Рішення № 71026304, 13.12.2017, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
924/975/17
Номер документу
71026304
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" грудня 2017 р.Справа № 924/975/17

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницьке таксі", м. Хмельницький

до управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, м. Хмельницький

про стягнення 61766,14 грн.

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 11.10.2017р.,

ОСОБА_2 - за довіреністю від 07.11.2017р.

відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю від 05.01.2017 р. №01-63

Рішення приймається 13.12.2017р., оскільки в судовому засіданні 07.11.2017р., 22.11.2017р., 06.12.2017 р. оголошувались перерви.

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 64676,64 грн., з яких 61766,14 грн. заборгованості за договорами про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізнику за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирському маршруті приміського сполучення Хмельницького району №43 від 14.02.2017р., №47 від 14.02.2017р., №48 від 14.02.2017р., №44 від 14.02.17р., №46 від 14.02.17р., №45 від 14.02.2017р., 2307,26 грн. сукупної різниці між сумами заборгованості за кожен місяць та сумами заборгованості за кожен місяць з урахуванням індексу інфляції за період від дати здійснення відшкодування до дати подання позову (інфляційних втрат) та 630,24 грн. 3% річних за весь час прострочення сплати повної суми відшкодування за кожен місяць.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем вимог щодо компенсації перевізнику за пільговий проїзд окремих категорій громадян, що передбачено законодавством та договорами про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізнику за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирському маршруті приміського сполучення Хмельницького району, укладеними між сторонами. При цьому посилається на положення ст. ст. 29, 37 Закону України "Про автомобільний транспорт", ст. ст. 185, 188 Податкового кодексу України, ст. ст. 526, 530, 629 ЦК України, ст. 193 ГК України.

У поясненнях (від 22.11.2017 р.), зокрема, зазначає, що вартість квитка відповідно до п. п. 5, 6 п. 2 постанови КМУ від 18.02.1997 р. №176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» включає в себе податок на додану вартість. При цьому відповідно до 2.1.9 договорів про порядок здійснення компенсаційних виплат у вартість проїзду при відшкодуванні не враховуються страховий збір та втрати, повязані з обслуговуванням пасажирів на автостанції. З огляду на відсутність податку на додану вартість в цьому списку, вважає, що відшкодуванню підлягають суми з його урахуванням. Зауважує, що розрахунки втрат від пільгових перевезень відповідачем не оспорюються, а, навпаки, визнаються.

Позивачем у судовому засіданні подано заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій просить стягнути з відповідача 61766,14 грн. заборгованості за договорами про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізнику за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирському маршруті приміського сполучення Хмельницького району №43 від 14.02.2017р., №47 від 14.02.2017р., №48 від 14.02.2017р., №44 від 14.02.17р., №46 від 14.02.17р., №45 від 14.02.2017р.

Оскільки подана заява не суперечить є вимогам ст. 22 ГПК України, вона приймається судом.

Повноважні представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням їх зменшення підтримали в повному обсязі.

Повноважний представник відповідача у судовому засіданні і відповідач у відзиві на позовну заяву (від 07.11.2017 р. №01-3339) проти позову заперечили. Відповідач, посилаючись на положення ст. ст. 48, 91 Бюджетного кодексу України, зазначає, що не має права брати зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань. При цьому повідомляє, що Програмою відшкодування втрат перевізникам від перевезення пільгових категорій громадян на території Хмельницького району на 2017 рік, затвердженою рішенням Хмельницької районної ради від 22.12.2016 р. №4-15/2016 за рахунок коштів районного бюджету не передбачені кошти на відшкодування податку на додану вартість, а лише вартість квитка. Також не передбачене відповідне відшкодування і в укладених з позивачем договорах про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізнику за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирському маршруті приміського сполучення Хмельницького району на 2017 рік: №№43, 44, 45, 46, 47, 48 від 14.02.2017 р. При цьому також посилається на положення ст. 37 Закону України "Про автомобільний транспорт", ст. 196 Податкового кодексу України, ст. 626 ЦК України, ст. 19 Конституції України.

