
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"12" грудня 2017 р. Справа № 806/2094/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,
представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СП САН" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "10" жовтня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СП САН" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2017 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "СП САН" звернулося до суду із позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати:
- податкове повідомлення-рішення №0001744000 від 07.09.2016р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 302 978,52 грн.;
- податкове повідомлення-рішення №0001734000 від 07.09.2016р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 261 893,36 грн.;
- податкове повідомлення-рішення №0001724000 від 07.09.2016р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 381 441,72 грн.;
- податкове повідомлення-рішення №0001714000 від 07.09.2016р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 66 5445,60 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 10.10.2017р. у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач звернувся до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 10.10.2017р. скасувати з підстав, наведених у скарзі та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що посадовими особами контролюючого органу було проведено низку фактичних перевірок автогазозаправних пунктів ТОВ "СП САН" з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, нафтопродуктами, паливом моторним альтернативним, скрапленим газом.
Так, згідно акту перевірки від 19.08.2016р. №297/40/38562586, посадовими особами контролюючого органу було проведено фактичну перевірку АГЗП ТОВ "СП САН", за адресою м. Житомир, вул. Жуйка, 43, та встановлено порушення: п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, а саме: факт не ведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації; п.3 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР та пп.6.3.14 п.6.3 Розділу 6 Наказу Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2012р. в частині невідповідності РРО технічним вимогам, що висуваються до спеціалізованих електронно-касових апаратів для АЗС (не відповідає сфері застосування відповідно до Державного реєстру РРО, затвердженого наказом ДФС від 16.06.2016р. №535), що унеможливлює ведення залишків СВГ до касового апарату для ведення їх обліку; п.9.11 Розділу 9 Наказу Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2012р., а саме: факт не ведення кількісного обліку руху СВГ на АГЗП, зокрема, під час перевірки не надані змінні звіти форми 14-ГС. (а.с. 36-37)
За результатами виявлених порушень відповідачем складено прогнозований розрахунок штрафних (фінансових) санкцій до акту перевірки від 19.08.2016р. №297/40/38562586 у розмірі 381 441 72 грн. (а.с. 38).
Як встановлено із наявної у матеріалах справи копії акту №294/40/38562586 від 19.08.2016р., посадовими особами контролюючого органу проведено фактичну перевірку АГЗП ТОВ "СП САН", за адресою м. Житомир, вул. Ватутіна,184, та встановлено порушення: п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, а саме: факт не ведення у порядку, встановленому законодавством , обліку товарних запасів на складах та або за місцем їх реалізації; п. 3 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР та пп. 6.3.14 п. 6.3 Розділу 6 Наказу Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2012р. в частині невідповідності РРО технічним вимогам, що висуваються до спеціалізованих електронно-касових апаратів для АЗС (не відповідає сфері застосування відповідно до Державного реєстру РРО, затвердженого наказом ДФС від 16.06.2016р. №535), що унеможливлює ведення залишків СВГ до касового апарату для ведення їх обліку; п. 9.11 Розділу 9 Наказу Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2012р., а саме: факт не ведення кількісного обліку руху СВГ на АГЗП, зокрема, під час перевірки не надані змінні звіти форми 14-ГС. (а.с. 45-46)
За результатами виявлених порушень відповідачем складено прогнозований розрахунок штрафних (фінансових) санкцій до акту перевірки №294/40/38562586 від 19.08.2016р. у розмірі 261 893,36 грн. (а.с. 47).
Згідно акту перевірки від 19.08.2016р. №295/40/38562586, посадовими особами контролюючого органу було проведено фактичну перевірку АГЗП ТОВ "СП САН", за адресою м. Житомир, вул. Ватутіна (пр-т Незалежності) 11/А , та встановлено порушення: п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР, а саме: факт не ведення у порядку, встановленому законодавством , обліку товарних запасів на складах та /або за місцем їх реалізації; п.3 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР та пп.6.3.14 п.6.3 Розділу 6 Наказу Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2012р. в частині невідповідності РРО технічним вимогам, що висуваються до спеціалізованих електронно-касових апаратів для АЗС (не відповідає сфері застосування відповідно до Державного реєстру РРО, затвердженого наказом ДФС від 16.06.2016р. №535), що унеможливлює ведення залишків СВГ до касового апарату для ведення їх обліку; п.9.11 Розділу 9 Наказу Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2012р., а саме: факт не ведення кількісного обліку руху СВГ на АГЗП, зокрема, під час перевірки не надані змінні звіти форми 14-ГС. (а.с.53-54).
