Постанова № 71027453, 13.12.2017, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
807/1936/16
Номер документу
71027453
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

13 грудня 2017 рокум. Ужгород№ 807/1936/16

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дору Ю.Ю.

при секретарі Гулай М.В.

за участю:

позивач: не з'явився,

представника відповідача:ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ужгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України 13 грудня 2017 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 14 грудня 2017 року.

ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 12.08.2016 року №59192-17..

Позовні вимоги мотивує тим, що він є власником споруди - асфальтної площадки площею 4325 кв.м. яка розташована в с. Коритняни, вул. Миру 79/17, Ужгородського району, Закарпатської області. Об'єктом нерухомого майна відповідно до договору, та витягу про реєстрацію № 34852097 від 17.07.2012 р. та інвентарної справи - вказано як споруда, асфальтна площадка.

20 січня 2015 року Коритнянською сільською радою прийнято рішення за № 465 "про місцеві податки та збори". За даним рішенням було визначено об'єкти нерухомого майна що підлягають оподаткуванню та ставки податку. Позивач вважає, що належне йому нерухоме майно не є об'єктом оподаткування оскільки відсутнє в переліку рішення.

В судове засідання позивач та його представник не зявилися, проте подали заяву про розгляд справи без участі позивача.

Представник відповідача Ужгородської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області вважає позовні вимоги безпідставним. В запереченнях вказав, що пунктом 266.7 статті 266 Податкового кодексу України визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку. Відповідно до підпункту 266.7.4. пункту 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані щоквартально у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем розташування такого об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Оскільки, Мін'юстом було передано до органів ДФС відомості, що ОСОБА_2 є власником майна, а саме споруда, асфальтна площадка, що розташована за адресою Ужгородський район, с. Коритняни, вул. Миру, будинок 79/17.

Пунктом 266.2.2. ст. 266 Податкового кодексу України визначено, що не є об'єктом оподаткування. У даній статті в переліку майно ОСОБА_2 не значиться як таке що не є об'єктом оподаткування. Крім того, відповідно до Рішення від 20.01.2015 року № 465 Коритнянської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області тридцять п'ятої сесії шостого скликання ОСОБА_2 не має пільг по сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

У зв'язку із зазначеним вище, оскільки Мін'юстом України було передано до ДФС України, а саме до інформаційних баз даних відомості про об'єкти оподаткування ОСОБА_2 та оскільки останній не має пільг по сплаті податку, Ужгородською ОДПІ 12.08.2016 року було складено податкове повідомлення-рішення № 59192-17, яким визначено ОСОБА_2 суму податкового зобов'язання за платежем 18010300 "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" у розмірі 10535,70 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив із підстав, викладених у запереченні.

Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши докази, суд приходить до наступного висновку.

Як вбачається із матеріалів справи, 13.07.2012 р. позивач ОСОБА_2 придбав споруду, асфальтну площадку площею 4325 кв.м. яка розташована в с. Коритняни, вул. Миру 79/17, Ужгородського району, Закарпатської області. Об'єктом нерухомого майна відповідно до договору, витягу про реєстрацію № 34852097 від 17.07.2012 р. та інвентарної справи - вказано як споруда, асфальтна площадка (а.с.6-15).

В подальшому, 20.01.2015 р. Коритнянською сільською радою прийнято рішення за № 465 "Про місцеві податки та збори" (а.с.16-19). На підставі даного рішення, відповідачем - Ужгородською ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області було винесене оскаржуване повідомлення-рішення від 12.08.2016 року №59192-17 з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 10535,7 грн. (а.с.20).

Згідно з пунктом 266.7 статті 266 Податкового кодексу України визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку. Відповідно до підпункту 266.7.4. пункту 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані щоквартально у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем розташування такого об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 14.1.105 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що застосовується термін майно - у значенні, наведеному в Цивільному кодексі України.

Відповідно до ч. 1 ст. 190 Цивільного кодексу України майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

Згідно ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно,-нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до пункту 265.1. ст. 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Згідно п. 266.1.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

У відповідності до п. 266.2.1 ст. 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Згідно п. 14.1.129. ст.. 14 Податкового кодексу зазначено, що об'єкти житлової нерухомості - будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.

Згідно п. 14.1.129 1 ст. 14 Податкового кодексу об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду.

У нежитловій нерухомості виділяють:

а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку;

б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей;

в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування;

г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки;

ґ) будівлі промислові та склади;

д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки);

е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо;

є) інші будівлі;

Отже, в даному п. 14.129.-1 є вичерпний перелік обєктів нежитлової нерухомості, ключовим у вищевказаному переліку є слово «будівлі».

Згідно Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Держстату України 17.08.2000 р. №507, зазначено, що споруди - це будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт. Будівлі - це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів. До будівель відносяться: житлові будинки, гуртожитки, готелі, ресторани, торговельні будівлі, промислові будівлі, вокзали, будівлі для публічних виступів, для медичних закладів та закладів освіти та т. ін.

Отже, вищевказані норми розмежовують термін «будівля» та споруда».

Оскільки в даному випадку позивачу ОСОБА_2 належить на праві власності споруда асфальтна площадка, яка відповідно до ДК 018-2000 не належить до будівель, а Податковий кодекс в.п.14.129-1 передбачає вичерпний перелік обєктів нежитлової нерухомості, ключовим у вищевказаному переліку передбачає «будівлі»,а не «споруди» , то винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення суперечить вимогам Податкового кодексу в частині невірного визначення податковим органом обєкта оподаткування , отже є протиправним та підлягає до скасування.

Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь особи, який не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі наведеного, керуючись статтями 9, 10, 11, 70, 71, 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області від 12.08.2016 року №59192-17.

Стягнути з Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 39595916, вул. Загорська, 10-а, м. Ужгород, 88017) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок).

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження.

СуддяОСОБА_3