
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 листопада 2017 року № 826/13654/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., розглянувши у письмовому провадженні справу
за позовом ОСОБА_1 до третя особа яка не заявляє самостійні вимогиЛівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києвіпровизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить суд визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Лівобережного УПФ) щодо відмови у вчиненні дій, спрямованих на повернення помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна та зобов'язати Лівобережне УПФ сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - ГУДКСУ) в м. Києві подання про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 18 945 грн. 00 коп.
Позов обґрунтовано неправомірністю відмови відповідача у задоволенні заяви позивача від 04.09.2017 р. про направлення подання до відповідного казначейського органу про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 18 945 грн. 00 коп., оскільки позивач звільнений від сплати збору згідно з п. 9 ст..1 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №400/97) як особа, яка придбала житло вперше, тому помилково сплатив вказаний збір.
Під час розгляду справи позивач позов підтримав та пояснив, що нерухоме майно придбано ним вперше, до укладення договору купівлі-продажу від 01.06.2017 р. інша нерухомість ним не придбавалася.
Відповідач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду справи суб'єкт владних повноважень повідомлений завчасно й належним чином. Клопотання про розгляд справи без участі представника до суду також не надходило. Проте, через канцелярію суду Лівобережним УПФ України подано заперечення на позов, у яких, зокрема, зазначено, що збір, помилково зарахований до спеціального фонду державного бюджету внаслідок його сплати особою, яка не є суб'єктом цього збору, не підлягає стягненню з Пенсійного фонду України або його територіальних органів, адже такий спосіб відновлення порушеного права суперечить встановленому законодавством порядку повернення помилково сплачених чи зарахованих до бюджету обов'язкових платежів, тому питання звільнення від сплати збору повинно було з'ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору. Порядок виконання судових рішень, у тому числі щодо повернення помилково та/або надмірно сплачених до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів, визначений Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. №845 (Порядок №845), у якому визначено механізм повернення органами Державної казначейської служби України помилково та/або надмірно сплачених до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів за рішенням суду. Поновлення прав платника збору, який помилково сплатив до Державного бюджету України кошти, здійснюється шляхом прийняття судом рішення про стягнення коштів з Державного бюджету України на користь платника збору.
Третя особа явку свого представника до судового засідання не забезпечила. До суду надійшли письмові пояснення третьої особи, в яких зазначено про те, що повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету. Таким органом є Пенсійний фонд України, а тому на Лівобережне УПФ покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. У письмових поясненнях представник третьої особи просив розглядати справу без його участі.
Керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України, суд скористався правом продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено і підтверджується наявною у справі копією договору купівлі-продажу квартири від 01.06.2017 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «ВАЛПРИМ», що діє від свого імені та за рахунок активів ПЗНВІФ «Комфорт таун» (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) (а.с. 12, 13), згідно якого позивач придбав квартиру за адресою: АДРЕСА_1, за 1 894 406 грн. 53 коп. Договір посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Магомедовою М.Г. і зареєстровано в реєстрі за №1722.
Судом встановлено і підтверджується наявною у справі копією квитанції від 01.06.2017р. №2069203 (а.с. 15), що позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 18 945 грн. 00 коп. (1 % з операції купівлі-продажу нерухомого майна).
В матеріалах справи наявна копія листа від 04.09.2017 р., згідно якого позивач звернувся до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просить сформувати та направити до ГУ ДКСУ в м. Києві подання про повернення сплаченого збору в сумі 18 945 грн. 00 коп. До позовної заяви позивач також додав копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, Договору купівлі-продажу квартири від 01.06.2017 р., Іпотечного договору № 15 від 01.06.2017 р.
Також судом встановлено і підтверджується наявною у справі копією листа Лівобережного УПФ від 13.09.2017р. № 19210/12 (а.с.17), що відповідачем відмовлено позивачу у задоволенні заяви з посиланням на відсутність офіційного джерела інформації, яке б підтверджувало, що житло придбавається особою вперше.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено положеннями Закону України від 26.06.1997 р. №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п. 9 ст.1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом №400/97 врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 р.№1740 (далі - Порядок № 1740).