Відповідно до змісту акту перевірки від 19.08.2016р. №291/40/38562586, посадовими особами контролюючого органу було проведено фактичну перевірку АГЗП ТОВ "СП САН", за адресою м.Житомир, майдан Смолянський, 7-Б, та встановлено порушення: п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, а саме: факт не ведення у порядку, встановленому законодавством , обліку товарних запасів на складах та /або за місцем їх реалізації; п.3 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР та пп.6.3.14 п.6.3 Розділу 6 Наказу Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2012р. в частині невідповідності РРО технічним вимогам, що висуваються до спеціалізованих електронно-касових апаратів для АЗС (не відповідає сфері застосування відповідно до Державного реєстру РРО, затвердженого наказом ДФС від 16.06.2016р. №535), що унеможливлює ведення залишків СВГ до касового апарату для ведення їх обліку; п.9.11 Розділу 9 Наказу Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2012р., а саме: факт не ведення кількісного обліку руху СВГ на АГЗП, зокрема, під час перевірки не надані змінні звіти форми 14-ГС. (а.с.59-60)
За результатами виявлених порушень відповідачем складено прогнозований розрахунок штрафних (фінансових) санкцій до акту перевірки №291/40/38562586 від 19.08.2016р. у розмірі 66 545,60 грн. (а.с.61).
За результатами проведених перевірок та на підставі порушень, зафіксованих у актах перевірки від 19.08.2016р. №291/40/38562586, №295/40/38562586, №294/40/38562586, №297/40/38562586, контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення:
- податкове повідомлення-рішення №0001744000 від 07.09.2016р., яким за порушення п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та згідно зі ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 302 978,52 грн. (а.с.12)
- податкове повідомлення-рішення №0001734000 від 07.09.2016р., яким за порушення п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, на підставі пп. 54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та згідно зі ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 261 893,36 грн. (а.с.13);
- податкове повідомлення-рішення №0001724000 від 07.09.2016р., яким за порушення п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, на підставі пп. 54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та згідно зі ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 381 441,72 грн. (а.с. 14);
- податкове повідомлення-рішення №0001714000 від 07.09.2016р., яким за порушення п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, на підставі пп. 54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та згідно зі ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 66 545,60 грн. (а.с.15).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що враховуючи встановлення факту надлишку СВГ на автогазозаправних пунктах, (14925,05 літрів на суму 151489,26 грн. на автогазозаправному пункті за адресою: м.Житомир, вул.Ватутіна (проспект Незалежності) 11/а; 3184 літрів на суму 33272,80 грн. на автогазозаправному пункті за адресою: м.Житомир, майдан Смолянський,7-Б; 18250,80 літрів на суму 190720,86 грн. на автогазозаправному пункті за адресою: м.Житомир, вул.Жуйка,43; 12901,15 літрів на суму 130946,68 грн. на автогазозаправному пункті за адресою: м.Житомир, вул.Ватутіна,184.), відповідач правомірно застосував штрафні (фінансові) санкції на підставі ст. 20 Закону №2.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким відмовлено в задоволені позову, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Спірні правовідносини регулюються Законом України №265/95-ВР від 06.07.1995 р. "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон №265/95-ВР).
Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку (п.12 ст.3 Закону №265/95-ВР).
Порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту і використовується на газонаповнювальних станціях (ГНС), газонаповнювальних пунктах (ГНП), автогазозаправних станціях (АГЗС) та автогазозаправних пунктах (АГЗП) незалежно від форм власності встановлений Інструкцією про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.06.2002 року №332 (далі - Інструкція №332).
Відповідно до пп.5.2.2 п.5.2 Інструкції №332 передбачено, що приймання СВГ, що надійшов автомобільним транспортом від постачальників, проводиться вантажоодержувачем на підставі видаткових та товаротранспортних накладних (типова форма №1-ТН, затверджена наказом Міністерства транспорту та Міністерства статистики України від 29.12.95 року №488/346 "Про затвердження типових форм первинного обліку роботи вантажного автомобіля") та документів про якість (паспортів) на СВГ, оформлених у відповідності до ДСТУ 4047-2001, з обов'язковим складанням акта приймання за кількістю СВГ, що надійшов автомобільним транспортом, за формою №3-ГС (додаток 3); видаткова та товаротранспортна накладні є підставою для оприбуткування СВГ за складським та бухгалтерським обліком підприємства.
Відповідно до п.9.1 розділу 9 Інструкції №332 на АГЗС (АГЗП) проводиться оперативний контроль за кількістю СВГ, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманого і відпущеного СВГ. Кількісний облік руху СВГ на АГЗС (АГЗП) ведеться за змінним звітом за формою №14-ГС (додаток 14).
