Постанова № 71022863, 04.12.2017, Черкаський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
04.12.2017
Номер справи
707/1671/17
Номер документу
71022863
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

707/1671/17

2-а/707/67/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2017 року м. Черкаси

Черкаський районний суд Черкаської області, який діє як адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Cмоляра О.А.

при секретарі Височині Л.В.

з участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, третя особа Державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та скасування постанови ,-

ВСТАНОВИВ:

22.08.2017 року Головне УПФ в Черкаській області звернулося з позовом до суду та просить визнати дії державного виконавця неправомірними. Скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 08.08.2017 року, винесеної на підставі виконавчого листа №707/3103/16-а, виданого 27.07.2017 року Черкаським районним судом Черкаської області в частині стягнення з Головного УПФ в Черкаській області на користь держави виконавчого збору в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати, мотивуючи тим, що постановою про відкриття виконавчого провадження від 08.08.2017 року яка винесена на підставі виконавчого листа по справі №707/3103/16-а, виданого 27.07.2017 року Черкаським районним судом Черкаської області, одним із пунктів якої постановлено стягнути з управління на користь держави виконавчий збір в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати. Вважає, що постанова в частині стягнення з управління виконавчого збору винесена із порушенням норм матеріального та процесуального права.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи викладені в позовній заяві, надав додаткові пояснення, та наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився та надав суду письмові заперечення в яких просив відмовити в задоволенні позову повністю за необґрунтованістю та провести розгляд справи без участі представника відповідача та державного виконавеця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2

Дослідивши надані письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи.

Судом встановлено, що 08.08.2017 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2 винесено постанову ВП № 54441811 про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 707/3103/16-а виданого 27.07.2017 року Черкаським районним судом Черкаської області про зобов’язання головного управління провести перерахунок пенсії по втраті годувальника, призначеної відповідно до Закону України «про прокуратуру» з урахуванням довідок про грошове забезпечення , виданих військовою прокуратурою Центрального регіону України від 15.11.2016 №8/134ПФ вих.16 та №8/135ПФ вих..16, починаючи з 27.06.2016 та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням вже виплачених сум.

Частиною 3 вказаної постанови стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.

Підстави, порядок та процедура здійснення виконавчого провадження регулюється Законом України «Про виконавче провадження» (№ 1404-VIII) та Інструкцією з організації примусового виконання рішень (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2832/5).

Ч. 5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» (№ 1404-VIII )встановлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення і боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Відповідно до п. 8 розділу 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень,стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 ЗаконуУкраїни «Про виконавче провадження». Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір стягується державним виконавцем розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.

Відповідно до ч. З ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується, зокрема, за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню.

Як вбачається із ч. 5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржники виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Рішення суду про стягнення коштів виконуються в загальному порядку, що передбачений розділом 7 Закону України «Про виконавче провадження». Рішення суду про зобов’язанні вчинити певні дії виконуються в порядку ст. 63 та ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження».

Як вбачається з постанови про відкриття виконавчого провадження від 08.08.2017 року на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області перебуває рішення суду про зобов’язання боржника здійснити перерахунок та виплату у визначеному порядку, а не стягнення конкретно визначеного розміру суми боргу за невиплаченою пенсією. Тобто, відділом примусовою виконання рішень не виконується виконавче провадження щодо стягнення періодичних платежів (пенсії), а виконується рішення суду немайнового характеру щодо зобов’язання боржника вчинити визначені дії. У зв’язку із цим, положення про не стягнення виконавчого збору за рішеннями про стягнення періодичних платежів не розповсюджується на виконання рішень немайнового характеру (тобто, про зобов'язання вчинити певні дії). Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області у межах даного виконавчого провадження не стягує суму невиплаченої пенсії, а зобов'язує її виплатити.

Щодо посилання позивача на обставини, що викладені у позові не співвідносяться із встановленими підставами для повернення виконавчого листа без виконання, що визначені ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження». Повноваження на здійснення дії, яку зобов’язано вчинити боржнику перевірялись в межах розгляду справи, на підставі якої видано виконавчий лист. Не погодження із покладеним судом обов’язком є підставою для оскарження відповідного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області діяло на підставі та в межах своїх повноважень, тому вимога позивача про визнання дії державного виконавця про стягнення виконавчого збору неправомірними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження є безпідставними.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 18 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».

Керуючись ЗУ «Про виконавче провадження», ст. 14, 94, 159-163 КАС України, суд

ВСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, третя особа Державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та скасування постанови – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, шляхом подання апеляційної скарги через Черкаський районний суд Черкаської області.

Суддя: ОСОБА_3