносинах не є належним способом захисту порушеного права позивача.

Щодо вимоги про встановлення судового контролю відповідно до ст. 267 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.

Вказане свідчить, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду апеляційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

Тобто, зі змісту наведеної норми вбачається, що зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, є правом суду.

Дана позиція узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, що викладена в листі від 09.01.2013 року за № 28/12/13-13.

Суд вважає, що вимога позивача про встановлення судового контролю за виконанням вказаного рішення є необґрунтованою, оскільки позивачем не доведено, що відповідач має намір ухилятися від виконання судового рішення чи іншим чином перешкоджати виконанню судового рішення. На даний час така вимога заявлена ним передчасно та без належного обґрунтування, тому задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6-10, 17, 18, 72, 104, 105, 121, 128, 158-163, 183-2, 255, 267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2450 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3675 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (0%) - 0 грн., премія (90,10%) - 10325,46 грн., всього - 21785,46 грн. з дати виникнення права на перерахунок.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необгрунтованістю.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Т.О. Ярошенко