
Справа № 347/1986/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2017 м. Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі: головуючої – судді: Крилюк М.І.,
секретаря: Терлюжак Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Косів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій суб»єкта владних повноважень протиправними зобов»язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій суб»єкта владних повноважень протиправними зобов»язання вчинити дії, мотивуючи свої вимоги тим, що 05.07.2017року Косівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначено їй пенсію за віком як державному службовцю в розмірі 60 % від заробітку. Пенсія обчислена виходячи із посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років. 05.09.2017 року Галицьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області надано позивачці довідку про складові заробітної плати за № 4960/02, яку вона отримувала за останні 60 місяців роботи державної служби. Із даної довідки вбачається, що за період з січня 2010 року по грудень 2014 року ОСОБА_1 отримувала: надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних даті матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення., індексацію заробітної плати, компенсацію відпустки та матеріальну допомогу при розрахунку. На всі виплати нараховано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 27.09.2017р. позивачкою надіслано відповідачу рекомендованим листом № 7700102829333 заяву про врахування вищенаведеної довідки про складові заробітної плати до заробітку для обчислення пенсії. Однак, 06.10.2017р. відповідач надав лист за № 86/К-15, в якому безпідставно відмовив позивачці у включенні до заробітку для обчислення пенсії вищенаведені складові заробітної плати. З таким рішенням відповідача ОСОБА_1 не погоджується, оскільки воно грубо порушує її право на належний соціальний захист. Вважає, що отримувані застрахованою особою суми виптат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. А тому, просить визнати протиправними рішення та дії Косівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, щодо відмови позивачці у врахуванні до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, компенсацію відпустки та матеріальну допомогу при розрахунку згідно довідки № 4906/02 виданої Галицьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області 05.09.2017 року та зобов'язати Косівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 27.09.2017 року, врахувавши до заробітку для обчислення пенсії суми виплаченої надбавки за високі досягйення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних - дат, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, компенсацію відпустки та матеріальну допомогу при розрахунку згідно довідки № 4960/02 виданої Галицьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області 05.09.2016 року.
Позивачка подала до суду заяву в якій просить справу розглянути у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, причини неявки суду не відомі.
Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 55Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В судовому засіданні встановлено, що 05.07.2017року Косівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області ОСОБА_1 призначено пенсію за віком як державному службовцю в розмірі 60 % від заробітку. Пенсія обчислена виходячи із посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.
Як вбачається з довідки про складові заробітної плати за № 4960/02 виданої 05.09.2017р. Галицьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області позивачка отримувала за останні 60 місяців роботи державної служби, за період з січня 2010 року по грудень 2014 року надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення., індексацію заробітної плати, компенсацію відпустки та матеріальну допомогу при розрахунку. На всі виплати нараховано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
А тому, 27.09.2017р. позивачка звернулася до відповідача із заявою в якій просила врахувати вище вказану довідку про складові заробітної плати до заробітку для обчислення пенсії.
Проте, 06.10.2017р. Косівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у своєму листі відмовило позивачці у даній заяві.
Суд вважає такі дії відповідача неправомірними з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Відповідно до Закону № 889-VIII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Як видно зі змісту статті 40 вказаного Закону, з заробітної плати (доходу), яка враховується при обчислення пенсії, повинні бути сплачені страхові внески. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року №581.
Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» є загальними по відношенню до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода, різниця до окладу та індексація), які проводилися позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця і здійснювалися за рахунок та у межах фонду оплати праці. Вони враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за державним службовцем відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця. Згідно статті 37 Закону № 889-VIII пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Незважаючи на вказані норми закону, відповідачем при розрахунку пенсії позивачці протиправно не включено до складу заробітної плати суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, інші виплати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).
Відповідно до статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до вимог частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду будь - яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії, є необґрунтованими.
Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне. Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.
Відповідна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 28 травня 2013 року (№21-97а13), від 04 березня 2014 року (№ 21-3а14), від 16 вересня 2014 року (№21-314а14), які відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень і для всіх судів України.
А тому, вимоги позивачки являються обґрунтованими, доведеними в судовому засіданні та підлягають задоволенню.
На підставі наведеного ст.ст.19, 55 Конституції України, ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , ст.ст.1-2 Закону України "Про оплату праці" та керуючись ст.ст. ст.158-167 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити.
Визнатипротиправними рішення та дії Косівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, компенсацію відпустки та матеріальну допомогу при розрахунку, згідно довідки № 4906/02 виданої Галицьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області 05.09.2017 року.
Зобов'язати Косівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 27.09.2017 року, врахувавши до заробітку для обчислення пенсії суми виплаченої надбавки за високі досягйення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, компенсацію відпустки та матеріальну допомогу при розрахунку, згідно довідки № 4960/02 виданої Галицьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області 05.09.2016 року.
Постанова суду вступає в законну силу після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського Апеляційного суду через Косівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.І. Крилюк