Постанова № 71035958, 07.12.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
07.12.2017
Номер справи
522/21054/17
Номер документу
71035958
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/21054/17

Провадження № 2-а/522/2102/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі головуючого судді: Бойчука А.Ю.

при секретарі Іскрич В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії, у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 82% грошового забезпечення на підставі довідки від 15.09.2017 №14/1-1240 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 1722,00 гривень та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 89544,00 гривень, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткового документу (довідки) та по день фактичного проведення перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). Відповідачем 06.10.2017 року було відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, поданої з додатковими документами, які дають право на перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії з підвищенням її розміру.

Відмову в задоволені заяви позивача про перерахунок пенсії ГУПФУ в Одеській області вмотивувало тим, що згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії.

ОСОБА_1 вважає таку відмову протиправною, у зв'язку із чим був змушений звернутися до суду з даним позовом.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, згідно якої просив розглядати адміністративну справу за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, згідно якої позовні вимоги не визнав та просив суд у їх задоволенні відмовити в повному обсязі.

Згідно до ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно наданих письмових заперечень, відповідач просив у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі. Мотивуючи тим, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення зі служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Вказаним Законом встановлено види грошового забезпечення, що враховуються при здійсненні перерахунку пенсії. Всі складові, зазначені позивачем, є додатковими, одночасно з тим, всі вони є одноразовими (тобто не мають постійного характеру) і не входять до складу грошового забезпечення, ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII від 09.04.1992 року, а тому не можуть бути враховані для здійснення перерахунку пенсії

Судом встановлені фактичні обставини та відповідні до них правовідносини.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах осіб начальницького складу, та відповідно до наказу Головного Управління МВС України в Одеській області від 30.06.2009 року № 269о/с був звільнений з органів внутрішніх справ в запас за віком.

Згідно повідомлення про призначення пенсії від 30.07.2009 року №948, позивачу з 01 липня 2009 року ГУ ПФУ в Одеській області відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначена та виплачується пенсія за вислугу років в розмірі 82% грошового забезпечення за вислугу 29 років, та до грошового забезпечення, з якого позивачу обчислено пенсію, враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1100,00 грн, оклад за військовим званням 130,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 492,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в тому числі надбавка за виконання особливо важливих завдань 100%, премія 100%.

22.09.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, на підставі довідки від 15.09.2017 №14/1-1240, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області, якою підтверджується виплата позивачу інших додаткових видів грошового забезпечення, які не були враховані під час призначення пенсії, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1722,00 гривень та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 89544,00 гривень.

Листом від 06.10.2017 року № 1239/Л-11 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає врахування цих видів грошового забезпечення при обчисленні пенсії, а також посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015.

Основні засади державної політики в сфері соціального захисту працівників міліції та членів їх сімей на час звільнення позивача зі служби визначалися Законом України «Про міліцію».

Статтею 23-1 цього Закону встановлювалося, що пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснюється в порядку та на умовах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно частини 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частиною 2 статті 63 вказаного Закону визначено, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова КМУ № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошового забезпечення визначені постановою КМУ № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008р. № 260.

Зокрема розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Зазначена допомога є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, яка відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений Постановою КМУ №1170 від 22.12.2010р., який є чинним з 01.01.2011р., не містить видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, таких як грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; премії; індексація оплати праці (грошового забезпечення). Проте, одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби з 01.01.2011р. віднесена до видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (п. 2 Переліку).

Правовий аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що отримані ОСОБА_1 виплати під час проходження ним служби, які зазначені в довідці від 15.09.2017 №14/1-1240, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області, є складовими грошового забезпечення позивача, але при обчисленні розміру пенсії мають враховуватись тільки види грошового забезпечення з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Такий висновок суду відповідає приписам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 41 якого встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до абз.7 п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску» платниками єдиного внеску є підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб, зокрема як: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу;

Відповідно до абз.2 п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 82% грошового забезпечення на підставі довідки від 15.09.2017 №14/1-1240 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 89544,00 гривень - не підлягають задоволенню.

Посилання ГУПФУ в Одеській області в листі від 06.10.2017 № 1239/Л-11, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 є безпідставним.

У рішенні від 13.05.2015 № 4-рп/2015 Конституційний Суд України в аспекті конституційного звернення вирішував питання лише щодо перерахунку пенсій у зв'язку з введенням після її призначення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та дане рішення не стосувалося видів грошового забезпечення, які фактично отримував позивач перед звільненням.

Поряд з цим, суд не приймає до уваги посилання відповідача на ст. 99 КАС України, оскільки в даному випадку застосуванню підлягає ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вирішуючи питання стосовно вимоги про виплату різниці в пенсії за минулий час, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Оскільки позивач звернувся до відповідача 22.09.2017 року із заявою про перерахунок пенсії та з наданням додаткового документу (довідки від 15.09.2017 №14/1-1240), і надана позивачем довідка надає право на подальше підвищення пенсії, позивач має право на перерахунок пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткового документу, а саме з 22.09.2016 року, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 22.09.2016 року та по день фактичного проведення перерахунку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обовязок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обовязку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Відповідно дост.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (ст. 71 КАС України).

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

На підставі викладеного та керуючись: ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 17, 86, 159-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 22.09.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 82% грошового забезпечення на підставі довідки від 15.09.2017 №14/1-1240 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 1722,00 гривень з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 22.09.2016 року та по день фактичного проведення перерахунку.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова, прийнята у письмовому провадженні, може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги.

Суддя: А.Ю. Бойчук