Пунктом 9.2 розділу 9 Інструкції №332 передбачено, що під час приймання-здавання зміни касири і оператори АГЗС (АГЗП) спільно:
- визначають залишки СВГ на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни, надходження СВГ за зміну, які підтверджені відповідними документами, та кількості відпущеного газу за зміну за сумарними показниками лічильників усіх газозаправних колонок;
- вимірюють рівні наповнення скрапленим газом резервуарів АГЗС (АГЗП) і за результатами проведених вимірювань визначають об'єм СВГ;
- роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виторгу за зміну;
- передають по зміні залишок грошових коштів.
Після закінчення кожної зміни касиром і оператором складається змінний звіт за формою №14-ГС в двох примірниках, з яких один - з додатком до нього первинних документів на приймання і відпуск СВГ передається в бухгалтерію підприємства, а другий - залишається на АГЗС (АГЗП)." (п. 9.3 розділу 9 Інструкції № 332).
Відповідно до змісту наявних у матеріалах справи копій актів перевірок, контролюючим органом встановлено надлишок СВГ на автогазозаправних пунктах, що належать ТОВ "СП САН", зокрема:
- 14 925,05 літрів на суму 151 489,26 грн. на автогазозаправному пункті за адресою: м. Житомир, вул. Ватутіна (проспект Незалежності) 11/а;
- 3 184 літрів на суму 33 272,80 грн. на автогазозаправному пункті за адресою: м. Житомир, майдан Смолянський, 7-Б;
- 18 250,8 літрів на суму 190 720,86 грн. на автогазозаправному пункті за адресою: м. Житомир, вул. Жуйка, 43;
- 12901,15 літрів на суму 130 946,68 грн. на автогазозаправному пункті за адресою: м. Житомир, вул. Ватутіна, 184.
Як встановлено зі змісту пояснень від 19.08.2016 року до актів перевірки, наданих головним бухгалтером ТОВ "СП САН" ОСОБА_3, газ скраплений отримується, зберігається та продається на АГЗП за адресами: м. Житомир, вул.Ватутіна (проспект Незалежності) 11/а; м. Житомир, майдан Смолянський, 7-Б; м. Житомир, вул. Жуйка, 43; м. Житомир, вул. Ватутіна, 184, однак, журнал обліку газу форми №2-ГС, змінні звіти форми 14-ГС, акти приймання за ф. №13-ГС не ведуться, на перевірку надати немає можливості. (а.с.42-43, 51, 58, 64).
Суд наголошує, що відповідачем самостійно визнано факт відсутності та ненадання контролюючому органу змінних звітів за формою 14-ГС чи інших внутрішніх документів щодо рух газу скрапленого за АГЗП.
Відповідно до статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Системний аналіз зазначених норм права дає підстави для такого правового висновку.
У розділі V Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена відповідальність за порушення вимог лише цього Закону.
Зокрема, фінансова санкція, встановлена статтею 20 зазначеного Закону, може бути застосована до юридичної особи лише у тому випадку, коли ця особа не веде обліку товарів або веде його з порушенням порядку, визначеного Положенням (стандартом) 9.
Сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Положення (стандарту) 9, не є підставою для застосування до юридичної особи фінансової санкції, передбаченої статтею 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
З урахуванням зазначеного, а також висновків, викладених у листі Вищого адміністративного суду України від 02.06.2011р. № 742/11/13-11, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише первинні документи, складені в разі фактичного здійснення господарської операції та за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, передбачених чинним законодавством.
Позивачем на підтвердження зазначених обставин надавалися суду копії актів приймання-передачі, видаткові накладні та товарно-транспортні накладні на поставку в період з 01.03.2016р. по 19.08.2016р. (а.с.127-187).
Відповідно п.17 наказу №27 від 31.12.2015р. "Про облікову політику підприємства" на підприємстві для обліку залишків пального використовуються змінні звіти за формою, розробленою підприємством, відповідно до вимог закону (а.с.124-125)
Згідно з пп.6.3.14 Інструкції №332, паливнороздавальні колонки, що встановлені на комерційних АГЗП, мають функціонувати в системі РРО, тип якого включено до Державного реєстру РРО. Так, під час перевірки встановлено факт використання ТОВ "СП САН" за місцями торгівлі скрапленим газом реєстраторів розрахункових операцій, що не відповідають технічним вимогам для автозаправних станцій, чим порушено п.3 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та не відповідають сфері застосування відповідно до Державного реєстру РРО затвердженого наказом ДФС від 16.06.2016р. №535 "Про затвердження Державного РРО".
Технічні вимоги до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій визначені у додатку 7 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002р. №1.
Відповідно до п.18 вказаних вимог, у режимі звітування здійснюється формування та друкування звітів установленої форми. При цьому, чеки періодичних звітів повинні додатково містити дані про об'єм (у літрах) і вартість ( у гривнях) пального кожного найменування за кожною формою оплати окремо та загальну вартість відпущеного пального (у гривнях), а чеки Х- і Z- звітів ЕККА повинні додатково містити такі дані: фактичний об'єм у літрах пального кожного найменування, прийнятого у розхідні резервуари АЗС протягом звітного періоду; загальні об'єм (у літрах) і вартість (у гривнях) пального кожного найменування, відпущеного за готівковою та кожною безготівковою формою оплати протягом звітного періоду; фактичні залишки пального ( у літрах) кожного найменування (у кожному з розхідних резервуарів) на момент формування звітів; загальний об'єм (у літрах) пального кожного найменування, відпущеного протягом звідного періоду в процесі повірки ПРК на точність відпускання пального; конфігурацію обладнання АЗС (номери ПРК і підключених до них розхідних резервуарів, а також найменування пального у кожному з них.
У зв'язку із недотриманням ТОВ "СП САН" вказаних вимог на АГЗП за місцями торгівлі скраплених газом: м.Житомир, вул.Ватутіна (проспект Незалежності) 11/а; м.Житомир, майдан Смолянський,7-Б; м. Житомир, вул.Жуйка,43; м.Житомир, вул.Ватутіна, 184, Головним управлінням ДФС у Житомирській області на адресу позивача направлено лист від 25.08.2016р. №5115/17 "Про скасування реєстрації РРО ТОВ "СП САН". (а.с.190-191).
Факт застосування реєстраторів розрахункових операцій, що не відповідають технічним вимогам для автозаправних станцій, чим порушено п.3 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" було самостійно визнано позивачем шляхом подачі відповідних заяв форми №4-РРО про скасування реєстраторів розрахункових операцій. (а.с. 196-199).
Статтею 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Колегія суддів вважає, що відповідно до вимог п.8 Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України 03.06.2002 року за №332 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.04.2003 р. за № 331/7652, єдиним способом встановлення фактичного залишку газу на підприємстві під час фактичних перевірок податковим органом є проведення інвентарізації.
Пунктом 3 наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016р. № 219 «Про затвердження форми актів інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання» визначено, що інвентаризація обсягів залишків пального здійснюється відповідно до Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014р. № 879, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 13 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008р. № 281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.09.2008р. за № 805/15496.
При цьому, відповідно до п.7 Розділу 1 Положення від 02.09.2014 року №879 проведення інвентаризації є обов'язковим, зокрема, за судовим рішенням або на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації. У цих випадках інвентаризація має розпочатися у термін та в обсязі, зазначених у належним чином оформленому документі цих органів, але не раніше дня отримання підприємством відповідного документа.
Відповідно до п.п.20.1.9 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Однак, податковий орган не скористався повноваженнями наданими йому згідно вимог п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Так, перевіряючі, встановивши наявність зазначених порушень на АГЗП, які, як зазначено вище, унеможливили ведення обліку залишків СВГ, то б то, факт не ведення кількісного обліку руху СВГ на АГЗП, в розрахунок штрафних санкцій, взяли, помножив на два, суми залишків газу, відповідно до того кількісного обліку який вівся в місцях перевірки (АГЗП).
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що визначення перевіряючими надлишків газу без проведення інвентарізації, унеможливлює правильність визначення ними штрафних санкцій зазначених в оспорюваємих податкових повідомленнях-рішеннях, які останніми визначено як прогнозовані, тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував обставин, що мають значення для справи; висновки суду не відповідають цим обставинам, що є підставою для скасування постанови суду з ухваленням нового рішення відповідно до ст.202 КАС України.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СП САН" задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "10" жовтня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "СП САН" задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 07 вересня 2016 року №0001744000 про застосування штрафних санкцій у сумі 302 978,52 грн.; №0001734000 про застосування штрафних санкцій у сумі 261 893,36 грн.; 30001724000 про застосування штрафних санкцій у сумі 381 441,72 грн.; №0001474000 про застосування штрафних санкцій у сумі 66 545,00 грн..
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СП САН" 31 905,08 грн. витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "14" грудня 2017 р.