
Справа № 815/6573/17
УХВАЛА
14 грудня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши адміністративний позов Головного управління Держспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Модерн-Трейд» про стягнення штрафу,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Модерн-Трейд», в якому позивач просить стягнути з ТОВ «Модерн-Трейд» (код СДРПОУ 40001607) зареєстрованого за адресою: 65007, Одеська обл., м. Одеса, вул. Болгарська, 1; місце здійснення діяльності: м. Одеса, пр-т Ак.Філатова, 29, до Державного бюджету України: за КДКБ 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», рахунок - 31110106700009 (Суворовський район) отримувач - УДКСУ у м. Одесі Одеської області, код СДРПОУ - 38016923, банк - ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011 штраф за п. 1, ч. 1, статті 64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» у розмірі від п’яти до восьми мінімальних заробітних плат.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Одночасно з адміністративним позовом позивач звернувся до суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору.
В обґрунтування зазначеного клопотання позивач посилається на ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначає, що оскільки позивач є бюджетною організацією, яка фінансується з державного бюджету, коштів на сплату судового збору Головному управлінню Держспоживслужи в Одеській області не виділено, а необхідність стягнення адміністративно-господарських стягнень у судовому порядку не зникла, зазначені обставини створюють сприятливі умови для ухилення суб’єктів господарювання від сплати штрафних санкцій, внаслідок чого у підприємців зникає страх перед обличчям правосуддя за порушення, що мають місце в їх комерційній діяльності, та безкарність детермінує хаос, як в окремих випадках, так і в державі взагалі, - права споживачів порушуються без жодного негативного наслідку для порушника. Державні органи втрачають важелі впливу та авторитет в очах громадськості. Враховуючи викладене, просить суд відстрочити оплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI. Відповідно до ст. 8 вказаного Закону: враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Зазначене положення закону кореспондується з приписами ч.1 ст.88 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч.1 ст.71 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», Кабінет Міністрів України зобов’язав забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. З урахуванням вищезазначеного, сплата судового збору є обов’язком позивача, а тому зловживання правом на звільнення від його сплати є неприпустимим.
Разом з тим, суддя вважає, що наведені позивачем обставини не є підставою для відстрочення сплати судового збору.
Суддя зазначає, що факт подачі позову державною установою, що фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України не є безумовною підставою для відстрочення сплати судового збору.
Окрім того, з боку позивача жодного доказу в обґрунтування клопотання відстрочення сплати судового збору до суду не надано.
Вивчивши доводи позивача, наведені в якості підстав для задоволення поданого клопотання та, враховуючи, що факт подачі позову державною установою, що фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України не є безумовною підставою для відстрочення сплати судового збору, оскільки жодного доказу в обґрунтування клопотання відстрочення сплати судового збору до суду не надано, суддя приходить до висновку, що наведені ним обставини не є підставою для звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 КАС України одним із принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах є принцип рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору, а позивач не надав до суду платіжне доручення у встановленому приписами Закону України «Про судовий збір» порядку, суддя приходить до висновку, що поданий адміністративний позов не відповідає приписам КАС України.
Відповідно до п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) сторін, їх поштову адресу, а також номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є.
В порушення вказаної норми позивачем не зазначено у позові адреси електронної пошти відповідача.
Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання документів на підтвердження сплати судового збору та адміністративного позову, складеного у відповідності до положень ст.ст. 106 КАС України (з доказами направлення копї відповідачу).
Керуючись ст.ст. 105, 106, 108, 109 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору – відмовити.
Адміністративний позов Головного управління Держспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Модерн-Трейд» про стягнення штрафу - залишити без руху.
Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя О.А. Вовченко