
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/10191/17Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Глушка І.В., Шинкар Т.І.,
за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.,
позивача ОСОБА_1,
представника ГУ ПФУ у Львівській області ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Миколаївського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 20.02.2017 року звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Миколаївського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд: - визнати протиправними дії ГУ МВС України у Львівській області в особі ліквідаційної комісії щодо недонарахованої та недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні, яка передбачена частиною 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації грошового забезпечення, щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення та грошової винагороди; - стягнути з ГУ МВС України у Львівській області в особі ліквідаційної комісії на його користь суму недонарахованої та недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні, яка передбачена частиною 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 37561,99 грн. з врахуванням індексації грошового забезпечення в сумі 1050 грн., грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, в сумі 1173,26 грн. та грошової винагороди в сумі 1043 грн.; - визнати дії ГУ ПФ України у Львівській області щодо відмови у перерахунку та виплаті йому пенсії з грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні, та інших виплат, які отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільненням з органів внутрішніх справ - протиправними; - зобов'язати ГУ ПФ України у Львівській області перерахувати та виплачувати йому пенсію в розмірі, який обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні, та інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у сумі 5220,00 грн.; індексації заробітної плати у сумі 8117,30 грн.; премії до професійних свят у сумі 515,00 грн.; грошової винагороди за участь в АТО у сумі 5221,00 грн.; грошової винагороди у сумі 1043, 00грн.; грошової винагороди за участь на виборах у сумі 1043,00 грн.; компенсації за невикористану відпустку за 2015 рік у сумі 2673,44 грн.; щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення у сумі 23990,21 грн.; одноразової грошової допомоги при звільненні у сумі 103442,39 грн., які отримував впродовж останніх 24 місяців перед звільненням з органів внутрішніх справ з 07.11.2015 року; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити позивачу виплату сум недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07.11.2015 року; - зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та ГУ МВС України у Львівській області в особі ліквідаційної комісії подати, протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частино 1 статті 267 КАС України.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2017 року позов задоволено частково.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати в частині відмови та прийняти нову, якою задовольнити позов повністю, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.
Ухвалою судді Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2017 року апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області повернуто.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що 06.11.2015 року підполковник міліції ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ наказом ГУ МВС України у Львівській області від 06.11.2015р. №831 о/с.
Відповідно до вимог Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу ОВС, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007р. №499 Миколаївським РВ ГУ МВС України у Львівській області 06.11.2015р. складений грошовий атестат позивача №103, а також видана довідка від 06.11.2015р. №416 «Про щомісячні додаткові вид грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням».
На підставі вказаних документів позивачу призначена пенсія за нормами Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач неодноразово звертався до ГУ МВС України із заявами щодо інформації про розмір та склад грошового забезпечення, яке враховувалось при призначенні йому пенсії.
Після отримання довідок від Миколаївського РВ ГУ МВС України у Львівській області про нараховані та виплачені одноразові та додаткові види грошового забезпечення від 11.10.2016р. №11233 та від 17.10.2016р. №12052, від 09.11.2016р. №12609 позивач звертався до ГУ ПФ України у Львівській області з вимогою перерахувати призначену йому раніше пенсію, виходячи з п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-ХІІ), враховуючи додаткові документи, які надають право на перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії.
30.11.2016 року ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, з огляду на те, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії таких видів грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, та інші виплати, а саме: премія до професійних свят у сумі, грошова винагорода за участь в АТО, грошова винагорода, грошова винагорода на участь на виборах, компенсації за невикористану відпустку, щомісячні грошові компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, одноразова грошова допомога.
Щодо вимог про визнання протиправною бездіяльності ГУ МВС України у Львівській області та стягнення з відповідача недорахованої та недоплаченої суми одноразової допомоги суд встановив таке.
Згідно із частиною 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та звільняються зі служби за станом здоров’я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п’яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Як вбачається з довідок Миколаївського РВ ГУ МВС України у Львівській області від 11.10.2016р. №11233, від 17.10.2016р. №12052, від 09.11.2016р. №12609 позивачу при звільненні нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 65880,40грн.
Відповідно до пункту 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008р. № 260, до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, - оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з листом ГУ МВС України у Львівській області від 31.03.2017р. №Щ-28/зі/05/17-2017 відповідач обрахував одноразову грошову допомогу позивачу з розрахунку грошового забезпечення за жовтень 2015р., а саме включив до її складу: посадовий оклад (1100 грн), оклад за звання (130 грн), надбавку за вислугу років (430 грн), надбавку за особливі умови служби (830,25 грн), премія 130% (3237,98 грн).
Проте, як вбачається з довідок Миколаївського РВ ГУ МВС України у Львівській області про нараховані та виплачені одноразові та додаткові види грошового забезпечення від 11.10.2016р. №11233 та від 17.10.2016р. №12052 при обрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу не враховувалась індексація грошового забезпечення в сумі 1050 грн., грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, в сумі 1173,26 грн., грошова винагорода в сумі 1043 грн.
Відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України (далі – ПК України) суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв’язку з виконанням обов’язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів вказаної категорії громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (далі – Порядок), який визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв’язку з виконанням ними своїх обов’язків під час проходження служби.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв’язку з виконанням ними своїх обов’язків під час проходження служби (далі – грошове забезпечення), що пов’язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб.
З наведеного вбачається, що виплата грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб є соціальною гарантією, нормативно встановленою для захисту прав певних категорій осіб.
З огляду на вказане, суд вважає, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб відноситься до складу грошового забезпечення.
