Ухвала суду № 71029945, 13.12.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
812/1288/17
Номер документу
71029945
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Секірська А.Г.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 року справа №812/1288/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 р. у справі № 812/1288/17 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 15.06.2017 № НОМЕР_1,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 14.09.2017 року звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.06.2017 року № НОМЕР_1 форма «Ш» (а.с. 3-6).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року у справі № 812/1288/17 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення від 15 червня 2017 року № НОМЕР_1, прийняте Головним управлінням ДФС у Луганській області, яким Сєвєродонецьке міжрайонне управління по експлуатації газового господарства філію публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» зобов`язано сплатити штраф у сумі 1346,66 грн. (одна тисяча триста сорок шість гривень 66 коп.) за платежем «земельний податок з юридичних осіб, 18010500».

Вирішено питання судових витрат (а.с. 149-153).

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на ст. 286, 287, 126 Податкового кодексу, зазначає, що відповідно до п. 87.7 ст. 87 Податкового кодексу України забороняється будь-яка уступка грошового зобовязання або податкового боргу платника податків третім особам.

Вказує, що ані Сєвєродонецьке МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз», ані ТОВ «Луганськ Збут» не повідомляло ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області про наявність договору доручення від 19.09.2016 року № 48-09/2016.

Лише 27.01.2017 року на підставі заяви Сєвєродонецького МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» від 26.01.2017 року № 15-03-60/122 до відповідача, на підставі якої було додано договір Доручення від 19.09.2016 року № 48-09/2016 та підтверджено наявність підстав уступки податкового боргу третій особі, було здійснено перерахування коштів з IКП ТОВ «Луганськгаз Збут» до IКП Сєвєродонецьке МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз».

Судом не зясовано факт виконання умов Договору доручення від 19.09.2016 року № 48-09/2016; договір доручення від 30.05.2016 року №Д-1 вперше зявився під час розгляду у суді.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Згідно ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» зареєстроване як юридична особа 11.05.1994, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 04.07.2016 № 22064064 (а.с. 7-9).

Сєвєродонецьке міжрайонне управління по експлуатації газового господарства (далі Сєвєродонецьке МРУЕГГ) є філією ПАТ «Луганськгаз», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 17.10.2017 за № НОМЕР_2. Положенням про Сєвєродонецьке міжрайонне управління по експлуатації газового господарства філію публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз», затвердженим Наглядовою радою ПАТ «Луганськгаз» згідно протоколом засідання від 14.09.2010 № 1 (а.с. 14-16, 88-89).

Сєвєродонецьким МРУЕГГ до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 19.02.2016 № НОМЕР_3, в якій платником самостійно визначено грошове зобов`язання з земельного податку в розмірі 3275,31 грн. щомісяця та уточнюючу декларацію від 24.03.2016 № НОМЕР_4, в якій платником збільшено грошові зобов`язання з земельного податку на суму 6550,62 грн. щомісяця, тобто щомісячний платіж становить 9825,93 грн (а.с. 59-60, 61-62).

29.05.2017 уповноваженими особами ГУ ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку даних звітності по земельному податку з юридичних осіб Сєвєродонецького міжрайонного управління по експлуатації газового господарства філії публічного акціонерного товариства по газопостачанню з питань дотримання граничних термінів сплати за вересень листопад 2016 року, за результатами якої складено акт № 311/12-32-12-03/20188365 (а.с. 19-20).

Згідно з висновками акта, дані камеральної перевірки свідчать про порушення Сєвєродонецьким МРУЕГГ граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов`язань по земельному податку за вересень листопад 2016 року в сумі 13466,69 грн. протягом строків, визначених п.57.1 ст.57, п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, а саме:

-6550,62 грн., граничний термін сплати 30.10.2016, сплачено платіжним дорученням від 22.11.2016 - 2593,90 грн., 23 дня затримки сплати;

-6550,62 грн., граничний термін сплати 30.11.2016, сплачено платіжними дорученнями від 19.12.2016 № 2596 та № 2595 110,00 грн. та 1338,93 грн. відповідно, 19 днів затримки сплати;

-3275,31 грн., граничний термін сплати 30.12.2016, сплачено платіжним дорученням від 17.01.2017 № 2906 2873, 24 грн., 18 днів затримки сплати;

-6550,62 грн., граничний термін сплати 30.12.2016, сплачено платіжним дорученням від 17.01.2017 № 2906 6550,62 грн., 18 днів затримки сплати (а.с. 19-20).

15.06.2017 ГУ ДФС у Луганській області відповідно до акта від 29.05.2017 № 311/12-32-12-03/20188365 на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 23, 19, 19, 18, 18 календарних днів сплати грошового зобов`язання у сумі 13466,69 грн. Сєвєродонецьке МРУЕГГ зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% - 1 346,66 грн за платежем «земельний податок з юридичних осіб, 18010500» (а.с. 17-18).

29.06.2017 за № 15-13-14/920 позивачем на адресу ДФС України направлено скаргу на податкове повідомлення рішення від 15.06.2017 № НОМЕР_1 форми «Ш», рішенням ДФС України від 17.08.2017 № 18226/6/99-99-11-03-01-25 скаргу залишено без розгляду (а.с. 25-27, 30-31).

При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Згідно з вимогами п.п. 20.1.4.п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку встановленому Податковим кодексом України.

За унормуванням до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобовязання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

У пункті 126.1 статті 126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

-при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З матеріалів справи вбачається, що постановою заступника начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 06.05.2016 ВП № 33280183 з примусового виконання наказу господарського суду Луганської області від 30.08.2011 № 10/142 накладено арешт на кошти, що містяться на всіх рахунках у філії ЛОУ ПАТ «Державний ощадний банк України» та належать Сєвєродонецькому МРУЕГГ філії ПАТ «Луганськгаз» у межах суми 6438165,28 грн. (а.с. 91-98).

У зв`язку з накладенням арешту на рахунки платника та неможливістю самостійно виконувати обов`язок щодо сплати податків та зборів, 30.05.2016 між ПАТ «Луганськгаз» як довірителем та ТОВ «Луганськгаз Збут» як повіреним укладено договір доручення № Д-1, відповідно до п.1.1 якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, повірений зобов`язується від імені, в інтересах та за рахунок довірителя виконувати грошові зобов`язання останнього. Деталізований зміст доручення щодо виконання повіреним грошових зобов`язань, порядок його виконання та інші вказівки зазначаються довірителем в дорученні на здійснення платежів (за формою, встановленою в додатку № 1, який є невід`ємною частиною цього договору); п.1.2 виконані грошові зобов`язання, вчинені повіреним на виконання цього договору, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов`язки довірителя (а.с. 112-115).

Відповідно до п. 5.1 договору повірений зобов`язується виконувати доручення у строки, передбачені в дорученнях на здійснення платежів, п. 5.2 доручення вважаються виконаними з моменту підписання сторонами акту наданих послуг та затвердження звіту повіреного.

Згідно з довіреністю від 30.05.2016 № 87 ПАТ «Луганськгаз» як довіритель за договором доручення від 30.05.2016 № Д-1 уповноважує ТОВ «Луганськгаз Збут» як повіреного здійснювати в порядку та на умовах, визначених договором доручення, від імені, в інтересах та за рахунок довірителя наступні юридичні дії: виконувати грошові зобов`язання «Довірителя» відповідно до змісту доручень, які будуть надаватися «Довірителем» «Повіреному» у відповідності до вимог та у порядку, визначеному у п.п.1 розділу 1 договору доручення від 30.05.2016 № Д-1 (а.с. 115 зв.).

На виконання договору доручення від 30.05.2016 № Д-1 ТОВ «Луганськгаз Збут» платіжним дорученням від 26.09.2016 № 956 сплатило 9 970,90 грн. з призначенням платежу «*;101;20188365; 18010500; земельний податок за вересень 2016 р. (Сєвєродонецьке МРУЕГГ), без ПДВ;+Р.6.2+» та платіжним дорученням від 22.11.2016 № 2011 сплатило 10970,90 грн. з призначенням платежу «*; 101; 20188365; 18010500; земельний податок за жовтень 2016 р. (Сєвєродонецьке МРУЕГГ), без ПДВ; +Р.6.2+» (а.с. 21, 77).

