КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2017 року № 810/2768/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
10 серпня 2017 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач) про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо не сформування та не подачі до Броварського управління Державної казначейської служби України (далі - Броварське УДКС) подання про повернення позивачу збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 6931 грн 00 коп., сплаченого згідно з квитанцією від 17 березня 2017 р. № ПН 06509/пн;
- зобов'язання відповідача сформувати та подати подання про повернення позивачу збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 6931 грн 00 коп., сплаченого згідно з квитанцією від 17 березня 2017 р. № ПН 06509/пн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оформлена листом від 6 червня 2017 р. вих. № 6010/07 відмова відповідача у формуванні та подачі до Броварського УДКС подання про повернення позивачу збору на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 6931 грн 00 коп. є необґрунтованою, а отже, такою, що порушує права позивача на повернення цього збору (сплаченого згідно з квитанцією від 17 березня 2017 р. № ПН 06509/пн) (а.с. 4-6).
Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких у його задоволенні просив відмовити, посилаючись на те, що відповідачем правомірно було відмовлено позивачу у формуванні та поданні до Броварського УКДС подання про повернення суми збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно. Вважає, що відсутні підстави для повернення позивачу сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% вартості придбаного нерухомого майна (а.с. 36-37).
7 та 14 листопада 2017 р. представники сторін подали до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.
16 травня 2017 р. позивачем було направлено до відповідача заяву про подачу до Броварського УДКС подання про повернення збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якій просив сформувати та подати до Броварського УДКС подання про повернення збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі-продажу квартири від 17 березня 2017 р. у сумі 6931 грн 00 коп. (сплаченого згідно з квитанцією від 17 березня 2017 р. № ПН 06509/пн) (а.с. 12-13).
6 червня 2017 р. відповідач листом № 6010/07 повідомив позивача, що звільнення від сплати збору можливо лише у разі надання органам Пенсійного фонду відповідного документа про визнання громадянина особою, що придбаває нерухоме майно вперше, виданого органом, до компетенції якого це відноситься (а.с. 14).
У зв"язку з тим, що позивач вважає таку відмову протиправною, ним було подано даний позов до суду.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 р. № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) та Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок).
Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України встановлено, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до вимог п. 9 ст. 1 Закону № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Як убачається з п. 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Наявні матеріали справи свідчать про таке.
17 березня 2017 р. позивачем було придбано квартиру за адресою: АДРЕСА_1, а приватним нотаріусом ОСОБА_2 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відповідний запис про право власності на об'єкт нерухомого майна за позивачем (а. с. 9-10).
У цей же день позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% вартості нерухомого майна, що становить 6931 грн 00 коп., що підтверджується копією квитанції № ПН 06509/пн (а. с. 11).
Як вже зазначалося, 16 травня 2017 р. позивачем було направлено до відповідача з заяву про подачу до Броварського УДКС подання про повернення збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якій просив сформувати та подати до Броварського УДКС подання про повернення збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі-продажу квартири від 17 березня 2017 р. у сумі 6931 грн 00 коп. (сплаченого згідно з квитанцією від 17 березня 2017 р. № ПН 06509/пн) (а.с. 12-13).
До цієї заяви позивачем було долучено копію договору купівлі-продажу квартири від 17 березня 2017 р. та копію квитанції від 17 березня 2017 р. № ПН 06509/пн (а.с. 12-13).
6 червня 2017 р. відповідач листом № 6010/07 повідомив позивача, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно. Зазначив, що у разі надання органам Пенсійного фонду відповідного документа про визнання громадянина особою, що придбаває нерухоме майно вперше, виданого органом, до компетенції якого це відноситься, він буде звільнений від сплати збору (а.с. 14).
При вирішенні справи судом враховано, що важливою обставиною для правильного вирішення питання про необхідність сплати фізичною особою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, є встановлення факту придбання особою житла вперше.
Як убачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 4 жовтня 2017 р., позивач придбав житло вперше, оскільки до 17 березня 2017 р. року відсутні відповідні записи про внесення відомостей до Реєстру про зареєстровані речові права на квартиру та їх обтяження за останнім (а.с. 68-73).
Наведене свідчить, що позивач у даному випадку в розумінні п. 9 ст. 1 Закону № 400/97-ВР не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, а сплачена останнім сума такого збору є сплаченою помилково.
Таким чином, громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема, квартиру вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто, звільнені від його сплати в розмірі 1% від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в повернені позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 6931 грн 00 коп., а позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо не сформування та не подачі до Броварського управління Державної казначейської служби України подання про повернення позивачу збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача сформувати та подати подання до Броварського управління Державної казначейської служби України у Київській області про повернення помилково сплаченого збору, судом встановлено таке.
Згідно з вимогами п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі – органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів у готівковій формі фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Відповідно до вимог п. 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженою Постановою Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 р. № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2015 р. в адміністративній справі № 817/3712/14.
Водночас, судом не можуть бути взяті до уваги заперечення відповідача, оскільки викладені в них обставини не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо не сформування та не подачі до Броварського управління Державної казначейської служби Київської області подання про повернення позивачу збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області сформувати та подати подання про повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 6931 грн 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Виноградова О.І.