Постанова № 71014270, 29.11.2011, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2011
Номер справи
2а/0270/3869/11
Номер документу
71014270
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а/0270/3869/11

Головуючий у 1-й інстанції: Томчук А.В.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2011 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Боровицького О. А.

суддів: Гонтарука В. М. Драчук Т. О.

при секретарі: Александровій К.В.

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_2

відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2011 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому до Подільського управління капітального будівництва Міністерства оборони про стягнення податкового боргу , -

В С Т А Н О В И В :

В серпні 2011 року Державна податкова інспекція у м. Хмельницькому звернулась до суду з позовом до Подільського управління капітального будівництва Міністерства оборони України про стягнення податкового боргу.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2011 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому було подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, позивач просить скасувати оскаржувану постанову з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.

Відповідач в письмових запереченнях №163/УКБ-7/1003 від 18.11.2011 року на апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Хмельницькому зазначає, що відповідно до Положення про Подільське управління капітального будівництва Міністерства оборони України є державною госпрозрахунковою організацією Міністерства оборони України , і для розміщення та постійної діяльності має землі, що відносяться до земель оборони, відтак звільняється від сплати земельного податку.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які з'явились до суду апеляційної інстанції, а саме - представника позивача на підтримання доводів апеляційної скарги, представника відповідача на підтримання заперечень на апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права судом першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновку, що з положень статті 77 Земельного кодексу України, статті 4 Закону України "Про використання земель оборони", статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України", а також підпункту 282.1.3 пункту 282.1 статті 282 Податкового кодексу України, чітко вбачається, що відповідач, як організація Збройних Сил України, звільнений від сплати земельного податку, а подання ним податкової декларації з плати за землю не спричиняє реального настання сплати ни такого податку.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

На правовідносини сторін, що виникли, поширюються норми Конституції України, Земельного кодексу України та Податкового кодексу України.

Подільське управління капітального будівництва Міністерства Оборони України зареєстроване виконавчим комітетом Вінницької міської ради 17.06.2003 року, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.28).

Відповідно до пункту 1 Положення про Подільське управління капітального будівництва Міністерства оборони України Подільське управління капітального будівництва Міністерства оборони України є державною госпрозрахунковою організацією Міністерства оборони України та призначене для забезпечення виконання завдань капітального будівництва житла для військовослужбовців і членів їх сімей, обєктів військового призначення для потреб Збройних Сил України з метою підтримання їх у стані бойової та мобілізаційної готовності(а.с.39).

Відповідно до державних актів на підставі рішень сесій Хмельницької міської ради надано право постійного користування земельними ділянками Подільському управлінню капітального будівництва Міністерства оборони України (а.с.29-34).

Відповідно до статті 206 Земельного Кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідач задекларував зобов'язання зі сплати земельного податку, подавши до податкового органу податкову декларацію з плати за землю №62357 від 29.03.2011 року.

Разом з тим, відповідачем не сплачено земельний податок, як наслідок, за ним рахується сума узгодженого податкового зобовязання зі сплати земельного податку в розмірі 7648,85 грн..

Згідно статті 16.1.4 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Статтею 14.1.156 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Стаття 57.1 Податкового кодексу України встановлює, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 14.1.175 Податкового кодексу України податковій борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Загальна сума самостійно задекларованих відповідачем зобов'язань з сплати земельного податку становить 7648,85 грн., що підтверджується, також, розрахунком позовних вимог, які відповідачем не сплачені.

Стаття 87.2 Податкового кодексу України встановлює, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до статті 287.3 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Аналізуючи зазначені вище норми та фактичні обставини справи, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду вважає, що самостійно задекларовані та несплачені податкові зобов'язання зі сплати земельного податку в розмірі 7648,85 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачений, відтак відповідачем зазначений борг підлягає до погашення.

Натомість, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції стосовно того, що відповідач, як організація Збройних Сил України, звільнений від сплати земельного податку, а подання ним податкової декларації з плати за землю не спричиняє реального настання сплати ним такого податку.

Так, відповідно до статті 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ військовонавчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань утворених відповідно до законів України.

Статтею 4 Закону України Про використання земель оборони визначено вичерпний перелік використання земель оборони. Частиною другою статті 4 зазначеного Закону передбачено, що землі оборони можуть використовуватися для будівництва обєктів соціально-культурного призначення, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення.

Відповідно до статті 14 Закону України Про Збройні Сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління та звільняються від усіх видів податків.

Відповідно до підпункту 282.1.3 пункту 282.1 статті 282 Податкового кодексу України, від сплати земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Відповідно до рішення Міністерства оборони України від 15.11.2004 року - надано право замовнику капітального будівництва Міністерства оборони України на проектування та забудову територій військових містечок Міністерства оборони України та реконструкцію фондів під житло у Житомирській, Хмельницькій, Вінницькій та Рівненській областях.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, цільове використання земельних ділянок призначене під будівництво багатоповерхових житлових будинків. Категорія земель: землі житлової та громадської забудови. Таким чином, задекларовані відповідачем землі не належать до земель оборони.

Відповідачем не надано, а колегією суддів не встановлено жодних доказів, які б відносили землі задекларовані відповідачем до земель оборони.

Колегія суддів зважає також на те, що представником відповідача, в судовому засіданні, не заперечувався факт віднесення задекларованих земель до земель громадської та житлової забудови, що виключає право відповідача на звільнення від сплати земельного податку.

Наведені обставини спростовують висновки суду першої інстанції щодо звільнення відповідача від сплати задекларованого ним земельного податку.

Відповідно до частини 1 статті 71 кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. Позивач повною мірою довів обставини, на яких ґрунтуються його вимоги. Відповідачем не спростовано доводів позивача стосовно необхідності погашення податкового боргу за грошовим зобов'язанням, самостійно ним узгодженим і не сплаченим у встановленому законом порядку.

Враховуючи наведене, вимоги даного позову обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Разом з тим, суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним вище обставинам, зібраним по справі доказам та не вірно застосував норми матеріального права, у звязку із чим, неправильно вирішив спір відмовивши у задоволенні вимог позову.

Доводи апеляційної скарги спростовують встановлені судом першої інстанції обставини та узгоджуються з нормами права, що регулюють спірні правовідносини.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу на підставі статті 202 КАС України слід задовольнити, скасувавши оскаржувану постанову суду першої інстанції з ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому задовольнити повністю .

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2011 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому до Подільського управління капітального будівництва Міністерства оборони про стягнення податкового боргу, - скасувати та ухвалити нове рішення .

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Подільського управління капітального будівництва Міністерства Оборони України (код ЄДРПОУ 24980188) податковий борг в сумі 7648 (сім тисяч шістсот сорок вісім) грн. 85 коп. з банківських рахунків відповідача, за рахунок готівки, що належить відповідачу, а за недостатності коштів - за рахунок майна відповідача, яке перебуває у податковій заставі.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі "05" грудня 2011 р. .

Головуючий суддя/підпис/ ОСОБА_1

Судді/підпис/ ОСОБА_4

/підпис/ ОСОБА_5

З оригіналом згідно:

секретар