Постанова № 71027360, 12.12.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2017
Номер справи
805/4002/17-а
Номер документу
71027360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2017 р. Справа №805/4002/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:12:57

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шувалової Т.О,

секретаря судового засідання: Шемет Я.О.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірним, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, у якому просить суд:

- визнати неправомірним і скасувати рішення ГУ ДФС у Донецькій області № 14/05-99-13-12 від 28.09.2017 року про анулювання реєстрації платником єдиного податку ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);

- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області поновити реєстрацію платника єдиного податку (3 групи 5%) ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з дати анулювання реєстрації, тобто з 28.09.2017 року.

Позовні вимоги мотивовано тим, що на підставі акта камеральної перевірки від 28.09.2017 року № 14/05-99-13-12-2703600375 відповідачем було прийнято рішення № 14/05-99-13-12 від 28.09.2017 року про анулювання реєстрації платником єдиного податку ОСОБА_3 та переведено на загальну систему оподаткування з підстав наявного боргу. Позивач вважає рішення незаконним, оскільки ним виконано обов'язок щодо сплати єдиного податку за 1 квартал 2014 року в сумі 5813,10 грн., про що свідчить квитанція банку, проте з вини ПАК КБАктив-Банк» платежі не були зараховані до бюджету.

Відповідач надав письмові заперечення проти позову, в яких просить суд відмовити у задоволенні позову у звязку з тим, що незважаючи на причину несплати податкових зобовязань, зокрема, у разі порушення банком строків виконання доручень клієнтів на переказ коштів, Податковий кодекс України не звільняє платника податків від обовязку сплатити основну суму податкового зобовязання або податкового боргу, а податковий орган, відповідно, - від стягнення такого податкового боргу. У разі ненадходження грошових коштів на бюджетні рахунки органу державного казначейства не зарахування їх до дохідної частини державного або місцевого бюджетів податкові зобовязання або податковий борг не можуть вважатися погашеними. Відповідач зазначає, що кошти в сумі 5 813,10грн., на які посилається позивач, не були зараховані до бюджету, тому підстав вважати їх належною сплатою позивачем зобов'язань, відсутні.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі та просив його задовольнити. Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 з 27.112012 року перебував на спрощеній системі оподаткування та був платником єдиного податку 3 групи зі ставкою 5%.

28.09.2017року Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку повноти нарахування та сплати єдиного податку, за результатами якої складено Акт № 14/05-99-13-12-2703600375, в якому відображено, що позивач у період з 20.05.2014 року по теперішній час не сплачує єдиний податок і має заборгованість в сумі 8191,51грн. За несплату протягом двох послідовних кварталів сум єдиного податку передбачена відповідальність п.п. 299.10.3 п.299.10 ст.299 ПК України. На підставі п.299.11 ст.299 ПК України реєстрація платником єдиного податку анулюється з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення, а саме з 01.10.2017 року.

У зв'язку з виявленими порушеннями та на підставі акту камеральної перевірки від 28.09.2017року № 14/05-99-13-12-2703600375 за рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області від 28.09.2017 року № 14/05-99-13-12 була анульована реєстрація позивача як платника єдиного податку з 01.10.2017 року відповідно до абз.8 пп 298.2.3 п.298.2 ст. 298ПК України.

Не погоджуючись із зазначеними рішенням, позивач оскаржив його до ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області, проте листом Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 25.09.2017 року № 23907/10/05-99-13-12 скарга позивача була залишена без задоволення.

Пунктом 295.3, п.295.4 статті 295 Податкового кодексу України передбачено, що платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.Сплата єдиного податку платниками першої третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси.

Підпунктом 3 пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу України, встановлено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Під час розгляду справи встановлено, що позивачем 16.05.2014 року була здійснена оплата єдиного податку в Публічному акціонерному банку «КБ «Актив-банк» на суму 5 813,10грн., що підтверджуються квитанцією № ПН531 від 16.05.2014 року.

Втім, кошти не було зараховані на рахунки казначейства, про що свідчить лист ГУ ДКС України у Донецькій області від 12.12.2017 року № 02-17/1026.

Згідно інформації з сайту Національного банку України, рішенням НБУ від 02.09.2014 року визнано неплатоспроможним ПАТ«КБ «Актив-банк» та з 23.12.2014 року розпочата процедура ліквідації.

Приписами п.1.24 ст. 1 Закону України Про платіжні системи та переказ грошей в Україні, (надалі Закон № 2346-III) переказ грошей це рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою.

Платіжна система - платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.

Пунктом 8.1 статті 8 Закону № 2346-III визначено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

Положеннями п. 1.29 статті 1 Закону № 2346-III передбачено, що проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.

Пунктами 22.3, 22.4 статті 22 Закону № 2346-III визначено, що розрахункові документи, за винятком платіжної вимоги-доручення, мають подаватися ініціатором до банку, що його обслуговує. При використанні розрахункового документа ініціювання переказу для платника вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.

Положеннями п.п. 16.5.2 пункту 16.2 статті 16 Закону № 2346-III визначено, що днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.

Відповідно до пункту 22.4 статті 22 Закону № 2346-III, під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним:

для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника;

для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку

Відповідно до п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України, за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Пунктом 129.7 ст. 129 Податкового кодексу України передбачено, що не вважається порушенням строку перерахування податків, зборів, платежів з вини банку порушення, вчинене внаслідок регулювання Національним банком України економічних нормативів такого банку, що призводить до нестачі вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку.

Отже, виходячи з аналізу вказаних правових норм, конституційний обов'язок платника зі сплати податків вважається виконаним із часу подання ним до обслуговуючого банку платіжного документа на перерахування коштів до бюджетної системи України. При цьому, платник не несе відповідальності за дії або бездіяльність банківських та фінансових установ.

За наявності у платника відповідних доказів, що підтверджують виконання ним усіх передбачених законодавством умов для визнання його добросовісним платником, обов'язок зі сплати відповідної суми вважається виконаним, незалежно від фактичного зарахування платежу до бюджетної системи України.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що несплата суми єдиного податку в розмірі 5 813,10 грн., сталась з вини ПАТ «КБ «Актив-банк», що виключає, в данному випадку, відповідальність позивача.

З огляду на наведене, рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 28.09.2017р. №14/05-99-13-12 є неправомірним, у зв'язку з чим, підлягає скасуванню, на підставі чого позовні вимоги, з урахуванням частини 2 статті 162 КАС України, підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1600 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд присуджує на користь позивача судові витрати в сумі 1600грн., за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС України у Донецькій області.

Керуючись статтями 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірним, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірним і скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № 14/05-99-13-12 від 28.09.2017 року про анулювання реєстрації платником єдиного податку ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).

Зобовязати ГУ ДФС у Донецькій області поновити реєстрацію платника єдиного податку (3 групи 5%) ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з дати анулювання реєстрації, тобто з 28.09.2017 року.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1600 (тисяча шістсот) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 12 грудня 2017 року. Повний текст постанови виготовлено 15 грудня 2017 року.

Суддя Шувалова Т.О.