Рішення № 71033698, 14.12.2017, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
924/720/17
Номер документу
71033698
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" грудня 2017 р.Справа № 924/720/17

за позовом Хмельницької міської ради

до приватного підприємства "Оптіма"

про стягнення 76312,16 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів

Головуючий суддя Смаровоз М.В.

Суддя Гладюк Ю.В.

Суддя Димбовський В.В.

Представники:

позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 01.06.2017р.;

відповідача: не зявився.

У судовому засіданні 14.12.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Хмельницька міська рада просить суд стягнути з приватного підприємства "Оптіма" 76312,16 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки по вул. Гагаріна,4 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів.

В обґрунтування позовних вимог вказується, що відповідач є власником будівлі кафе загальною площею 211,0 кв.м. по вул. Гагаріна, 4 у м.Хмельницькому, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №93010990 від 27.07.2017р. Рішенням тринадцятої сесії Хмельницької міської ради №23 від 22.08.2007 року відповідачу надано в оренду земельну ділянку площею 403,0 кв.м по вул. Гагаріна, 4 під обслуговування нежитлових приміщень терміном на 5 років. На виконання вказаного рішення ради укладено договір оренди землі №040874200092, дія якого закінчилась 22.08.2012 року. ПП „Оптіма нового договору оренди земельної ділянки не укладало, плати за користування землею не вносило, однак продовжує користування останньою до теперішнього часу, що визначено у акті обстеження комісії від 08.02.2017р. Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №247 від 13.04.2017р. затверджено акт визначення розміру збитків за фактичне використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів. Згідно вказаного акту від 10.03.2017р. територіальній громаді міста Хмельницького за період з 01.03.2014р. по 01.03.2017р. заподіяно збитки у розмірі 76312,15 грн. На адресу відповідача надіслано 25.04.2017р. акт комісії, рішення виконавчого комітету та пропозицію добровільно відшкодувати завдані збитки у десятиденний термін. Однак, відповідач завдані збитки не відшкодував, у зв'язку із чим позивач звернувся із даним позовом до суду. У додаткових поясненнях по справі позивач посилається на ст.ст. 22, 1166 ЦК України, ст.ст. 152, 157 ЗК України п. 3.7 постанови Пленуму ВГС України №6 від 17.05.2011р. та постанову Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, вважаючи їх обґрунтованими.

Незважаючи на те, що відповідач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи (ухвали у справі було надіслано за належною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань), відзив на позов не подав, позовні вимоги за суттю та розміром не оспорив, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

Згідно з витягом з рішення тринадцятої сесії Хмельницької міської ради №23 від 22.08.2007 року відповідачу надано в оренду земельну ділянку площею 403,0 кв.м по вул. Гагаріна, 4 під обслуговування нежитлових приміщень терміном на 5 років.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №93010990 від 27.07.2017р. право власності відповідача на будівлю кафе загальною площею 211,0 кв.м. зареєстровано 20.06.2007р. на підставі свідоцтва про право власності САВ №348111 від 18.06.2007р.

28.05.2008 року між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та приватним підприємством „Оптіма" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №040874200092, згідно з п. 1 якого орендодавець на підставі рішення тринадцятої сесії Хмельницької міської ради №23 від 22.08.2007 року надав орендареві у строкове платне користування земельну ділянку під обслуговування не житлових приміщень, яка знаходиться в м. Хмельницькому по вул. Гагаріна, 4 загальною площею 403 кв.м. строком на 5 років до 22.08.2012 року під обслуговування нежитлових приміщень, які знаходяться на земельній ділянці.

Договір підписано та скріплено печатками сторін.

Крім того, матеріали справи містять план землекористування та акт визначення меж вищевказаної земельної ділянки в натуру.

07.07.2012р. Управлінням земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради надіслало ПП „Оптіма повідомлення про необхідність поновлення терміну дії договору оренди земельної ділянки по вул. Гагаріна, 4 на новий строк. Однак належного реагування відповідача не відбулось.

У відповідь на запит Управління земельних ресурсів та земельної реформи від 01.02.2017р. щодо надання інформації по сплаті орендної плати визначеними у додатку субєктами господарювання, ДПІ у м. Хмельницькому надіслало повідомлення від 21.02.2017р. про те, що приватне підприємство „Оптіма" за період з 2014 по 2016 роки не сплачує платежі по оплаті орендної плати/земельного податку за користування земельною ділянкою по вул. Гагаріна, 4, яку надано під обслуговування не житлового приміщення.

08.02.2017 спеціалістами управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів проведено обстеження земельної ділянки по вул. Гагаріна, 4, про що складено відповідний акт. В результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка по вул. Гагаріна, 4 огороджена, дія договору оренди землі №040874200092 від 28.05.2008р. не поновлювалась, правовстановлюючі документи на земельну ділянку у ПП „Оптіма відсутні.

