
Провадження № 2-а/734/78/17 Справа № 734/4034/17
ПОСТАНОВА
іменем України
15 грудня 2017 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Іванюка Т.І.,
при секретарі Дідовець М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець Чернігівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівської області, в якому просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови йому у перерахунку розміру пенсії у зв'язку з відставкою в запас та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати йому пенсію за вислугою років у зв'язку з відставкою в запас, призначеної на підставі ст. 63 та ч.2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» у розмірі 59% від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року, згідно довідки від 27.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх надбавок, доплат підвищень, які є у його пенсійній справі.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що він з 29.02.2012 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівської області, як одержувач пенсії за вислугу років у зв'язку з відставкою в запас, призначеної на підставі ст. 64 Г-1п Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року у розмірі 59% грошового забезпечення. Звільнився він з посади заступника начальника управління Державтоінспекції - начальника відділу організації дорожнього руху УМВС України в Сумській області, в званні полковник. В листопаді 2017 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із прийнятими змінами до Закону України «Про національну поліцію України» № 901-VІІІ від 23 грудня 2015 року, додавши при цьому довідки УМВС України в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 1 січня 2016 року. Своїм листом від 24.11.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області, безпідставно відмовило у перерахунку пенсії, тому він вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів. У судове засідання позивач не з'явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Причини неявки не повідомив, заяву про розгляд справи у його відсутності не подавав.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
У судовому засіданні були встановлені такі факти і відповідні ним правовідносини:
29.02.2012 року ОСОБА_1 звільнився з заступника начальника управління Державтоінспекції - начальника відділу організації дорожнього руху УМВС України в Сумській області, в званні полковник.
ОСОБА_1 з 29.02.2012 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівської області, за вислугу років у зв'язку з відставкою в запас, призначеної на підставі ст. 64 Г-1п Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року у розмірі 59% грошового забезпечення.
В листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із прийнятими змінами до Закону України «Про національну поліцію України» № 901-VІІІ від 23 грудня 2015 року, додавши при цьому довідки УМВС України в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 1 січня 2016 року. Своїм листом від 24.11.2017 року № 3420/03/Б-12 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області відмовило у перерахунку пенсії.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованим і підлягає задоволенню із наступних підстав:
відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 29.02.2012 року та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 4 616 грн. 04 коп.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про проведення перерахунку, проте отримав відповідь про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (у редакції Закону з 07.11.2015 р.).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України №900-VIII від 23.12.2015р. ст.63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд дійшов висновку про те,що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Конституційний Суд України в Рішенні від 06.07.1999 р. №8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
За приписами п.2 Порядку №45, у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, відповідач зобов'язаний був у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії осіб.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Посилання відповідача на те, що перерахунок пенсій на виконання постанови КМУ від 11.11.2015 №988 не здійснюється із-за відсутності фінансування з Державного бюджету України і неможливості фінансування пенсій, призначених згідно Закону №2262, за рахунок інших джерел, не обґрунтовано на законі і не є підставою для відмови в задоволенні позову. Оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача законні, обґрунтовані, доведені в судовому засіданні і підлягають задоволенню.
Сплачені судові витрати у сумі 640 гривень 00 коп. необхідно стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області на користь позивача ОСОБА_1.
Також суд вважає у відповідності до статті 267 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постановою КМ України №947 від 18.11.2015р. "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006, №268", ст.ст. 2, 11, 17, 18, 71 158- 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії у зв'язку з відставкою в запас.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_1, пенсію за вислугою років у зв'язку з відставкою в запас, призначеної на підставі ст. 63 та ч.2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» у розмірі 59% від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року, згідно довідки від 27.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням всіх надбавок, доплат підвищень, які є у його пенсійній справі.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Сплачені судові витрати у сумі 640 гривень 00 коп. необхідно стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області на користь позивача ОСОБА_1.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Суддя: