
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2017 року справа № 813/3937/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому з асіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпраці у Львівській області (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування, в якому просить з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування шляхом зупинення виконання газонебезпечних робіт; виконання робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів; устаткування підвищеної небезпеки (газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт; парових і водогінних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт.).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 09.10.2017 року по 11.10.2017 року проведено планову перевірку відповідача щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки. В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю працівників Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування, що є підставою для зупинення робіт. У зв'язку із цим позивач просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у вигляді зупинення виконання робіт.
Представник позивача адміністративний позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги, з урахуванням наданих уточнень, у повному обсязі.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у поясненнях від 21.11.2017 року. Зазначав, що підприємством укладено договір з ліцензійною організацією на виконання газонебезпечних робіт; виконання робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів; устаткування підвищеної небезпеки (газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт; парових і водогінних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт.). Враховуючи вищевикладене, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач з 09.10.2017 року по 11.10.2017 року, на підставі наказу № 1497-П Головного управління Держпраці у Львівській області від 06.10.2017 року та направлення на проведення перевірки № 1466 від 06.10.2017 року, провів планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у Львівському казенному експериментальному підприємстві засобів пересування і протезування.
За наслідками проведеної планової перевірки складено акт перевірки субєкта господарювання від 11.10.2017 року № 13/01/087/2317, який підписаний посадовою особою органу державного нагляду, що здійснював захід державного нагляду та директором Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування.
В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю працівників Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування, а саме:
1. Підприємством виконуються роботи з технічного обслуговування налагодження засобів захисту, блокування і сигналізації котла при відсутності навченого слюсаря контрольно-вимірювальних приладів і автоматики, що є порушенням п. 3.6 р. V НПАОП 0.00-1.76-15 Правил безпеки систем газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 (далі- Правила).
2. Підприємством не отримано дозвіл на виконання газонебезпечних робіт; виконання робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт; парових і водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт), що є порушенням пп. 6, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107; п. 3.1 р. ІІІ Правил, який містить вимогу, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
3. Не заборонено роботу котла ДКВР 4/13 № 1 при несправності контрольно-вимірювальних приладів (манометри з простроченим терміном держповірки), що є порушенням п. 3.23, 3.26 р. V Правил. Пункт п. 3.23 р. V Правил містить вимогу, що робота установок, що використовують газ, забороняється при несправності або при відключенні приладів контролю і захисту та п. 3.26 р. V Правил, містить вимогу, що подавання газу на установку негайно припиняється засобами автоматики (пристроями захисту) або працівниками, які експлуатують та обслуговують обладнання, у разі: згасання полумя пальників; неприпустимого підвищення або зниження тиску газу; відключення дуттьових вентиляторів або неприпустимих відхилень у подаванні повітря для згоряння газу на пальниках з примусовим подаванням повітря; відключення димососів або неприпустимого пониження розрідження в топковому просторі; появи нещільностей в обмуруванні, газоходах і запобіжно-вибухових клапанах; припинення подавання електроенергії або зникнення напруги на пристроях дистанційного і автоматичного управління і засобах вимірювання; несправностей КВП, засобів автоматизації і сигналізації загазованості та пожежної сигналізації; відмови запобіжних і блокувальних пристроїв; несправності пальників; появи загазованості, виявлення витоків газу на газовому обладнанні і внутрішніх газопроводах; вибуху в топковому просторі, вибуху або загоряння пальних відкладень у газоходах.
4. Не заборонено роботу котла ДКВР 4/13 № 1 при негерметичності вибухових клапанів, що є порушенням п. 3.23, 3.26 р. V Правил.
Враховуючи, що відповідач частково усунув порушення викладенні у акті перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта), позивач подав заяву про зменшення позовних вимог від 04.12.2017 року.
Статтею 1 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. (ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно з абзацом другим частини 2 статті 4 вказаного Закону встановлено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі Положення), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. (підпункт 1 пункту 3 Положення).
Відповідно до абзацу 1 пункту 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Підпунктом 15 пункту 4 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом державної служби україни з питань праці від 22.06.2017р. №75, передбачено, що Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Також, підпунктом 5 пункту 6 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області передбачено, що Управління Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Управління Держпраці.
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення субєкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом пяти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Підпункт 6, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107 та п. 3.1 р. ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 містить вимогу про те, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
Позовні вимоги про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду відповідають наведеним приписам законодавства, та заявлені уповноваженим суб'єктом владних повноважень.
Оскільки відповідачем, на момент розгляду цієї справи не було отримано дозвіл на виконання газонебезпечних робіт; виконання робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт; парових і водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт), що є порушенням підпункту 6, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107 та п. 3.1 р. ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, яке зафіксоване в акті перевірки відповідача від 11.10.2017 року № 13/01/087/2317, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.
Разом з тим, суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому пунктами 12 та 13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування, (м. Львів, вул. Рудненська,10; код ЄДРПОУ 03187714), шляхом зупинення виконання газонебезпечних робіт; виконання робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин; механізмів; устаткування підвищеної небезпеки (газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВТ; парових і водогінних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гулкевич І.З.