15.02.2017р. Департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради звернувся до Управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі з запитом про надання довідки про вартість 1 кв.м. земельних ділянок станом на 2017 рік згідно додатку, у відповідь на який 16.02.2017р. та 23.02.2017р. надано відповідні відомості, зокрема вартість 1 кв.м. земельної ділянки по вул. Гагаріна, 4 у 2014р. склав 1507,1 грн., у 2015р. 1882,8 грн., у 2016р. 2696,8 грн., у 2017р. 2859 грн.

Повідомленням №568/02-01-15 від 24.04.2017р. відповідача було повідомлено про дату та час проведення засідання комісії Хмельницької міської ради для визначення збитків власникам землі та землекористувачам та запрошено керівника або представника ПП „Оптіма на засідання комісії.

07.03.2017р. відбулося засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, яке оформлено протоколом №1. На засіданні прийнято рішення перерахувати суму збитків за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів по вул. Гагаріна, 4 на площу 403 кв.м. із встановленням 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з подальшим складанням ОСОБА_1 визначення розміру збитків та затвердженням рішенням виконавчого комітету міської ради.

Згідно акту визначення розміру збитків від 10.03.2017р. комісія для визначення збитків власникам землі та землекористувачам встановила, що земельна ділянка, площею 0,0403 га, яка знаходиться в м.Хмельницькому по вул. Гагаріна, 4, використовується ПП „Оптіма" без правовстановлюючих документів на землекористування. Нормативна грошова оцінка 1 м.кв. згідно листа Управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області від 16.02.2017р. та від 23.02.2017р. становить у 2014р. - 1507,1 грн., у 2015р. 1882,8 грн., у 2016р. 2696,8 грн., у 2017р. 2859 грн. Період використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів з 01.03.2014р. по 01.03.2017р. Розмір збитків, заподіяних територіальній громаді становить 76312,16 грн.

Вказаний розмір збитків також відображено у розрахунку розміру збитків ПП „Оптіма" по вул. Гагаріна, 4, розрахованих за період з 01.03.2014р. по 01.03.2017р. з врахуванням площі земельної ділянки (403 кв.м.), нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка в 2014р. становила 607361,30 грн., в 2015р. 758768,40 грн., в 2016р. 1086810,40 грн. та в 2017р. 1152177,00 грн., розміру річної орендної плати, що в 2014р. становила 18220,84 грн., в 2015р. 22763,05 грн., в 2016р. 32604,31 та в 2017р. 34565,31 грн. та місячного розміру орендної плати за вказані роки відповідно 1518,40 грн., 1896,92 грн., 2717,02 грн. та 2880,44 грн.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №247 від 13.04.2017р., серед інших, затверджено і акт визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок використання земельної ділянки площею 0,403 га. по вул. Гагаріна, 4 у м. Хмельницькому ПП „Оптіма" без правовстановлюючих документів, згідно якого сума нарахованих збитків складає 76312,16 грн.

Копію вищевказаного акту комісії та рішення було надіслано на адресу відповідача з повідомленням №1131/02-01-15 від 25.04.2017р., в якому запропоновано у разі визнання вимог ради добровільно відшкодувати суму збитків.

Однак, відповідач вказані збитки не відшкодував, в зв'язку із чим позивач звернувся до суду із даним позовом.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Згідно зі ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Під збитками, згідно ч. 2 ст. 224 ГК України, розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Статтею 225 ГК України встановлено, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включається, зокрема, неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, необхідна наявність повного складу правопорушення: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; шкідливого результату такої поведінки - збитків; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка завдала збитки. У разі відсутності, хоча б одного з елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не наступає.

Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Протиправною є поведінка, яка не відповідає вимогам закону чи іншого нормативного акту, або виявляється у невиконанні чи неналежному виконанні договірного зобов'язання, тягне за собою порушення (зменшення, обмеження) майнових прав і законних інтересів іншої особи. Суб'єктами права на землі комунальної власності, згідно статті 80 ЗК України, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 14 Податкового кодексу України).

Як передбачено ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Аналогічна норма закріплена у ст. 16 Закону України "Про оренду землі". Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (ч. 2 ст. 120 ЗК України). Аналогічні положення зазначені і у статті 377 Цивільного кодексу України.

Як вбачається із положень статті 120 ЗК України та статті 377 ЦК України, виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки. Водночас, зі змісту статті 125 ЗК України випливає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав. Тобто, після виникнення права власності на об'єкт нерухомості власник не звільняється від необхідності оформити право на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства.

Наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідач ПП Оптіма" є власником будівлі кафе загальною площею 211,0 кв.м. по вул. Гагаріна, 4 у м.Хмельницькому, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №93010990 від 27.07.2017р. Відтак, у відповідача з моменту виникнення права власності на нерухоме майно виник обов'язок оформити право користування земельною ділянкою під нерухомим майном та земельною ділянкою для обслуговування цього майна.

28.05.2008 року між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та приватним підприємством „Оптіма" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №040874200092, згідно з п. 1 якого орендодавець на підставі рішення тринадцятої сесії Хмельницької міської ради №23 від 22.08.2007 року надав орендареві у строкове платне користування земельну ділянку під обслуговування нежитлових приміщень, яка знаходиться в м. Хмельницькому по вул. Гагаріна, 4 загальною площею 403 кв.м. строком на 5 років до 22.08.2012 року під обслуговування нежитлових приміщень, які знаходяться на земельній ділянці.

Однак, в порушення вищенаведених норм законодавства відповідачем в період з 01.03.2014р. по 01.04.2017р., за який позивачем заявлені до стягнення збитки, не було оформлено право користування земельною ділянкою, на якій знаходиться належне останньому нерухоме майно. Доказів протилежного в матеріали справи не подано. Незважаючи на те, що ПП „Оптіма нового договору оренди земельної ділянки не укладало, плати за користування землею не вносило, однак продовжило користування земельною ділянкою, що визначено в акті обстеження комісії від 08.02.2017р.

Наведені вище обставини свідчать про те, що відповідач тривалий час використовував земельну ділянку без оформлення відповідних прав у встановленому порядку, поважних причин, які б перешкоджали здійснити таке оформлення, не наведено, що дає підстави для висновку про бездіяльність відповідача у вчиненні передбачених законодавством заходів зі своєчасного оформлення права користування земельною ділянкою.

Використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів позбавило міську раду, як власника землі, отримувати дохід у вигляді орендної плати за землю, який вона могла би отримувати, якби її право не було порушено, тобто у розмірі суми збитків, визначених у позові.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відшкодування заподіяних збитків. Відповідно до статті 156 ЗК України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно зі статтею 157 ЗК України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

19 квітня 1993 року Кабінет Міністрів України своєю постановою №284 затвердив Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, змістом пунктів 2, 3 якого передбачено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Відшкодуванню, зокрема, підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян. Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарями, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій (п.п. 3, 5 Порядку).

Отже, системний аналіз зазначених норм матеріального права дозволяє зробити висновок, що у випадку не укладення договору оренди або інших правочинів як правових підстав для користування земельною ділянкою з вини користувача настають правові наслідки, передбачені статтею 157 ЗК України та Порядком. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 14.09.2016р. у справі №703/5377/14-ц.

З матеріалів справи вбачається, що на засіданні комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам вирішено скласти акт визначення розміру збитків за фактичне використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів. Вказаний акт було складено та затверджено рішенням виконкому міської ради. Відповідачем дії посадових осіб та акт у встановленому законом порядку не оскаржено.

Розмір збитків (упущеної вигоди), заявлений позивачем, суд вважає обгрунтованим, оскільки він здійснений з врахуванням площі земельної ділянки, розмір якої сам відповідач зазначив у клопотанні про надання дозволу на розробку землеустрою; розмір річної орендної плати та відповідно орендної плати за місяць розраховано з урахуванням ст. 288 Податкового кодексу України, згідно якої розмір річної орендної плати не може бути меншим ніж 3% нормативної грошової оцінки землі; збитки нараховано за період користування відповідачем земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.

З огляду на викладене, неоформлення документів на право користування земельною ділянкою є доведеним фактом та виникло з вини відповідача внаслідок його бездіяльності, що свідчить про протиправну поведінку землекористувача, яким є відповідач, та причинний зв'язок між його протиправною поведінкою та збитками.

Беручи до уваги вищенаведене, позовні вимоги обґрунтовані, відповідають чинному законодавству, тому підлягають задоволенню зі стягненням з відповідача судових витрат відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43-49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства "Оптіма" (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 31617447) на користь Хмельницької міської ради (р/р 31414544700002, МФО 815013, ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м. Хмельницькому/м. Хмельницький/ 24060300, банк одержувача: ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, призначення платежу інші надходження (відшкодування збитків)) 76312,16 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Видати наказ.

Стягнути з приватного підприємства "Оптіма" (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 31617447) на користь Хмельницької міської ради (р/р 35410077050100 в ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код за ЄДРПОУ 04060772) 1600 грн. витрат з оплати судового збору.

Видати наказ.

Повний текст рішення складено 14.12.2017р.

Головуючий суддя М.В. Смаровоз

Суддя Ю.В. Гладюк

Суддя В.В. Димбовський