Ухвала суду № 71000544, 13.12.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
817/2182/16
Номер документу
71000544
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Друзенко Н.В.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

УХВАЛА

іменем України

"13" грудня 2017 р. Справа № 817/2182/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

за участю секретаря судового засідання Полоневич Т.Ю.,

представників сторін та третьої особи:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" червня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа: ПП "Корецьавтотранс" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2016 року ТзОВ "Укр-Пас-Транс" звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) в частині визначення ПП "Корецьавтотранс" переможцем по об'єкту №41 маршруту Рівне-Почаїв №№ рейсів 469/470; 471/472; 473/474, прийняте при проведенні конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських і приміських маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) та відбувся 07.06.2016; та про зобов'язання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміських маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) визначити переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування по об'єкту №41 маршруту Рівне-Почаїв №№ рейсів 469/470; 471/472; 473/474, на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 07.06.2016 та документів, поданих перевізниками-претендентами до 11.05.2016 включно.

Позов обґрунтовано тим, що ТзОВ "Укр-Пас-Транс" є перевізником-претендентом, який посів друге місце за результатами проведеного конкурсу від 07.06.2016 по об'єкту №41 маршруту Рівне-Почаїв №№ рейсів 469/470; 471/472; 473/474. Переможцем конкурсу по даному об'єкту визнано ПП "Корецьавтотранс". Вказує, що для участі в конкурсі, який відбувся 07.06.2016, ПП "Корецьавтотранс" повинен був мати у власності, співвласності, лізингу, оренді - 61 автобус, оскільки йому для забезпечення виконання внутрішньообласних приміських автобусних маршрутів необхідно мінімум 13 автобусів + 10% резерву, що в сумі становить 15 автобусів; для забезпечення виконання внутрішньообласних міжміських автобусних маршрутів необхідно мінімум 29 автобусів категорії МЗ, III класу; а для забезпечення виконання міжміських (міжобласних) автобусних маршрутів необхідно мінімум 8 автобусів категорії МЗ, III класу автобусів. Проте, на момент подачі документів на конкурс 07.06.2016 та під час проведення даного конкурсу, було зареєстровано у його користуванні лише 46 автобусів. Під час розгляду конкурсним комітетом об'єкту конкурсу №41 представник ПП "Корецьавтотранс" підтвердив, що за підприємством зареєстровано лише 46 транспортних засобів. Інформація про кількість зареєстрованих транспортних засобів за ПП "Корецьавтотранс" була також підтверджена членом конкурсного комітету - представником Регіонального сервісного центру. Таким чином, при подачі документів на конкурс 07.06.2016 ПП "Корецьавтотранс" зазначило документах недостовірну інформацію та конкурсну пропозицію, що не відповідає умовам конкурсу, які визначені в Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008. В порушення пп.4 п.12 вказаного Порядку, конкурсний комітет прийняв рішення про допущення до участі у конкурсі ПП "Корецьавтотранс" та визнав його переможцем конкурсу.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 13.06.2017 р. у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши представників сторін, суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 07.06.2016 відбувся конкурс з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), зокрема, претендентами на право здійснення перевезень пасажирів на маршруті Рівне-Почаїв (рейси №469/470,471/472,473/474) були:ФОП ОСОБА_3, ПП "Меркурій-ІВ", ТОВ "Укр-Пас-Транс", ТОВ "АТП Барвінок", ПП "Корецьавтотранс", ФОП ОСОБА_4

Встановлено, що результати оцінювання пропозицій перевізників-претендентів становлять: ПП "Корець-автотранс" - 29 балів; ТОВ "Укр-Пас-Транс" - 25 балів; ТОВ "АТП Барвінок" - 21 бал; ФОП ОСОБА_3 - 13,6 балів; ПП "Меркурій-ІВ" - 10 балів.

В подальшому, за результатами конкурсу комітет вирішив затвердити результати оцінювання пропозицій перевізників-претендентів за бальною системою відповідно до кількості набраних балів. Визнано переможцем конкурсу ПП "Корецьавтотранс" на самостійне виконання рейсів 469/470, 471/472, 473/474 маршруту Рівне-Почаїв. Визнано таким, що зайняв друге місце ТОВ "Укр-Пас-Транс".

Вказані обставини підтверджуються витягом з протоколу №2 засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) від 07.06.2016 (а.с.47-48).

Однак, ТОВ "Укр-Пас-Транс" не погодившись з вказаним рішення конкурсного комітету та оскаржило його до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що дії Конкурсного комітету щодо прийняття рішення про допущення до участі у конкурсі ПП "Корецьавтотранс" та в подальшому визнання його переможцем є законними та правомірними, оскільки подані ПП "Корецьавтотранс" анкета та пакет документів відповідають вимогам законодавства про автомобільний транспорт, докази про подання недостовірної інформації щодо анкетних даних в матеріалах справи відсутні.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду.

Так, відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон №2344-III).

В силу вимог статті 43 Закону № 2344-II визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

Відповідно до ст. 46 Закону №2344-III для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; відомості за підписом суб'єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування не менш як за дев'ять днів до дня проведення конкурсу забезпечують інформування відповідних підрозділів Національної поліції про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс. Порядок інформування затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України. Під час визначення переможця конкурсу на міжміських та міжнародних автобусних маршрутах у разі рівних пропозицій претендентів перевага надається перевізникам, які представили до конкурсного комітету свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності.

Суд вірно вказав, що процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначена Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 (далі - Порядок №1081), який є обов'язковим до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Як визначено пунктом 19 Порядку №1081 переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.

Згідно з п.29 Порядку №1081 для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні два квартали.

В силу положень п.37 Порядку №1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Згідно з п.42 Порядку №1081 у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт".

Також, пунктом 46 Порядку №1081 визначено, що переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Претендентом, який посів друге місце, визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів без урахування показника переможця конкурсу. Перевізника-претендента, визнаного відповідно до пункту 42 цього Порядку переможцем, може бути визнано таким лише у разі набрання ним за окремим об'єктом конкурсу кількості балів, що є вищою нуля.

Відповідно до п.49 Порядку №1081 рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору.

Судом встановлено, що 07.06.2016 проведено конкурс на право перевезення пасажирів на маршруті Рівне-Почаїв між перевізниками-претендентами: ФОП ОСОБА_3, ПП "Меркурій-ІВ", ТОВ "Укр-Пас-Транс", ТОВ "АТП Барвінок", ПП "Корецьавтотранс", ФОП ОСОБА_4

Укртрансбезпекою на виконання вимог законодавства про автомобільний транспорт з метою перевірки наявності у перевізників-претендентів транспортних засобів та інформації щодо них, надіслано запити до відповідних органів.

Так, згідно інформації Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України та управління Укртрансбезпеки у Рівненській області встановлено, що у ПП "Корецьавтотранс" наявні - працівники, власні та орендовані транспортні засоби, власна матеріально-технічна база (а.с.117-127).

Також, управління Укртрансбезпеки у Рівненській області офіційно підтвердило, що у ПП "Корецьавтотранс" загальна кількість транспортних засобів задіяних в області становить: міські - 0, приміські - 10, міжміські - 15 (а.с.125-124). Саме така інформація була зазначена даним претендентом у анкеті до заяви про участь у конкурсі (а.с.75-76).

Відтак, суд вірно вказав, що конкурсний комітет не мав жодних підстав для прийняття рішення про недопущення ПП "Корецьавтотранс" до участі у конкурсі по об'єкту №41 маршруту Рівне-Почаїв №№ рейсів 469/470; 471/472; 473/474.

Відтак, конкурсним комітетом встановлено, що подані ПП "Корецьавтотранс" анкета та пакет документів (а.с.75-90), відповідають вимогам законодавства про автомобільний транспорт, за що підприємству нараховано 29 балів та у зв'язку з чим ПП "Корецьавтотранс" стало переможцем конкурсу на здійснення перевезень пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), зокрема, на маршруті Рівне-Почаїв.

Суд правомірно не взяв до уваги посилання представника позивача на витяг з протоколу №4 від 10.08.2016 відповідно до якого ПП "Корецьавтотранс" не допустили до участі у конкурсі на право здійснення перевезень пасажирів на маршруті Рівне-Кам'янець-Подільсткий, оскільки вказане підприємство не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень (а.с.160-163), як на доказ, що підтверджує факт подачі ПП "Корецьавтотранс" для участі у конкурсі 07.06.2016 недостовірної інформації.