У поясненнях (від 01.12.2017 р., 12.12.2017 р. №21-3829), зокрема, зазначає, що розрахована за даними бухгалтерського обліку перевізника фактична вартість проїзду одного пасажира не включає податку на додану вартість, тому це означає, що у будь-якому випадку сума компенсаційних виплат перевізнику за пільгове перевезення окремих категорій громадян, отримана у вигляді дотацій або міжбюджетних трансфертів також не повинна містити у собі суми ПДВ. З огляду на положення ст. 196 Податкового кодексу стверджує, що операції з виплати у грошовій формі дотацій за рахунок бюджетів не можуть бути об'єктом оподаткування податком на додану вартість. Тому вважає, що суми відшкодувань втрат перевізнику від перевезення пільгових категорій громадян у сторону зменшення податкових зобов'язань на суми податку на додану вартість, які були нараховані на грошові кошти, отримані у вигляді компенсації з місцевого бюджету на відшкодування втрат, є правомірним. Стверджує, що відповідачем виконуються усі зобовязання, передбачені договорами від 14.02.2017 р. №№44-48, зокрема, умови п. п. 2.1.4, 2.1.9, 2.2.5.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Відповідно до договорів №3 від 10.06.2013 року, №6 від 27.06.2013 року, №7 від 27.06.2013 року, №8 від 27.06.2013 року, №29 від 10.07.2013 року, №48 від 30.12.2015 року на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування, укладених між ТОВ "Хмельницьке таксі" (перевізник) та Хмельницькою районною державною адміністрацією (замовник), на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. №1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", рішень конкурсного комітету від 25.05.2013 р., 09.12.2015 р. замовник надає право перевізникові на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування (відповідно: №1769 Хмельницький - Богданівці, №1764 Хмельницький - Давидківці, №1765 Хмельницький - Давидківці, №1761 Хмельницький - Давидківці, №1792 Хмельницький - Богданівці в поєднанні з Хмельницький - Івашківці, №1740 Хмельницький - Мацьківці) в звичайному режимі руху, а перевізник забезпечує якісні та безпечні перевезення пасажирів на умовах, передбачених цими договорами.

Відповідно до п. 2.4.4 зазначених договорів перевізник має право отримувати компенсацію втрат за перевезення пільгових категорій населення, передбачених чинним законодавством, в межах бюджетних призначень, затверджених в рішенні про відповідний бюджет головному розпоряднику коштів на поточний рік на умовах договору між перевізником та відповідними розпорядниками бюджетних коштів, що виділяються на ці цілі як субвенція державного бюджету.

При цьому 14.02.2017р. між управлінням соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області (розпорядник коштів) та ТОВ "Хмельницьке таксі" (перевізник) укладено договори №№43, 44, 45, 46, 47, 48 про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізнику за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирському маршруті приміського сполучення Хмельницького району (далі - договори про порядок здійснення компенсаційних виплат).

За умовами п. 1 зазначених договорів перевізник зобовязався здійснювати перевезення пільгових категорій громадян на приміських маршрутах відповідно: Хмельницький - Мацьківці (1740), Хмельницький - Давидківці (1761), Хмельницький - Давидківці (1764), Хмельницький - Давидківці (1765), Хмельницький - Богданівці (1769), Хмельницький - Богданівці (1791) в поєднанні Хмельницький - Івашківці (1792), які відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про охорону дитинства", "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист", "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", постанов Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 р. №354 "Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування" та від 16.08.1994 р. №555 "Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 р. №354" .

У п. 1.3 договорів зазначено, що компенсація коштів за перевезення пільгових категорій громадян на приміських маршрутах Хмельницького району проводиться виключно за рахунок коштів районного бюджету відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2017 рік, постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №240 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. №1548", наказу Міністерства транспорту та зв'язку від 25 травня 2006 року "Про затвердження Типових форм квитків на проїзд пасажирів і перевезення багажу на маршрутах загального користування на підставі рішення п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Хмельницької районної ради від 22 грудня 2016 року № 4-15/2016 Про програму відшкодування втрат перевізникам від перевезення пільгових категорій громадян на території Хмельницького району на 2017 рік".

Згідно з п. п. 2.1.3, 2.1.4, 2.1.7-2.1.9 вищезазначених договорів перевізник виконує розклад руху автобуса та веде облік виконаних рейсів та кількість перевезених пільговий категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на приміських маршрутах Хмельницького району; щомісячно до 4 числа, наступного за звітним, подає розпоряднику коштів фактичні розрахунки втрат, пов'язаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на приміських маршрутах Хмельницького району; підписує акт звіряння за формою №3-пільга з розпорядником коштів до 10 числа поточного місяця; зберігає відомості про перевезення пільговий категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на приміських маршрутах Хмельницького району; відповідно до економічно обґрунтованих тарифів перевізник надає таблицю вартості проїзду на маршрутах (додаток 2), де встановлені тарифи без врахування страхового збору та витрат, пов'язаних з обслуговуванням пасажирів на автостанції, та в разі зміни вартості проїзду зобов'язаний протягом 10 календарних днів з дати зміни тарифів надати розпоряднику коштів таблицю вартості проїзду на маршруті (додаток 2).

Розпорядник коштів приймає, систематизує і зберігає розрахунки втрат від перевезення пільгових категорій громадян, що надаються перевізником; приймає від перевізника щомісячно, до 4 числа, наступного за звітним, розрахунки втрат від перевезення пільговий категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на приміських маршрутах Хмельницького району (додаток 1), проводить зустрічну перевірку розрахунків відповідно до відомостей про перевезення пільгових категорій громадян та таблиці вартості проїзду на маршруті (додаток 2) та до 10 числа реєструє зобов'язання в управлінні Державної казначейської служби України в Хмельницькому районі в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом (п. 2.2.2 договорів про порядок здійснення компенсаційних виплат); складає акти звіряння розрахунків вартості пільгових перевезень окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на приміських маршрутах Хмельницького району (форма 3-пільга) з перевізником; підписує акт звіряння за формою 3-пільга із перевізником до 10 числа поточного місяця (п. 2.2.3 договорів про порядок здійснення компенсаційних виплат); щомісячно до 5 числа, наступного за звітним, подає до управління фінансів Хмельницької районної державної адміністрації інформацію щодо заборгованості по компенсаційних виплатах за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на приміських маршрутах Хмельницького району (п. 2.2.4 договорів про порядок здійснення компенсаційних виплат); відповідно до бюджетних призначень при надходженні коштів з районного бюджету на компенсаційні виплати за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян проводить перерахування на розрахунковий рахунок перевізника у 10-денний термін (п. 2.2.5 договорів про порядок здійснення компенсаційних виплат).

У р. 5 договорів про порядок здійснення компенсаційних виплат зазначено, що сторони укладеним договором врегульовують відносини щодо здійснення компенсаційних виплат від перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на приміських маршрутах Хмельницького району з 01.01.2017 р. по 31.12.2017 р.

Договори підписані представниками сторін, скріплені відтисками їхніх печаток.

Позивач листом №27 від 03.02.2017 р. звернувся до відповідача з проханням відшкодувати 31269,97 грн. з ПДВ по розрахунку втрат від перевезення пільгових категорій населення за січень 2017 р. та з проханням роз'яснити причину розбіжності між вартістю перевезення населення на отриманою компенсацією.

Відповідач у відповідь на зазначений лист повідомив про направлення звернення до департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації щодо роз'яснення тарифів відшкодування втрат від перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом для юридичних осіб, які працюють на загальній та спрощеній системах оподаткування та є платниками податку на додану вартість. Також зазначив, що з метою своєчасного відшкодування втрат від перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом акт звіряння розрахунків вартості пільгових перевезень окремих категорій громадян автомобільним транспортом за січень 2017 р. необхідно підписати до 08.02.2017 р. без урахування ПДВ. Після надходження позитивної відповіді від департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації сума податку на додану вартість буде донарахована за січень 2017 р. та в подальшому відшкодування буде здійснюватись по тарифах з урахуванням ПДВ (лист від 06.02.2017 р. №08-404).

Також листом від 21.02.2017 р. №08-545 відповідач повідомив позивача про те, що в колонці "фактично спожито в межах норм за звітний місяць" зазначена сума разом з ПДВ, хоча в листі управління від 06.02.2017 р. №08-404 позивача було повідомлено про те, що за січень 2017 р. та в подальшому відшкодування буде здійснюватись по тарифах з урахуванням ПДВ тільки після надходження позитивної відповіді від департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації. Тому управління може підписати акт звіряння розрахунків вартості пільгових перевезень окремих категорій громадян автомобільним транспортом за січень 2017 р., заповнений згідно з чинним законодавством та без урахування ПДВ.

З проханням надати відповідь щодо відшкодування позивачу втрат від перевезення пільгових категорій громадян не в повному обсязі позивач звернувся також до Хмельницької райдержадміністрації (лист від 11.07.2017 р. №191 з відміткою про отримання).

У матеріали справи надано копії розрахунків втрат від перевезення пільгових категорій населення (як додаток 1) від 03.02.2017 р. за січень 2017 р. на суму 31269,97 грн., від 03.03.2017 р. за лютий 2017 р. на суму 30926,61 грн., від 03.04.2017 р. за березень 2017 р. на суму 39819,91 грн., від 03.05.2017 р. за квітень 2017 р. на суму 38890,21 грн., від 06.06.2017 р. за травень 2017 р. на суму 44181,86 грн., від 04.07.2017 р. за червень 2017 р. на суму 44056,76 грн., від 03.08.2017 р. за липень 2017 р. на суму 46984,72 грн., від 04.09.2017 р. за серпень 2017 р. на суму 45328,76 грн., від 03.10.2017 р. за вересень 2017 р. на суму 43743,20 грн., складені ТОВ "Хмельницьке таксі", а також підписані сторонами акти звіряння розрахунків вартості пільгових перевезень окремих категорій громадян автомобільним транспортом (форма №3-пільга): за січень 2017 р. на суму 26026,04 грн., за лютий 2017 р. - 25676,81 грн., за березень 2017 р. - 32644,79 грн., за квітень 2017 р. - 32413,97 грн., за травень 2017 р. - 36813,08 грн., за червень 2017 р. - 36732,47 грн., за липень 2017 р. - 39161,00 грн., за серпень 2017 р. - 37653,55 грн., за вересень 2017 р. - 36323,15 грн. всього на загальну суму 265211,00 грн.

Відповідачем здійснено перерахування на рахунок позивача коштів за проїзд окремих категорій громадян на підставі договорів 14.02.2017 р. №№43-46, 48: за лютий 2017 р. на суму 51702,85 грн. (платіжні доручення від 09.03.2017 р. №№29-33), за березень 2017 р. на суму 32644,79 грн. (платіжні доручення від 11.04.2017 р. №№45-49), за квітень 2017 р. на суму 32413,97 грн. (платіжні доручення від 12.05.2017 р. №№64-68), за травень 2017 р. на суму 36732,47 грн. (платіжні доручення від 12.06.2017 р. №№83-87), за червень 2017 р. на суму 36732,47 грн. (платіжні доручення від 12.07.2017 р. №№102-106), за липень 2017 р. на суму 39161,00 грн. (платіжні доручення від 09.08.2017 р. №№121-125), за серпень 2017 р. на суму 37653,55 грн. (платіжні доручення від 12.09.2017 р. №№14-144), за вересень 2017 р. на суму 36323,15 грн. (платіжні доручення від 10.10.2017 р. №№159 -163), всього на загальну суму 303444,86 грн.

У матеріали справи надано податкові накладні №130 від 10.03.2017 р., №201 від 12.04.2017 р., 3254 від 13.05.2017 р., №297 від 14.06.2017 р., №333 від 13.07.2017 р., №378 від 10.08.2017 р. №422 від 13.09.2017 р. №461 від 11.10.2017 р., виписані ТОВ "Хмельницьке таксі" на суми компенсації коштів за перевезення пільгових категорій громадян; таблиці вартості проїзду на маршрутах, складені позивачем, у яких зазначено, зокрема, про те, що у вартість проїзду не включені витрати, повязані з обслуговуванням пасажирів на автостанціях.

Також надано підписаний сторонами та скріплений відтисками їхніх печаток акт звіряння розрахунків відшкодування втрат з перевезення пільгових категорій населення за період з 01.01.2017 р. по 30.09.2017 р. (№329 від 16.1.2017 р.), яким визначено різницю між сумою, заявленою до відшкодування з ПДВ (365211,00 грн.) та сумою, фактично відшкодованою без ПДВ (303444,86 грн.), в розмірі 61766,14 грн.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до частин 1, 2 статті 908 Цивільного кодексу України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Відносини з перевезення пасажирів регулюються спеціальним щодо даного виду правовідносин Законом України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються, у тому числі розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами (ч. 1 ст. 42 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 37 Закону України "Про автомобільний транспорт" пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом. Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.

Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України "Про автомобільний транспорт" органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

Умови відшкодування компенсацій, зокрема, за пільгові перевезення пасажирів автомобільним транспортом перевізникам визначаються Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Згідно з пунктом 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Отже, у даному випадку головним розпорядником коштів є управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, до компетенції якого належить відшкодування за рахунок державних субвенцій витрат, понесених перевізником (позивачем) внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів.

Як убачається з матеріалів справи, між управлінням соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області (розпорядник коштів) та ТОВ "Хмельницьке таксі" (перевізник) 14.02.2017р. укладено договори №№43, 44, 45, 46, 47, 48 про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізнику за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирському маршруті приміського сполучення Хмельницького району, відповідно до яких перевізник зобовязався здійснювати перевезення на приміських маршрутах пільгових категорій громадян, які відповідно до чинного законодавства користуються такими правами.

Пунктом 2.2.5 договорів про порядок здійснення компенсаційних виплат передбачено, що розпорядник коштів відповідно до бюджетних призначень при надходженні коштів з районного бюджету на компенсаційні виплати за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян проводить перерахування на розрахунковий рахунок перевізника у 10-денний термін.

Позивачем в підтвердження наданих послуг з перевезення пільгової категорії населення надані, зокрема, копії договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування, розрахунків втрат від перевезення пільгових категорій населення, дані яких прийняті відповідачем, актів звірки розрахунків вартості пільгових перевезень окремих категорій громадян автомобільним транспортом.

Натомість відповідач в порушення взятих на себе зобов'язань щодо перерахування компенсаційних виплат за надані послуги по перевезенню пільгової категорії громадян відповідні компенсаційні виплати здійснив лише частково - на суму 303444,86 грн., про що свідчать наявні у матеріалах справи платіжні доручення.

Відтак, некомпенсованими залишились втрати позивача від перевезення пільгових категорій громадян в сумі 61766,14 грн., про що також сторонами підписано акт звіряння розрахунків відшкодування втрат з перевезення пільгових категорій населення за період з 01.01.2017 р. по 30.09.2017 р.

При цьому, не заперечуючи надання позивачем послуг з перевезення пільгових категорій громадян на суму, визначену позивачем у розрахунках втрат від перевезень, відповідач зазначає, що договорами про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізнику не передбачене відшкодування, а програмою відшкодування втрат перевізникам від перевезення пільгових категорій громадян на території Хмельницького району на 2017 рік за рахунок коштів районного бюджету не передбачені кошти на відшкодування податку на додану вартість, а також відсутні відповідні бюджетні асигнування на ці цілі.

З цього приводу суд враховує, що згідно зі ст. 193 ГК України та ст. 526 ЦК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

За змістом частини першої статті 530 ЦК України якщо в зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Стаття 610 Цивільного кодексу України визначає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

При цьому частиною 2 статті 617 ЦК України встановлено, що відсутність у боржника необхідних коштів не є підставою звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. Ці положення повністю кореспондуються з положеннями частини 2 статті 218 ГК України, де зазначено, що непереборною силою, тобто надзвичайними і невідворотними обставинами не вважаються, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Аналіз вказаних норм матеріального права дає підстави для висновку, що сама по собі відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання.

Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 22.03.2017р. №905/2358/16.

Крім того, статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у рішеннях по справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року та у справі "Бакалов проти України" від 30 листопада 2004 року зазначив, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Вищезазначеним спростовуються посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань, оскільки їх відсутність не є підставою для звільнення відповідача від виконання передбаченого законодавством та укладеними з позивачем договорами зобов'язання з компенсації наданих позивачем послуг перевезення пільговим категоріям громадян. Крім того, суду не подано доказів, які би підтверджували відсутність асигнувань саме на відшкодування втрат перевізнику за пільговий проїзд окремих категорій з врахуванням податку на додану вартість. Натомість відповідач у своїх поясненнях зазначає, що програмою відшкодування втрат перевізника від перевезення пільгових категорій громадян не передбачено кошти на відшкодування податку на додану вартість, а лише вартість квитка.

З приводу аргументів відповідача щодо відсутності підстав для здійснення відшкодування понесених перевізником втрат з урахуванням ПДВ, суд зауважує, що ст. 29 Закону України "Про автомобільний транспорт", п. 2.2.4 наявних у матеріалах справи договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування, п. 2.2.5 договорів про порядок здійснення компенсаційних виплат передбачають компенсацію понесених перевізником втрат за пільгові перевезення. При цьому будь-яких обмежень щодо включення до складу понесених втрат податку на додану вартість, зазначені договори не містять.

Зокрема, як зазначено у п. 2.1.9 договорів про порядок здійснення компенсаційних виплат тарифи встановлюються без урахування лише страхового збору та витрат, пов'язаних з обслуговуванням пасажирів на автостанції.

При цьому в якості додатку №2 до зазначених договорів позивачем складено таблиці вартості проїзду на маршрутах. Відповідно ж до п. 6 ч. 2 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою КМУ від 18 лютого 1997 р. №176 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2007 р. №1184) вартість проїзду - це сума, за якою автомобільний перевізник, автомобільний самозайнятий перевізник здійснює перевезення, що включає вартість за тарифом, страховий платіж та податок на додану вартість.

Про обґрунтованість включення до складу втрат від перевезення пільгових категорій громадян податку на додану вартість, які підлягають відшкодуванню, свідчать також положення п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України, відповідно до яких об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку, зокрема, з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Таким чином, включення до складу втрат від перевезення пільгових категорій громадян податку на додану вартість, об'єктом справляння якого є надані позивачем послуги з перевезення, відповідає чинному законодавству та не суперечить положенням договорів, які укладені між сторонами.

Аргументи відповідача щодо неповної компенсації витрат позивача на пільгове перевезення деяких категорій громадян з огляду на те, що компенсаційні виплати не підлягають оподаткуванню, суд оцінює критично, оскільки спір виник щодо неповного відшкодування витрат позивача на пільгове перевезення деяких категорій громадян, які розраховувались з вартості перевезення, а не щодо оподаткування наданих субвенцій та пільг, які надаються не перевізнику, а деяким категоріям громадян при перевезенні.

Враховуючи вищевикладене у сукупності, положення ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Витрати зі сплати судового збору у зв'язку із задоволенням позову покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 49, 82, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницьке таксі", м. Хмельницький до управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, м. Хмельницький про стягнення 61766,14 грн. задовольнити.

Стягнути з управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, Хмельницька область, Хмельницький район, село Бахматівці (код 03198528) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницьке таксі", м. Хмельницький, вул. Примакова, буд. 1 (код 31792329) 61766,14 грн. (шістдесят одну тисячу сімсот шістдесят шість гривень 14 коп.), 1600,00 грн. (одну тисячу шістсот гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 15.12.2017 р.

СуддяВ.В. Виноградова

Віддрук. 3 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький. вул. Примакова. 1), 3 - відповідачу (29016, м. Хмельницький, вул. Тернопільска, 4).