Постанова № 71006976, 13.12.2017, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
345/2949/17
Номер документу
71006976
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/2949/17

Провадження № 2-а/345/258/2017

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.12.2017 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючого судді Сухарник І.І.

секретаря судового засідання Баран В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адмністративним позовом за позовом ОСОБА_1 до Управління соціально захисту населення Калуської районної державної адміністрації про визнання рішень незаконними та зобов’язання вчинити дії, суд, -

встановив:

позивач свої вимоги мотивує тим, що 28.07.2016 вона звернулася до відповідача із заявою про призначення їй державної допомоги як малозабезпеченій сім’ї повторно та надала відповідний пакет документів. Відповідачем 29.08.2016 було прийнято рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї з підстав неподання довідок про склад сім’ї та довідок з місця проживання чоловіка та сина. Постановою Калуського міськрайонного суду від 07.11.2016, яка набула законної сили від 14.02.2017, рішення відповідача від 29.08.2016 визнано незаконним та зобов’язано відповідача повторно розглянути заяву позивача від 28.07.2016 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї. На виконання рішення суду після повторного розгляду відповідачем заяви від 28.07.2016, Управлінням соціально захисту населення Калуської РДА було знову прийнято рішення від 20.04.2017 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї у зв’язку з відсутністю довідки про склад сім’ї. 30.01.2017 позивач знову звернулася із черговою заявою про призначення допомоги на новий термін. Однак, рішенням відповідача від 02.03.2017 їй також було відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї із тих самих підстав неподання довідок про склад сім’ї та довідок з місця проживання чоловіка та сина. Оскільки, відсутність реєстрації місця проживання членів сім’ї позивача не може бути підставою для обмеження права на отримання соціальної допомоги малозабезпеченої сім’ї, тому ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом в якому уточнивши позовні вимоги просить визнати незаконними рішення відповідача від 02.03.2017 реєстраційний номер № 10485 та від 20.04.2017 реєстраційний номер № 31162 про відмову у наданні її сім’ї державної соціальної допомоги та зобов’язати відповідача повторно розглянути заяви позивача від 28.07.2016 та від 30.01.2017 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї.

Представником відповідача подано заперечення на адміністративний позов, в якому зазначає, що умови призначення малозабезпеченим сім’ям державної соціальної допомоги регламентуються Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». Відповідно до ч. 10 ст. 4 зазначеного Закону порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям».

Відповідно до п. 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім’ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву, документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім’ї, довідку про склад сім’ї, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідки про доходи кожного члена сім’ї), довідку про наявність та розмір земельної ділянки частки (паю).

Оскільки, ОСОБА_1 не надала довідку про склад сім’ї та про зареєстроване місце проживання її чоловіка, сина та дочки, тому 20.04.2017 було прийнято рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилася, однак від її представника ОСОБА_2 подана заява про підтримання позову в повному обсязі згідно уточнених позовних вимог, а справу просить розглядати за відсутності його, позивача та представника ОСОБА_3

Представник відповідача ОСОБА_4 також у судове засідання не з"явилася та подала суду заяву, в якій просить відмовити у задоволенні позову з мотивів викладених у поданому запереченні на позов та справу розглянути без її участі.

Дослідивши письмові матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Згідно ч. 5 цієї статті кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права.

Згідно з вимогами частин 1 і 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

З аналізу положень Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2003 року № 250, встановлено, що надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, за своєю правовою природою є відповідною соціальною допомогою.

Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

За ст. 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

Згідно із п. 1, п. 2, п. 4 постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», цей Порядок визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Соціальна допомога також може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Таким чином, з вище перелічених постанов, вбачається, що призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та призначення субсидії, здійснюється управлінням праці соціального захисту населення, особам, місце проживання яких зареєстроване, також допомога малозабезпеченим сім'ям може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Відповідно до п. 6 Постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Згідно цього ж пункту 6 встановлено, що для призначення соціальної допомоги на наступнй строк уповноважений представник сім"ї подає заяву і декларацію про доходи та майно. Довідка про склад сім"ї поновлюється лише у разі змін у складі або у разі, коли між поданням заяви на призначення соціальної допомоги на наступний строк та припинення виплат раніше призначеної соціальної допомоги минуло більше календарного місяця.

Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні , будинку осіб» № 204 від 22.07.2003 року, відповідно до статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 p. № 253 "Деякі питання надання соціальної допомоги" затверджено форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні будинку осіб.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Калуського міськрайонного суду від 07.11.2016, яка набрала законної сили 14.02.2017, зобов’язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї (а.с. 9-15).

Судом встановлено, що 20.03.2017 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо виконання вищезазначеної постанови суду. На дане звернення, ОСОБА_1 відповідачем було повідомлено, що управлінням повторно розглянуто її заяву від 28.07.2016 та визначено, що для призначення соціальної допомоги та її розрахунку необхідно до заяви додати довідки про зареєстроване місце проживання: чоловіка ОСОБА_2 на період з 01.07.2016 по 31.12.2016, сина ОСОБА_5 на період з 01.07.2016 по 31.12.2016, дочки ОСОБА_6 на період з 01.07.2016 по 31.12.2016 (а.с. 4). Також, згідно відповіді відповідача від 28.04.2017 на звернення ОСОБА_1 від 19.04.2017, позивача було повідомлено, що за наслідками повторного розгляду її заяви від 28.07.2016, рішенням управління від 20.04.2017 (а.с. 44) їй відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченої сім’ї 01.07.2016 у зв’язку з відсутністю довідки про склад сім’ї ОСОБА_2 та ОСОБА_7 (а.с. 5).

30.01.2017 ОСОБА_1 знову звернулася із черговою заявою про призначення допомоги на новий термін. Рішенням відповідача від 02.03.2017 їй знову було відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї із аналогічних причин, що у попередніх відмовах (а.с. 22, 23).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 33 Конституції України передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Згідно зі ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України або підставою для їх обмеження.

Тому відсутність реєстрації місця проживання членів сім’ї позивача – чоловіка ОСОБА_2 та сина ОСОБА_5 не може бути підставою для обмеження права на отримання соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім’ї.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації № 31162 від 20.04.2017 та № 10485 від 02.03.2017 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї ОСОБА_1 слід визнати незаконними.

Проте, враховуючи те, що одним із завдань адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, шляхом справедливого та неупередженого розгляду адміністративних справ, виходячи з засад розумності та справедливості, а також враховуючи те, що на даний час існують обставини, що дозволяють позивачці отримувати допомогу малозабезпеченим сім'ям, суд переконаний, що з врахуванням наведеного слід зобов'язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 28.07.2016 та від 30.01.2017 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України або відповідного місцевого бюджету.

На підтвердження понесених судових витрат стороною позивача подано квитанцію про оплату судового збору в розмірі 640,00 грн. (а.с. 1). Таким чином, з бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації на користь позивача слід стягнути зазначені судові витрати.

На підставі викладеного, Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", постанови Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», керуючись ст.ст. 8,11, 17, 18, 71, 87, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

позов задоволити.

Визнати незаконним рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації № 31162 від 20.04.2017 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї ОСОБА_1.

Визнати незаконним рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації № 10485 від 02.03.2017 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2016 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.01.2017 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Калуської районної державної (код ЄДРПОУ – 03193436) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код – НОМЕР_1) судові витрати у виді сплаченого судового збору у розмірі 640,00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд, а сторонами у цей же ж строк з часу одержання копії постанови.

Головуючий: