
Справа №568/338/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 р. м.Радивилів Рівненської області
Радивилівський районний суд Рівненської області в складі:
суддя Мельник Д.В.,
секретар судового засідання Єрмійчук Я.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дубенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Дубенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що при обчислені загального стажу держаної служби відповідачем безпідставно не враховано період служби в лавах ОСОБА_2 з 05.11.1973 по 20.11.1975 та періоди роботи: головою профкому КСП «Перемога» з 19.08.1983 по 22.03.1988, головою Ситненської сільської ради з 23.03.1988 по 26.04.2002 та заступником голови Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області з 28.05.2010 по 30.05.2014. Позивач просить визнати дії відповідача, які полягають у відмові переведення його на пенсію за державного службовця у зв'язку із досягенням ним пенсійного віку 61,5 років, відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправними та зобов'язати Дубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії державного службовця і включити в стаж державної служби період служби в лавах ОСОБА_2, періоди роботи: головою профкому КСП «Перемога», головою Ситненської сільської ради та заступником голови Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області.
Позивач до суду подав заяву про розгляд справи без його участі та просить позовні вимоги задовільнити(а.с.47).
Дубенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області як відповідач по справі, позов не визнало. На адресу суду надійшло письмове заперечення проти позову та клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача (а.с.32-37).
Згідно ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) особа яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Дослідивши по справі письмові докази, взявши до уваги письмове заперечення відповідача, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Дубенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію обчислену у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (а.с.32).
24.02.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із письмовою заявою стосовно переведення його на пенсію державного службовця у зв’язку досягненням пенсійного віку 61,5 років (а.с.19).
Згідно відповіді на заяву ОСОБА_1 від 17.03.2017 року № 10-К/05-06, встановлено що відповідач не вбачає підстав переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу». Відмова обгрунтовується тим, що відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби та наданих позивачем документів його стаж державної служби становить 17 років 4 місяці 15 днів. Згідно чинного Закону України "Про державну службу" необхідно 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців(а.с.19-21).
У своєму запереченні на адміністративний позов, відповідач вказує на відсутність підстав для його задоволення. Відповідач вважає, що в даних спірних правовідносинах, позивач посилається на норми Закону України "Про державну службу" №3723, які втратили чинність із прийняттям нового Законо України "Про деражвну службу" №889-VIII. Отже, враховуючи те, що не виконуються умови ст.37 діючого Закону України "Про державну службу" в частині наявності у ОСОБА_1 20 років необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, перевести його на пенсію за віком, відповідно до чинного законодавства підстав немає.(а.с.42).
01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII. Згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень визнано такими, що втратили чинність, зокрема: Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Це означає, що до 01.05.16 р. (тобто до набуття чинності Законом № 889-VIII) при обчисленні стажу державного службовця слід застосовувати норми Постанови від 3 травня 1994 р. N 283 «Про Порядок обчислення стажу державної служби».
З копії військового квитка позивача ВЧ № 176045 встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних силах Союзу ССР з 05.11.1973 року по 18.11.1975 рік (а.с.17). Дані обставини також підтверджуються дослідженою судом копією трудової книжки від 25.07.1973 року, виданою на ім'я ОСОБА_1 (а.с.12).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка пов'язана із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. І час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Частиною 2 цієї статті передбачено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку або за призовом.
Відповідно до п. 3 Порядку встановлено, що до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
За таких обставин служба в армії з 05.11.1973 року по 18.11.1975 року, що становить 2 роки 15 днів повинна бути зараховані позивачу до стажу державної служби.
Відповідно до Постанови КМУ від 12.08.1993 №637 із змінами і доповненнями основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно трудової книжки від 25.07.1973 року, містить наступні записи позивача про періоди роботи: з 19.08.1983 року по 22.03.1988 року голова професійного комітету колективного сільськогосподарського підприємства "Перемога"; з 23.03.1988 року по 26.04.2002 року голова Ситненської сільської ради, Ситненський сільський голова; з 28.05.2010 року по 30.05.2014 року заступник голови Радивлівської районної державної адміністрації.
Відповідно до п. 2 Порядку, робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби.
Отже період роботи позивача з 23.03.1988 року по 26.04.2002 року на посаді голови Ситненської сільської ради (посадова особа місцевого самоврядування), що становить 14 років 1 місяць 3 дні відповідачем незаконно не враховано у стаж його роботи на посадах державної служби.
Відповідно до абзацу десятого п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283, до стажу державної служби зараховуються періоди роботи в організаціях, передбачених абзацем четвертим п. 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049. У зазначеному абзаці встановлено, що до стажу включається робота в організаціях (крім кооперативних та інших громадських організацій), передбачених ст. 118 Кодексу законів про працю України. У свою чергу ст. 118 Кодексу законів про працю України визначає, в тому числі і профспілкові організації. Отже, до стажу державної служби зараховуються періоди роботи в профспілкових організаціях.
Отже на день звернення позивача із заявою про переведення його на пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII та Перехідних положень до цього Закону, стаж його роботи на посадах державної служби становив більше 20 років.
Згідно із ч.1 ст. 37 Закону «Про державну службу» № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Таким чином суд приходить до переконання, що відповідач незаконно відмовив позивачу у перерахунку пенсії державного службовця.
Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з вимогами ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За приписами статей 21, 22 Конституції України, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Нормами ч.ч. 1-3 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства Українивстановлено, що суд при вирішенні адміністративної справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини; звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 158-163, 167, 183-2, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Дубенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії задовільнити повністю.
Визнати протиправними дії Дубенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця у зв’язку із досягненням ним пенсійного віку 61,5 років, згідно із Законом України «Про державну службу».
Зобов’язати Дубенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити ОСОБА_1 із 01.02.2017 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця і включити в стаж державної служби періоди роботи, а саме: із 05.11.1973 по 20.11.1975 служба в лавах ОСОБА_2, з 19.08.1983 року по 22.03.1988 року голова професійного комітету колективного сільськогосподарського підприємства "Перемога" село Ситне Радивилівського району Рівненської області, з 23.03.1988 по 26.04.2002 голова Ситненської сільської ради Радивилівського району Рівненської області та з 28.05.2010 по 30.05.2014 заступник голови Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області.
Стягнути з Дубенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень на користь позивача ОСОБА_1 судові витрати по справі в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та свободи, до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її отримання .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного провадження буде поновлено, то вважається що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Д.В.Мельник