
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/11257/17Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Попка Я.С., Хобор Р.Б.,
з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львов апеляційну скаргу Залізничного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Франківського районного суду м. Львова від 16 червня 2017 року у справі № 465/372/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
25 січня 2017 року ОСОБА_1 звернулася із позовом до управління Пенсійного Фонду України в Франківському районі м. Львова просила визнати дії відповідача щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровляння, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації, тощо під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» - протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 86% , починаючи з 18.03.2010 року , з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких справлялися внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, з урахуванням раніше здійснених виплат, згідно з наданою Залізничною ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області в грудні 2016 року Довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії ( №18761/10/13-03-05-00-25/302 від 06.12.2016 року ), відповідно до Закону України «Про держав службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а -4753/09/2670» та провести індексацію пенсії відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Поряд проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 06.10.1993 року перебувала на посадах старшого та головного державного податкового інспектора, старшого та головного державного податкового ревізора - інспектора в органах державної податкової служби, зокрема : ДПІ у Галицькому районі м. Львова з 06.10.1993 року по 17.12.2001 року; ДПІ у Личаківському районі м. Львова з 18.12.2001 року по 29.09.2005 року; ДПІ у Залізничному районі м. Львова з 30.09.2005 року по 17.03.2010 року. 17.03.2010 року позивачку звільнено з посади головного державного податкового ревізора - інспектора у зв'язку із виходом на пенсію за віком.
З 18.03.2010 року Управлінням пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова позивачці призначена пенсія як державному службовцю відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% заробітної плати (доходу) . Проте при обчисленні пенсії до складу заробітної плати за обчислений період не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу та інші премії та виплати, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
12.12.2016 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова із заявою провести перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу та інших премій та виплат, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які не було включено до складу заробітної плати ( доходу) за обчислений період для нарахування пенсії в березні 2010 року. До заяви додані довідки про заробітну плату (складові заробітної плати державного службовця) згідно Форми, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружне адміністративного суду м. Києва по справі № 2а- 4573/09/2670.
22.12.2016 року позивач отримала відповідь з управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова за № 206-9/8 від 22.12.2015 року з поясненням, що відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсій», включення у складові заробітної плати для обчислення пенсії сум індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не було передбачене нормами чинного законодавства. Також у вищезгаданій відповіді зазначено, що якщо громадянин вважає, що орган, що призначив пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення, то позивач має право оскаржити таке рішення. Зазначену відповідь відповідача вважає неправомірною.
Постановою Франківського районного суду м. Львова від 16 червня 2017 року у справі № 465/372/17 позовні вимоги задоволено, а саме: визнано дії Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровляння, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації, тощо під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» протиправними; зобов’язано Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 86%, починаючи з 18.03.2010 року, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких справлялися внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, з урахуванням раніше здійснених виплат, згідно з наданою Залізничною ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області в грудні 2016 року Довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії ( №18761/10/13-03-05-00-25/302 від 06.12.2016 року ), відповідно до Закону України «Про держав службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а -4753/09/2670» та провести індексацію пенсії відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Поряд проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078; стягнуто з Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова (м.Львів, вул. В.Великого, 54) на користь ОСОБА_1 (м. Львів, вул. Окружна, 44/31) 640 грн. судового збору.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи, а саме: відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, заробітна плата державних службовців складалась з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Пенсійна виплата відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ обчислена в розмірі 86 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (з 01.01.2011-єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) відповідно до представлених довідок про складові заробітної плати, виданих Державною податковою інспекцією у м. Львові.
На дату призначення позивачу пенсії механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям був встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
При призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ позивачем була подана довідка про складові заробітної плати, де були зазначені надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, місячні премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, що були застосовані при розрахунку пенсійної виплати.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» враховувались в розмірах, встановлених на день призначення пенсії.
Включення у складові заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» сум індексації, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не було передбачене нормами чинного законодавства.
Просить скасувати постанову Франківського районного суду м. Львова від 16 червня 2017 року у справі № 465/372/17 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова позивач перебуває як одержувач пенсії за віком державного службовця, яка була призначена за нормами чинного на дату призначення пенсії Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХП (далі - Закон України 3723-ХІІ) з 18.03.2010 року.
Позивачка 12.12.2016 року звернулася до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова із заявою провести перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу та інших премій та виплат, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які не було включено до складу заробітної плати (доходу) за обчислений період для нарахування пенсії в березні 2010 року.
Відповідно до листа з управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова за № 206-9/8 від 22.12.2015 року позивачці відмовлено в проведені перерахунку пенсії та роз’яснено, що відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсій», включення у складові заробітної плати для обчислення пенсії сум індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не передбачене нормами чинного законодавства.
Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також і інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи проте є лише частково вірними з таких міркувань.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо права позивача на перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на підставі поданих позивачем довідок про заробітну плату, виходячи з наступного.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби. При цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові ВС України від 08.07.2015 р. № 732/48/15-а.
Таким чином, при перерахунку пенсії державного службовця має враховуватись відсоток суми заробітної плати, який було визначено позивачу при призначенні пенсії, а саме 86%.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами 2, 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України.
Постановою КМ України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Оскільки відповідно до ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу, то вищевказані норми поширюються на дані правовідносини.
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на те, що положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Так, відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України у постановах від 28.05.2013 року (№21-97а13), від 04.03.2014 року (№ 21-3а14), від 16.09.2014 року (№21-314а14), які відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень і для всіх судів України.
Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації зарплати згідно з поданою довідкою про заробітну плату є підставними та обґрунтованими, підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Керуючись: ст.. 41, ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, суд,
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Залізничного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Франківського районного суду м. Львова від 16 червня 2017 року у справі № 465/372/17 – залишити без задоволення.
Постанову Залізничного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Франківського районного суду м. Львова від 16 червня 2017 року у справі № 465/372/17 – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4Повний текст судового рішення виготовлено 13.12.2017 року