Згідно з п. 151 Порядку № 1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 % від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Як зазначає у позовній заяві позивач, він придбав житло (квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1) вперше. У справі наявна копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, до якого внесено запис №20714333 від 01.06.2017 р. про право власності позивача на квартиру за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідачем всупереч ч.2 ст.71 КАС України правомірність відмови позивачу в поверненні помилково сплачених коштів з наведених у листі від 13.09.2017 р. № 19210/12 підстав не доведено, належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем до суду не надано.
Беручи до уваги доводи позивача, які підтверджені належними доказами і не були спростовані відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позивач вперше придбавав житло (квартира за адресою: АДРЕСА_1), тому на підставі п. 9 ст.1 Закону №400/97 і п. 151 Порядку №1740 був звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 153 Порядку №1740 передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Відповідно до ч. 3 ст.3 Закону №400/97 платники збору, визначені п.п. 5-7, 9 і 10 ст.1 цього Закону , збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з пп. 7 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №460/2011, Казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 р. №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.
Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи). (абз. 2).
Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. (абз. 1).
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2). Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.
Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється відповідним територіальним органом Казначейства за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.
Враховуючи, що позивач був звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла (квартира за адресою: АДРЕСА_1.), але фактично сплатив цей збір у сумі 18 945 грн. 00 коп., суд, погоджуючись з доводами позивача, дійшов висновку про те, що така сплата здійснена позивачем помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу. За цих обставин суд вважає відмову відповідача у задоволенні заяви позивача від 04.09.2017 р., за наявності законних підстав для підготовки відповідного подання, необґрунтованою і такою, що порушує майнові права та інтереси позивача на отримання помилково сплачених коштів. Заперечення відповідача не дають суду підстав для інших висновків.
Зокрема, суд звертає увагу, що на момент придбання позивачем нерухомості, як і станом на час розгляду справи, в Україні відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість.
Вказане питання було предметом звернення Пенсійного фонду України до Конституційного Суду України з проханням надати тлумачення терміну "придбавають житло вперше", що міститься у пункті 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», визначивши коло осіб, яких необхідно вважати такими, що придбавають житло вперше.
Ухвалою Конституційного Суду України від 23.03.2000 №29-у/2000 (справа №2-30/2000) у відкритті конституційного провадження у справі через відсутність у Пенсійного фонду України права на конституційне подання та непідвідомчість Конституційному Суду України питання, порушеного у поданні, - відмовлено.
За відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме Держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб'єкта владних повноважень зобов'язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов'язана сплачувати збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше.
Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.
З метою захисту порушених прав та інтересів позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача сформувати і подати до ГУДКСУ в м. Києві подання про повернення позивачу помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 18 945 грн. 00 коп., у зв'язку з чим та з огляду на межі позовних вимог даний позов підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги позивача про стягнення з Державного бюджету на користь позивача судових витрат в розмірі 1 280 грн. 00 коп. (одна тисяча двісті вісімдесят грн. 00 коп.), суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з квитанцією від 25.10.2017 р. позивачем сплачено судовий збір в сумі 1 280 грн. 00 коп. Відтак, з огляду на задоволення позову, суд дійшов висновку про присудження на користь позивача суму сплаченого ним судового збору у розмірі 1 280 грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 69-71, 76, 79, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови у вчинення дій, спрямованих на повернення ОСОБА_1 помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна.
3. Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві сформувати та подати до Головного Управління Державної казначейської служби у м. Києві подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 18 945 грн. 00 коп. (вісімнадцять тисяч дев'ятсот сорок п'ять гривень 00 коп.).
4. Присудити на користь ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (02225, м. Київ, вулиця Каштанова, будинок 6, код ЄДРПОУ 40379527) суму судового збору у розмірі 1 280 грн. 00 коп. (одна тисяча двісті вісімдесят гривень 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст.185-187КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання її копії повного тексту.
Суддя Л.О. Маруліна