Постанова № 71027149, 12.12.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2017
Номер справи
805/4132/17-а
Номер документу
71027149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2017 р. Справа №805/4132/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:13 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Лазарєва В.В.,

за участю секретаря судового засідання Аржанова А.С.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Словянськ адміністративну справу за позовом державного підприємства «Артемсіль» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 02 листопада 2017 року, -

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2017 року державне підприємство «Артемсіль» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 02 листопада 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08 листопада 2017 року ним було отримано податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 02 листопада 2017 року, згідно з яким до ДП «Артемсіль» застосовано штрафні санкції за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 12862,52 грн.

Позивач зазначає, що відповідач без будь-яких законних підстав прийнято оскаржуване рішення. Вважає, що на нього розповсюджується дія частини 1 статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в частині звільнення від відповідальності щодо суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення.

Виходячи з наведеного, ДП «Артемсіль» вважає податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 02 листопада 2017 року протиправним та просить його скасувати.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов та просив його задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що настання форс-мажорних обставин на території проведення антитерористичної операції необхідно довести належними доказами, а саме - сертифікатом Торгово-промислової палати України. Враховуючи відсутність у позивача відповідного сертифікату, останній не звільнений від відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а отже штрафні санкції застосовані правомірно.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Артемсіль» є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 00379790.

Позивач перебуває на податковому обліку у Запорізькому управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби у період з 20.06.2017 року по 26.06.2017 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ДП «Артемсіль» відносно дотримання вимог валютного законодавства щодо взаємовідносин з нерезидентами «ПетроСнаб», РФ за контрактом від 11.12.2015р. № 117 у період з 11.12.2015р. - 20.06.2017р., з нерезидентом ООО «Омега», РФ за контрактом від 01.04.2016р. № 151 у період з 01.04.2016р. - 20.06.2017р., з нерезидентом ООО «Содружество», РФ за контрактом від 11.12.2015р. № 102 у період з 11.12.2015р. - 20.06.2017р.

За результатами вказаної перевірки Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби складено відповідний акт № 49/28-10-47-08/00379790 від 04.07.2017р. (а.с. 10-27).

Враховуючи висновки вищевказаного акту Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято податкове повідомлення-рішення від 07 серпня 2017 року № НОМЕР_2, згідно якого до позивача застосовано суму штрафних санкцій за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 13188,14 грн. (а.с. 67).

Не погодившись з вказаним рішенням позивач звернувся зі скаргою до Державної фіскальної служби України (а.с. 68-71).

Рішенням Державної фіскальної служби України № 2405616/99-99-11-01-02-25 від 25.10.2017р. скарга позивача була задоволена частково, а саме скасовано податкове повідомлення-рішення від 07 серпня 2017 року № НОМЕР_2 в частині 325,62 грн. штрафних санкцій у вигляді пені за порушення строків розрахунку у сфері ЗЕД, в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін (а.с. 76-78).

З урахуванням рішення Державної фіскальної служби України від 25.10.2017 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 02 листопада 2017 року № НОМЕР_1 згідно якого до позивача застосовано суму штрафних санкцій за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 12862,52 грн. (а.с. 79).

Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини є Закон України від 23 вересня1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», порушення резидентами, крім суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Указом Президента України від 14.04.2014 р. № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Верховною Радою України 02.09.2014 р. прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VІІ, який набув чинності 15.10.2014 р. та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Соледар Донецької області.

Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Вказаним розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Соледар Донецької області, де зареєстрований позивач.

Аналізуючи вказані приписи, позивач є суб'єктом господарювання, який звільняється від відповідальності за порушення вимог валютного законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, оскільки самого лише факту здійснення його діяльності на території проведення антитерористичної операції достатньо для визнання його такими.

Посилання відповідача на відсутність в позивача відповідного сертифікату Торгово-промислової палати України, як на ознаку того, що останній не звільнений від відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», є безпідставними.

Так, стаття 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає сертифікат Торгово-промислової палати України як єдиний належний та достатній документ, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань.

Разом з тим, аналізуючи приписи вказаного Закону, слід зробити висновок про те, що невиконання зобов'язання особою може бути підтверджено обставинами непереборної сили, що звільняє таку особу від відповідальності, однак вказані зобов'язання випливають з інших правовідносин, а не тих які регулює Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Так, вказана норма є загальною і поширюється на інші види невиконаних зобов'язань, а відтак не може бути застосовано до спірних правовідносин з огляду на те, що вони регулюються спеціальною нормою, а саме - статтею 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», яка прямо передбачає застосування відповідальності за порушення термінів розрахунків в іноземній валюті до резидентів, що порушили терміни розрахунків, крім суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення.

Стаття 6 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» визначає, що якщо перевищення строків, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону, обумовлено виникненням форс-мажорних обставин, перебіг зазначених строків зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин. Підтвердженням форс-мажорних обставин є сертифікат Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) або іншої уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов договору.

Разом з тим, позивач, як суб'єкт господарювання, що здійснює свою діяльність на території проведення антитерористичної операції, не є особою на яку поширюються такі санкції, а відтак не потребує звільнення від відповідальності.

Водночас, сертифікат Торгово-промислової палати України надає особа, яка за певних обставин не могла виконати свої зобов'язання та до якої може бути застосована відповідальність, встановлена статтею 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Отже позивач, як особа на яку не поширюється відповідальність визначена вказаним Законом, не повинен надавати сертифікат Торгово-промислової палати України. Доведенню в даному випадку підлягає лише здійснення ним діяльності на території проведення антитерористичної операції.

Відтак у відповідача відсутні правові підстави для нарахування позивачу штрафних санкцій за несвоєчасні розрахунки у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду України від 22 травня 2017 року за № К/800/10583/16.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги державного підприємства «Артемсіль» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 02 листопада 2017 року на загальну суму 12862,52 грн., підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов державного підприємства «Артемсіль» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 02 листопада 2017 року задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № НОМЕР_1 від 02 листопада 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС на користь державного підприємства «Артемсіль» (код ЄДРПОУ 00379790) судові витрати з судового збору у розмірі 1600,00 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 12 грудня 2017 року.

Постанова виготовлена у повному обсязі 15 грудня 2017 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.