
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
14 грудня 2017 року Справа № 805/4462/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши скаргу Слов’янської міської ради
до відповідача: Державного реєстратора відділу Державної реєстрації Слов’янської районної державної адміністрації ОСОБА_1
третя особа: Фізична особа – підприємець ОСОБА_2
про: визнання дії державного реєстратора ОСОБА_1, Слов’янської районної державної адміністрації, протиправними та скасування реєстрації права власності на нерухоме майно за адресою: м. Слов’янськ, пров. Парковий, 5В на ім’я ОСОБА_2, здійснену державним реєстратором ОСОБА_1 11 вересня 2017 року, номер запису про право власності: 223112282.
В С Т А Н О В И В:
Скаржник, Слов’янська міська рада, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного реєстратора відділу Державної реєстрації Слов’янської районної державної адміністрації ОСОБА_1, за участю третьої особи: Фізична особа – підприємець ОСОБА_2 про визнання дії державного реєстратора ОСОБА_1, Слов’янської районної державної адміністрації, протиправними та скасування реєстрації права власності на нерухоме майно за адресою: м. Слов’янськ, пров. Парковий, 5В на ім’я ОСОБА_2, здійснену державним реєстратором ОСОБА_1 11 вересня 2017 року, номер запису про право власності: 223112282.
Відповідно до ч. 3 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
Приписами статті 105 КАС України адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.
Письмова позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позовної заяви, наданого судом.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що адміністративний процес ініціюється через подання адміністративного позову.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративний позов це зверненням до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Отже, суд зазначає, що адміністративний позов, поданий відповідно до правил адміністративного судочинства, може бути підставою для відкриття провадження в адміністративній справі.
Між тим, судом встановлено, що скаржник звернувся до адміністративного суду зі скаргою до державного реєстратора Відділу державної реєстрації Слов’янської районної державної адміністрації ОСОБА_1, третя особа: Фізична особа – підприємець ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, скасування реєстрації права власності, а не з позовною заявою, як передбачено приписами Кодексу адміністративного судочинства України.
В порушення зазначеної норми КАС України позивач звернувся до адміністративного суду не з адміністративним позовом, а зі скаргою на дії державного реєстратора, яка не може бути підставою для відкриття провадження в адміністративній справі.
Крім того, суд звертає увагу на те, що ч. 1 ст. 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Так, пунктами 8, 9 статті 3 КАС України передбачено, що позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду, а відповідачем - є суб'єкт, до якого звернена вимога позивача.
Зі скарги Слов’янської міської ради вбачається, що першим у скарзі зазначено скаржника (Слов’янську міську раду), тобто особу, процесуальний статус якої не визначено скаргою, а отже, згідно вимог КАС України, не є стороною по даній адміністративній справі.
Як вбачається зі змісту скарги, скаржником заявлені наступні вимоги немайнового характеру:
1) визнати дії державного реєстратора ОСОБА_1, Слов’янська райдержадміністрація протиправними;
2) скасувати реєстрацію права власності на нерухоме майно за адресою м. Слов’янськ, пров. Парковий, 5В на ім’я ОСОБА_2, здійснену державним реєстратором ОСОБА_1 11.09.2017 року, номер запису про право власності: 223112282;
Суд звертає увагу, що скаржником не зазначено у чому саме полягають дії та бездіяльність вказаного у скарзі відповідача, які скаржник просить визнати протиправними.
Крім того, суд вважає, що відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Також, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Ознайомившись з матеріалами адміністративного позову суд зазначає, що позивачем у порушення вищезазначених вимог не надано доказів сплати судового збору в повному обсязі.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» (який діє в редакції з 01 січня 2017 року).
Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 1 600,00 грн.
З позовної заяви вбачається, що позивач просив суд: 1) визнати дії державного реєстратора ОСОБА_1, Слов’янської районної державної адміністрації, протиправними; 2) скасувати реєстрацію права власності на нерухоме майно за адресою: м. Слов’янськ, пров. Парковий, 5В на ім’я ОСОБА_2, здійснену державним реєстратором ОСОБА_1 11 вересня 2017 року, номер запису про право власності: 223112282.
Таким чином, позивачем до суду одночасно заявлені дві вимоги немайнового характеру.
Відповідно до п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру суб’єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі коли в позовній заяві об’єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» позивача не звільнено від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Отже, за подання даного адміністративного позову з двома вимогами немайнового характеру позивачем має бути сплачено судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто на загальну суму 3200 грн. (2 немайнові вимоги*1600,00).
Позивачем до позовної заяви долучено копія платіжного доручення № 63 від 06 грудня 2017 року про сплату судового збору в розмірі 1762 грн. В зв’язку з чим, суд приходить висновку, що позивачем у повному обсязі несплачений судовий збір за позовною вимогою немайнового характеру.
Суд зазначає, що позивачу необхідно доплатити судовий збір в розмірі 1438 грн., за реквізитами вказаними на офіційному сайті Донецького окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного, суд вважає, що при поданні даного адміністративного позову позивачем не дотримані вимоги, встановлені статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 106, 107, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Скаргу Слов’янської міської ради до Державного реєстратора відділу Державної реєстрації Слов’янської районної державної адміністрації ОСОБА_1, третя особа: Фізична особа – підприємець ОСОБА_2 про визнання дії державного реєстратора ОСОБА_1, Слов’янської районної державної адміністрації, протиправними та скасування реєстрації права власності на нерухоме майно за адресою: м. Слов’янськ, пров. Парковий, 5В на ім’я ОСОБА_2, здійснену державним реєстратором ОСОБА_1 11 вересня 2017 року, номер запису про право власності: 223112282 - залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 23 січня 2018 року на усунення недоліків шляхом приведення скарги у відповідність до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, надання документу про сплату судового збору належного зразка та у належному розмірі. Якщо позивач здійснить усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом та надасть витребувані судом документи, позовна заява вважатиметься поданою у день первинного її подання до суду.
Залишення позовної заяви без руху не позбавляють права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Олішевська B.В.