На підтвердження зазначених обставин позивачем надано доручення на здійснення платежів від 26.09.2016 № 29, звіт повіреного від 30.09.2016 № 13 за період з 26.09.2016 по 30.09.2016, акт від 30.09.2016 № 41 виконаних робіт/наданих послуг, доручення на здійснення платежів від 22.11.2016 № 65, звіт повіреного від 25.11.2016 № 22 за період з 21.11.2016 по 25.11.2016 та акт від 30.11.2016 № 64 виконаних робіт/наданих послуг (а.с. 116-144).

Колегія суддів вказує на те, що сума 10970,90 грн. сплачена ТОВ «Луганськгаз Збут» платіжним дорученням від 22.11.2016 № 2011 за жовтень 2016 року на виконання договору доручення від 30.05.2016 № Д-1, відображена у інтегрованій картці платника земельного податку з юридичних осіб Сєвєродонецького МРУЕГГ (а.с. 71).

Листом від 26.01.2017 за № 15-03-60/122 Сєвєродонецьке МРУЕГГ - філія ПАТ «Луганськгаз» повідомило ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області про те, що у вересні грудні 2016 року перерахування земельного податку з юридичних осіб за вересень 2016 року було здійснено ТОВ «Луганськгаз Збут» за договором доручення згідно з, зокрема, платіжним дорученням від 26.09.2016 № 956 у сумі 9970,90 грн. (а.с. 78-79).

Зазначений лист отримано ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області 27.01.2017, та у інтегрованій картці платника земельного податку з юридичних осіб Сєвєродонецького МРУЕГГ філії ПАТ «Луганськгаз» 27.01.2017 відображено суму 9970,90 грн., сплачену ТОВ «Луганськгаз Збут» згідно з платіжним дорученням від 26.09.2016 № 956 (а.с. 63).

Відповідно до пункту 36.4 статті 36 Податкового кодексу України виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 Податкового кодексу України).

Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку (пункт 38.2 статті 38 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 38.3 статті 38 Податкового кодексу України спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Статтею 1000 Цивільного кодексу України визначено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.

Відповідно до частини першої статті 1003 Цивільного кодексу України у договорі доручення або у виданій на підставі договору довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному. Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.

За приписами частини 1 статті 1004 Цивільного кодексу України (виконання доручення) повірений зобов'язаний вчиняти дії відповідно до змісту даного йому доручення. Повірений може відступити від змісту доручення, якщо цього вимагають інтереси довірителя і повірений не міг попередньо запитати довірителя або не одержав у розумний строк відповіді на свій запит. У цьому разі повірений повинен повідомити довірителя про допущені відступи від змісту доручення як тільки це стане можливим.

Таким чином, основним змістом договору доручення є зобовязання повіреного вчинити певні юридичні дії від імені та за рахунок довірителя.

Посилання апелянта на п. 87.7 ст. 87 Податкового кодексу України колегією суддів до уваги не приймається, оскільки положення цього пункту не поширюються на випадки, коли гарантами повного та своєчасного погашення грошових зобов'язань платника податків є інші особи, якщо таке право передбачено цим Кодексом.

З укладеного договору доручення та виданою ПАТ «Луганськгаз» на підставі договору доручення довіреністю передбачені чіткі юридичні дії, які має вчинити повірений, а саме: сплачувати (перераховувати) податки, збори та інші обов'язкові платежі, передбачені чинним законодавством України.

Таким чином, у даному випадку ТОВ «Луганськгаз Збут», перераховуючи земельний податок за вересень 2016 року, діяв як повірений від імені та за рахунок Сєвєродонецького МРУЕГГ, перерахування повіреним грошових коштів на сплату земельного податку від імені та за рахунок довірителя не суперечить положенням статей 36, 38, пункту 87.7 статті 87 Податкового кодексу України, оскільки таке перерахування не є передачею платником податку своїх обовязків зі сплати земельного податку третім особам.

З урахуванням викладеного колегія суддів приходить до висновку, що платником зобов`язання за вересень 2016 року сплачено вчасно, недоїмка виникла через невідображення в інтегрованій картці платника сум, сплачених платіжним дорученням від 26.09.2016 № 956, суми за яким згодом, у січні 2017 року, були відображені контролюючим органом в інтегрованій картці, тобто визнано можливість сплати земельного податку повіреним за договором доручення, тому оскаржуване податкове повідомлення рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач таких доказів не надав.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 206, 211, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 р. у справі № 812/1288/17 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючийсуддя Г.М. Міронова

Судді Т.Г. Арабей

ОСОБА_2