Крім того, згідно з довідками Миколаївського РВ ГУ МВС України у Львівській області від 11.10.2016р. №11233 та від 17.10.2016р. №12052 у жовтні 2015р., від 09.11.2016р. №12609 позивачу виплачена грошова винагорода у розмірі 1043 грн., яка підпадає під визначення одноразового додаткового виду грошового забезпечення.
Суд також бере до уваги те, що як вбачається з назви довідок Миколаївського РВ ГУ МВС України у Львівській області про нараховані та виплачені одноразові та додаткові види грошового забезпечення звільненому з ОВС ОСОБА_1Д від 11.10.2016р. №11233 та від 17.10.2016р. №12052, від 09.11.2016р. №12609 у жовтні 2015р. відповідач сам визнає факт віднесення індексації грошового забезпечення, щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення та грошової винагороди до складу одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
В процесі розгляду справи Миколаївський РВ ГУ МВС України у Львівській області припинено як юридичну особу, відповідно до листа №8178 від 01.06.2017. Враховуючи те, що Миколаївський РВ ГУ МВС України у Львівській області за правовим статусом входив до системи органів ГУ МВС України у Львівській області, суд вважає, що останнє є зобов’язаною особою в межах спірних правовідносин.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач ГУ МВС України у Львівській області протиправно не включив до складу одноразової грошової допомоги при звільненні позивача, яка передбачена частиною 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суми індексації грошового забезпечення, щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення та грошової винагороди.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов’язання до вчинення дій ГУ ПФ України у Львівській області суд встановив таке.
Згідно частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896) затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 3 названого Наказу, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно підпункту 2.17.1 пункту 2.17 Інструкції (у названій вище редакції) особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік - допомога для оздоровлення при щорічній основній відпустці в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
Допомога для оздоровлення особам рядового і начальницького складу надається в разі вибуття в чергову відпустку у розмірі, що не перевищує грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати (підпункт 2.17.3 пункту 2.17 Інструкції).
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 названого Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як встановлено матеріалами справи, довідками Миколаївського РВ ГУ МВС України у Львівській області про нараховані та виплачені одноразові та додаткові види грошового забезпечення від 11.10.2016р. №11233 та від 17.10.2016р. №12052, від 09.11.2016р. №12609 зазначені відомості про усі складові грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 місяці служби, що передували звільненню з органів внутрішніх справ, в тому числі про урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; індексації заробітної плати; премії до професійного свята; грошової винагороди за участь в АТО; грошових винагород за участь на виборах та інших; компенсації за невикористану відпустку за 2015 рік.
Зазначені вище допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до пункту 3 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» входять до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
За таких обставин, названі види грошового забезпечення, з яких нараховані та сплачені страхові внески, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Системний аналіз вказаних законодавчих положень дозволяє суду апеляційної інстанції дійти висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація грошового забезпечення (доходу) та інші доходи, премії, надбавки, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним судом України у рішенні від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), та в силу приписів статті 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Щодо врахування при призначенні пенсії позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, то така не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, з огляду на наступне.
Так, статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону № 2262-XII особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Вказана норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, незважаючи на те, що вказана виплата підпадає під ознаки одноразової допомоги, така має інше правове призначення, не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним судом України у рішенні від 12.09.2017 (справи №812/6733/13-а), та в силу приписів статті 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Щодо строку звернення до суду, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого він повинен був дізнатися в момент призначення пенсії, поважних причин пропуску строку звернення до суду позивач не навів, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; індексації заробітної плати; премії до професійного свята; грошової винагороди за участь в АТО; грошових винагород за участь на виборах та інших; компенсації за невикористану відпустку за 2015 рік; щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, які отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням з органів внутрішніх справ в межах загального шестимісячного строку звернення до суду, як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду 20.02.2017 року, а тому позовні вимоги слід задовольнити з 20.08.2016 року та виплатити недоплачену пенсію, в решті позов щодо даних вимог слід залишити без розгляду.
Щодо вимог позивача про зобов’язання відповідача негайно виконати постанову суду та подати звіт про виконання судового рішення слід зазначити наступне.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова суду апеляційної набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Відповідно до частини 1 статті 255 КАС України постанова суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином постанова апеляційного суду підлягає негайному виконанню в силу закону.
Згідно частини 1 статті 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки встановлення судового контролю за виконанням рішення є правом суду, то з огляду на обставини справи колегія суддів не вбачає необхідності встановлювати судовий контроль за виконанням даної постанови.
Крім того, частиною 2 статті 257 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
За таких обставин колегія суддів дійшла до висновку, про те, що у задоволенні позову у цій частині слід відмовити.
Виходячи із вимог статті 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статей 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2017 року у справі № 813/758/17 – скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Миколаївського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії та позов в цій частині - задовольнити частково.
Позовні вимоги за період з 07.11.2015 року по 19.08.2016 року - залишити без розгляду.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, які отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільненням з органів внутрішніх справ.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 20.08.2016 року в розмірі, який обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; індексації заробітної плати; премії до професійного свята; грошової винагороди за участь в АТО; грошових винагород за участь на виборах та інших; компенсації за невикористану відпустку за 2015 рік; щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, які отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням з органів внутрішніх справ.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 виплату сум недоплаченої частини основного розміру пенсії з 20.08.2016 року.
В задоволенні іншої частини позовної вимоги відмовити.
В решті постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2017 року у справі № 813/758/17 – залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку частини 3 статті 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді І.В. Глушко
ОСОБА_3
Повний текст постанови виготовлено 14.12.2017 року