
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2017 року Справа № 906/1069/16Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Корнілової Ж.О.-головуючого (доповідач), Нєсвєтової Н.М., Кондратової І.Д.,розглянув матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Андрушівський елеватор"на рішенняГосподарського суду Житомирської області від 13.04.2017та постановуРівненського апеляційного господарського суду від 20.06.2017у справі№ 906/1069/16 Господарського суду Житомирської областіза позовомАндрушівської міської ради доТовариства з обмеженою відповідальністю "Андрушівський елеватор"прозобов'язання укласти договори,за участю представників сторін:від позивача:Павлуненко Л.А.,від відповідача:не з'явилися,ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача укласти договори про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Андрушівки № 7 від 27.09.2016, № 8 від 27.09.2016 у запропонованій позивачем редакції.
Рішенням Господарського суду Житомирській області від 13.04.2017 (суддя Шніт А.В.), залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 20.06.2017 (у складі колегії суддів: Павлюк І.Ю.-головуючого, судді: Демидюк О.О., Крейбух О.Г.), позов задоволено; визнано укладеними договори про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Андрушків № 7, № 8 від 27.09.2016 у редакції викладеній у резолютивній частині рішення господарського суду.
В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неповноту встановлення обставин справи під час вирішення спору, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення, і постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача Корнілову Ж.О., обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судами, рішенням 16 сесії 6 скликання Андрушівської міської ради від 12.03.2012 затверджено Порядок визначення пайової участі у розвитку інфраструктури міста Андрушівки відповідно до п. 1.3 якого передбачено, що дія цього Порядку поширюється на всіх замовників, незалежно від форми власності, які здійснюють будівництво на території Андрушівської міської ради.
Відповідно до п. 1.5. Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури міста Андрушівка полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури міста Андрушівка.
Додатком № 1 до Порядку визначення пайової участі у розвитку інфраструктури міста Андрушівки затверджено проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Андрушівка.
На підставі заяв ТОВ "Андрушівський елеватор" № 5 від 07.05.2014 та № 15 від 30.05.2014 виконавчим комітетом Андрушівської міської ради прийнято рішення № 76 від 28.05.2014 та № 98 від 23.06.2014, якими надано дозвіл TOB "Андрушівський елеватор" на збір вихідних даних на проектування та будівництво під'їзної залізничної колії та будівництва сушки за адресою: м. Андрушівка, вул. Лисенка, 22.
Враховуючи, що TOB "Андрушівський елеватор" не звернулось до введення об'єкта в експлуатацію до Андрушівської міської ради з пропозицією укласти договір, Андрушівською міською радою 09.08.2016 направлено лист № 02-19/291 TOB "Андрушівський елеватор" щодо укладення договорів про пайову участь.
Державною фінансовою інспекцією в Житомирській області 19.08.2016 проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Андрушівської міської ради за період з 01.05.2014 по 01.06.2016, за результатами якої складено акт № 06-08-09/017.
Ревізією встановлено, що TOB "Андрушівський елеватор" зареєстровано в Управлінні державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області декларації про готовність об'єкта до експлуатації: № ЖТ 143143230769 від 18.11.2014 (з реконструкції виробничих потужностей); № ЖТ 143143080078 від 03.11.2014 (з реконструкції під'їзної залізничної колії).
В ході ревізії здійснено розрахунок розміру пайової участі замовника будівництва TOB "Андрушівський елеватор": реконструкція виробничих потужностей (декларація № ЖТ 143143230769 від 18.11.2014, загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта 22197500,00 грн) на суму 1118754,00 грн; реконструкція під'їзної залізничної колії (декларація № ЖТ 143143080078 від 03.11.2014, загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта 3774000,00 грн.) на суму 190209,60 грн.
TOB "Андрушівський елеватор" 23.08.2016 звернулося з листом № 93 до Андрушівської міської ради щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Андрушівка відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації з реконструкції виробничих потужностей № ЖТ143143080078 від 03.11.2014, враховуючи вартість будівельно-монтажних робіт з техніко-економічним обґрунтуванням, що становить 518 тис. грн., а не кошторисну вартість 22197500,00 грн., що визначено в акті перевірки Державної фінансової інспекції.
Як встановлено судами, рішенням виконавчого комітету № 88 від 27.09.2016 встановлено розмір пайової участі у розвитку інфраструктури міста Андрушівки TOB "Андрушівський елеватор" в сумі 1308963,6 грн.; в т.ч.: 1118754,00 грн. від реконструкції виробничих потужностей та 190209,60 грн. від реконструкції під'їзної залізничної колії.
Позивачем на адресу ТОВ "Андрушівський елеватор" 28.09.2016 направлено рішення виконавчого комітету Андрушівської міської ради № 88 від 27.09.2016 разом з примірниками договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Андрушівки № 7, № 8 від 27.09.2016 для підпису та повернення по 1 примірнику до міської ради.
