Ухвала суду № 71004702, 13.12.2017, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
916/685/17
Номер документу
71004702
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

У Х В А Л А

про зупинення

"13" грудня 2017 р. Справа № 916/685/17

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

головуючого судді: Богацької Н.С.

суддів: Разюк Г.П., Савицький Я.Ф.

секретар судового засідання: Процук О.В.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1А – керівник, ОСОБА_2 – довіреність від 21.02.2017;

від відповідача-1: ОСОБА_3, довіреність № 01-36-66 від 13.12.2016;

від відповідача-2:Штоля А.О. – довіреність № 279/исх-гс від 26.12.2016;

від відповідача-3: не з’явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства «ЛІРА»

на рішення Господарського суду Одеської області від 01.08.2017

у справі № 916/685/17

за позовом: Приватного підприємства «ЛІРА»

до відповідачів:

Департаменту комунальної власності

Одеської міської ради

Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області

про: солідарне стягнення 1 969 104,00 грн.

В С Т А Н О В И Л А:

В березні 2017 року Приватне підприємство «ЛІРА» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Департаменту комунальної власності та Одеської міської ради про солідарне стягнення 1 969 104,00 грн.

Позов з посиланням на положення ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст. ст. 773, 778 Цивільного кодексу України мотивовано наявністю у відповідачів солідарного обов’язку з відшкодування позивачу, як орендарю за Договором, витрат, пов’язаних з реконструкцією орендованого майна.

Господарський суд Одеської області ухвалою від 22.05.2017 за власною ініціативою залучив Державну Казначейську службу України Головне Управління в Одеській області в якості іншого відповідача мотивуючи тим, що у позовній заяві наявна вимога про зобов’язання Державної Казначейської служби України Головного Управління в Одеській області виконати судове рішення в частині грошового стягнення в розмірі 1 969 104,00 грн.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 01.08.2017 в задоволені позову відмовлено повністю з підстав його необґрунтованості та недоведеності матеріалами справи.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням Приватне підприємство «ЛІРА» подало апеляційну скаргу, в якій просить суд оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити у повному обсязі.

Підставами для скасування рішення місцевого господарського суду апелянт, згідно поданої апеляційної скарги, визначає неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Зокрема, скаржник зазначає, що суд першої інстанції належним чином не дослідив докази стосовно того, що всі роботи проведені за письмовим погодженням орендодавця. Безпідставним, на думку скаржника, є й висновки суду щодо відшкодування вартості проведених робіт з реконструкції орендованого майна до 1997 року шляхом надання пільгових умов по сплаті орендних платежів, а також відхилення поданого ним клопотання про призначення у справі судово-оціночної експертизи.

Одеська міська рада у відзиві на апеляційну скаргу, проти доводів апелянта заперечила з підстав їх необґрунтованості, просила оскаржуване рішення залишити без змін, а скаргу – без задоволення. Призначення судово-оціночної експертизи вважала недоцільним, з огляду на відсутність в матеріалах справи оригіналів первинних документів, необхідних для її проведення, зокрема, тих, що підтверджують проведення робіт підрядними організаціями (відповідні договори та акти виконаних робіт, акти приймання-передачі матеріалів).

Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, згідно поданого відзиву на апеляційну скаргу, зазначило, що Одеська міська рада та Департамент комунальної власності не обслуговується в органах Казначейства, у зв’язку з чим виконання рішення у даній справі ГУ ДКСУ в Одеській області буде неможливим. При цьому, зазначає, що не є стороною по договору оренди нежитлового приміщення № 7/004 від 16.12.1998 та не є контролюючим органом з питань оренди комунальної/державної власності, у зв’язку з чим даний спір повинен вирішуватись між сторонами зазначеного договору оренди.

Департамент комунальної власності Одеської міської ради у відзиві на апеляційну скаргу проти доводів апелянта заперечував зазначаючи, що на момент пред’явлення ПП «ЛІРА» позовної заяви договір оренди нежитлового приміщення № 7/004 від 16.12.1998 є чинним, тому не наступила подія згідно з якою ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» пов’язує право позивача на пред’явлення вимог про стягнення вартості поліпшень. При цьому, вважає, що матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат на проведення капітального ремонту (реконструкції).

Ухвалою від 25.10.2017 змінено найменування відповідача-3, Державної казначейської служби України Головного управління в Одеській області, на Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

07.11.2017 позивач через канцелярію суду на виконання вимог ухвали Одеського апеляційного господарського суду від 25.10.2017 надав письмові пояснення щодо предмету позовних вимог та визначення заявленої до стягнення суми як вартості невід’ємних поліпшень орендованого майна, зазначивши, що у спірний період проводились роботи з капітального ремонту орендованого приміщення, внаслідок чого були створені невід’ємні поліпшення. З метою визначення вартості невід’ємних поліпшень, які утворилися внаслідок проведення відповідних робіт, просив суд призначити у справі судово-оціночну експертизу.

Одеська міська рада, в наданих 22.11.2017 письмових поясненнях, у світлі заявленого позивачем клопотання про призначення експертизи, виклала свою позицію щодо виду експертизи, переліку питань, які можуть бути поставлені експерту (-ам) та експертної установи, якій може бути доручено проведення такої експертизи.

28.11.2017 через канцелярію суду від апелянта надійшли письмові пояснення щодо викладених Департаментом комунальної власності у відзиві на апеляційну скаргу обставин неузгодження орендодавцем проведення реконструкції орендованого приміщення та клопотання про призначення у справі судово-оціночної експертизи.

13.12.2017 представником Департаменту комунальної власності надане клопотання, згідно якого останній вважав за доцільне призначити у справі комплексну будівельно-технічну та економічну експертизу, проведення якої слід доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз, а також запропонував перелік питань, які можуть бути поставлені на вирішення експертам.

В судовому засіданні від 13.12.2017 колегією суддів за результатами обговорення обставин справи призначено комплексну будівельно-технічну та оціночно-будівельну експертизу, матеріали справи направлені експертній установі для дослідження та використання у проведення експертизи, про що відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України постановлено відповідну ухвалу.

Згідно з ч. 1 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених розділом XII ст. 79 Господарського процесуального кодексу України.

Пунктом 1 частини 2 статті 79 Господарського процесуального кодексу України встановлене право суду зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадку призначення господарським судом судової експертизи.

Враховуючи, що проведення експертного дослідження потребує певного часу, колегія суддів вважає за необхідне відповідно до ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України зупинити апеляційне провадження до отримання висновків експертної установи, що має наслідком і зупинення перебігу процесуальних строків в порядку ст. 52 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 79, 86, 99 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів –

У Х В А Л И Л А:

Апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства «ЛІРА» на рішення Господарського суду Одеської області від 01.08.2017 по справі №916/685/17 зупинити до завершення проведення судової експертизи та отримання судом відповідного висновку.

Головуючий суддя Н.С. Богацька

судді Г.П. Разюк

ОСОБА_4