Як вже зазначалось судом, перевізник-претендент може бути визнаний переможцем лише у разі набрання ним відповідної кількості балів за окремим об'єктом конкурсу. Так, об'єктом конкурсу 10.08.2016, до участі в якому ПП "Корецьавтотранс" не допущено, був маршрут Рівне-Кам'янець-Подільський, саме у конкурсі на цей об'єкт встановлено недостатню кількість у підприємства транспортних засобів для виконання перевезень. Об'єктом конкурсу 07.06.2016 був маршрут Рівне-Почаїв та пакет документів поданий ПП "Корецьавтотранс" для вказаного об'єкта, в тому числі щодо необхідної для обслуговування вказаного об'єкта кількості автомобілів, відповідав вимогам законодавства.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аналізуючи вказані правові норми, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що зібраними у справі доказами Укртрансбезпекою доведено, що при прийнятті 07.06.2016 рішення про визначення ПП "Корецьавтотранс" переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських і приміських маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) по об'єкту №41 маршруту Рівне-Почаїв №№ рейсів 469/470, 471/472, 473/474, суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, добросовісно та розсудливо. Доводи позивача не свідчать про протиправність рішення відповідача та не дають суду підстав для його скасування.

В свою чергу не можуть бути задоволені і вимоги про зобов'язання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміських маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) визначити переможця конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування по об'єкту №41 маршруту Рівне-Почаїв №№ рейсів 469/470; 471/472; 473/474, на підставі бальної системи оцінки пропозицій, що була чинна станом на 07.06.2016 та документів, поданих перевізниками-претендентами до 11.05.2016 включно, тим більше, що з моменту конкурсу минув рік часу.

В силу вимог п.53 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008, з переможцем конкурсу - ПП "Корецьавтотранс" вже укладено договір згідно з обов'язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими ним, як перевізником-претендентом.

За правилами п.55 Порядку організатор має право:

1) прийняти рішення про відмову у введенні в дію рішення (чи його окремої частини) конкурсного комітету за окремими об'єктами конкурсу:

у разі надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання перевізником-претендентом, який за результатами конкурсу визнаний переможцем конкурсу, недостовірної інформації;

у разі надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання перевізником-претендентом, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, недостовірної інформації;

2) провести конкурс до моменту закінчення строку дії відповідного договору, однак не раніше ніж за три місяці до настання такого моменту;

3) достроково розірвати договір з автомобільним перевізником у разі:

порушення ним умов договору. У такому разі для роботи на маршруті призначається автомобільний перевізник, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, на строк до закінчення дії договору, який було розірвано, а в разі його відмови чи відсутності - призначати до проведення конкурсу іншого автомобільного перевізника один раз на строк не більш як три місяці;

надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання ним недостовірної інформації;

порушення ним умов договору під час виконання перевезень на маршруті як перевізника, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце;

4) укласти договір з автомобільним перевізником, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, у разі:

настання обставин, що передбачені абзацом третім підпункту 3 цього пункту на строк дії договору, який було розірвано;

відмови перевізника-претендента, який визнаний переможцем конкурсу, від укладення договору.

Так як даних про те, що договір з ПП "Корецьавтотранс" розірваний суду не надано, то це свідчить про належне виконання перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування по об'єкту №41 маршруту Рівне-Почаїв №№ рейсів 469/470; 471/472; 473/474, а тому це свідчить і про те, що Укртрансбезпеці письмова інформація, що підтверджує факт подання ПП "Корецьавтотранс" недостовірної інформації на конкурс, від органів виконавчої влади і до сьогоднішнього дня не надходила.

Також, колегія суддів зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" не надало до суду належних та допустимих доказів та фактів подання ПП "Корецьавтотранс" недостовірної інформації на конкурс.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

З огляду на викладене, постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. У доводах апеляційної скарги відсутнє належне обгрунтування підстав для скасування постанови, а наведені доводи не спростовують висновків суду.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" червня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено "14" грудня 2017 р.