Відповідачем пропозицію щодо укладення договорів залишено без відповіді та задоволення, примірники договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Андрушівки № 7, № 8 від 27.09.2016 з додатками не підписано і не повернуто позивачу.
Андрушівська міська рада звернулася до Господарського суду Житомирської області з позовом до ТОВ "Андрушівський елеватор" про зобов'язання останнього укласти договори про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Андрушівки № 7, № 8 від 27.09.2016.
За змістом положень ч. 1 ст. 173, ч. 1 ст. 174 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (ст. 187 ГК України).
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", що спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Выдповыдно до ч. 8 ст. 2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування і забудова територій-діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови та територій, будівництво об'єктів.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної відповідно до будівельних норм, державних стандартів і правил.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта-для нежитлових будівель та споруд.
Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.
Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Таким чином на замовника покладено зобов'язання взяти участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населеного пункту шляхом перерахування замовником до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури на підставі договору про пайову участь між замовником та органом місцевого самоврядування, укладення якого є обов'язковим.
Водночас Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності") встановлено вичерпний перелік об'єктів, у разі будівництва яких замовник не залучається до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Господарські суди дійшли до правильного висновку, що відповідач є особою, на яку Законом покладено обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інфраструктури населеного пункту-міста Андрушівки, проте матеріали справи не містять доказів на підтвердження звернення замовника до органу місцевого самоврядування щодо укладення договорів про пайову участь на об'єкти, які введені в експлуатацію відповідно до декларацій про готовність об'єктів до експлуатації № ЖТ 143143080078 від 03.11.2014 та № ЖТ 143143230769 від 18.11.2014.
Положення чинного законодавства, укладення договору про пайову участь між Андрушівською міською радою і ТОВ "Андрушівський елеватор" в силу прямої вказівки закону є обов'язком останнього, від виконання якого він ухиляється. Строк, визначений законом для укладення договору пайової участі - протягом 15 днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, - встановлено для добровільного виконання стороною такого обов'язку, невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника від укладення договору, адже невиконання замовником обов'язку, передбаченого законом, не може надавати йому переваг перед замовником, який виконав обов'язок.
Аналогічну правову позицію Верховного Суду України викладено у постанові від 01.02.2017 у справі № 922/753/16.
Таким чином господарські суди дійшли до правильного висновку про задоволення позову та визнання укладеними договори про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Андрушків № 7, № 8 від 27.09.2016 у редакції викладеній у резолютивній частині рішення господарського суду.
Доводи касаційної скарги про відсутність у відповідача обов'язку зі сплати пайового внеску, пов'язаного з реконструкцією під'їзної колії є безпідставним виходячи з такого.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про залізничний транспорт" під'їзні колії - залізничні колії, які призначені для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств, організацій та установ у взаємодії із залізничним транспортом загального користування.
Питання пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту врегульовано ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" відповідно до ч. 2 якої замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерної-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті, п. 9 якої передбачає, що до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучається замовники у разі будівництва об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).
Системний аналіз норм, викладених у ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" дозволяє зробити висновок, що до пайової участі не залучаються забудовники, які створюють, зокрема, об'єкти інженерної, транспортної інфраструктури саме населеного пункту.
Вказане визначення під'їзні колії свідчить про те, що вони відносяться до внутрішньої інфраструктури ТОВ "Андрушівський елеватор", тому при їх реконструкції відповідач не звільняється від обов'язку сплатити пайовий внесок на підставі п. 9 ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Щодо доводів касаційної скарги про неправомірність встановлення розміру пайової участі ТОВ "Андрушівський елеватор" у розвитку інфраструктури міста Андрушівка, то доводи є безпідставними та були предметом розгляду господарських судів, які обґрунтовано виходили з того, що обставини правомірності прийнятого виконкомом Андрушівської міської ради Житомирської області рішення № 88 від 27.09.2016; та правильності і законності визначених рішенням нарахувань - встановлення розміру пайової участі ТОВ "Андрушівський елеватор" у розвитку інфраструктури міста Андрушівка, встановлені при розгляді адміністративної справи № 272/1212/16-а.
Доводи касаційної скарги висновків господарських судів не спростовують і підстав для скасування постановлених у справі судових рішень не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Андрушівський елеватор" на рішення Господарського суду Житомирської області від 13.04.2017 та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 20.06.2017 у справі № 906/1069/16 Господарського суду Житомирської області залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Житомирської області від 13.04.2017 та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 20.06.2017 у справі № 906/1069/16 Господарського суду Житомирської області залишити без змін.
Поновити виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 13.04.2017 у справі № 906/1069/16 Господарського суду Житомирської області
Головуючий, суддя:Корнілова Ж. О. Судді:Нєсвєтова Н.М. Кондратова І.Д.Судове рішення № 71024950, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України) було прийнято 11.12.2017. Форма судочинства - Господарське, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 906/1069/16. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: