
Головуючий у 1 інстанції - Кузнецов В.Р.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2017 року справа № 243/9214/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Ястребової Л.В., суддів Компанієць І.Д., Сухарьок М.Г. , розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 16 жовтня 2017 р. у справі № 243/9214/17 (головуючий І інстанції Кузнецов В.Р.) за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі – позивач, ОСОБА_2М.) звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – відповідач, ГУПФУ в Донецькій області), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії, з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (далі – Закон № 900-VIII), ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі – Закон № 2262-XII), постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – Постанова № 988), № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» (далі – Постанова № 947) та довідки № 1677 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області; зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, ст.. 63 Закону № 2262-XII, постанов № 988, 947 та довідки № 1677 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ГУМВС України в Донецькій області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст..267 КАС України) (а.с.1-6)
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 16 жовтня 2017 року позовні вимоги задоволені, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2, з 01 січня 2016 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області провести ОСОБА_2, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області № 1677 від 15 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, починаючи з 1 січня 2016 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в місячний термін після набрання законної сили цією постановою подати до Слов'янського міськрайонного суду звіт про виконання цієї постанови; судові витрати віднесено на рахунок держави (а.с.39-41)
Відповідач, не погодившись з вказаною постановою, звернувся з апеляційною скаргою посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. Скарга обґрунтована тим, що за положенням статті 8 Закону № 2262-XII, виплата пенсії забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань. Строки перерахунку пенсії визначено у статті 51 Закону № 2262-XII, з урахуванням того, що обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання апелянтом довідки про розмір грошового забезпечення, тому вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01.01.2016 року суперечать чинному законодавству (а.с.45-46).
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, як колишній працівник органів внутрішніх справ (арк. справи 9).
15 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання довідки, яка була направлена ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Донецькій області для перерахунку пенсії (а.с.12).
ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 23.08.2017 року повідомило, що перерахунок пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також, надіслано копію довідки Ліквідаційної комісії (а.с.13).
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, ст.. 63 Закону № 2262-XII, постанов № 988, 947 та довідки № 1677 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення (а.с.15-16).
ГУ ПФУ в Донецькій області листом № ВЕБ-05001-Ф-3-17-004836 від 22 вересня 2017 року, повідомлено позивача, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також, позивачеві роз’яснено, що у випадку незгоди з таким рішенням ПФУ, він має право оскаржити його у вищому органі, або суді (а.с.17).
15 травня 2017 року головою ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області надана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно із якою, позивачу змінено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад підвищено до 2500,00 гривень; оклад за військовим (спеціальним званням) капітан міліції підвищено до 1800,00 гривень, надбавка за стаж служби підвищено до 1290,00 гривень; надбавка за службу в умовах режимних обмежень підвищено до 375,00 гривень, тощо (а.с. 14).
Отримання вказаної довідки на ім’я позивача ГУ ПФУ в Донецькій області, підтверджено листом-відповіддю ГУ ПФУ в Донецькій області за вих. № ВЕБ-05001-Ф-3-17-04332 від 23 серпня 2017 року (а.с. 13).
Спірним питанням в даній справі є питання правомірності відмови в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону № 2262-XII у зв’язку з відсутністю додаткових коштів з Державного бюджету України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII після частини другої доповнено новими частинами такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.».
Наведені положення законодавства набрали законної сили з 1 січня 2016 року.
Пунктом першим постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За приписами абз.2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 102 Закону №580).
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Системний аналіз вищевказаних положень Законів України і підзаконних нормативно - правових актів дає підстави для висновку, що починаючи з 1 січня 2016 року за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до постанови КМУ № 988.
Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі Порядок №3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
За приписами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі-Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п.2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В апеляційній скарзі пенсійний орган підтвердив отримання від ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, яка є підставою для перерахунку пенсії згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(а.с. 13).
Таким чином, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області направила до ГУ ПФУ України в Донецькій області довідку для перерахунку пенсії позивачеві.
Отже, вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії згідно вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано.
Згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484а13 від 22.04.2014 року.
Згідно рішень ЄСПЛ «Сук проти України», «Кечко проти України» та Бурдов проти Росії» державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправними дії ГУПФУ в Донецькій області щодо нездійснення позивачеві перерахунку пенсії за вислугу років МВС з 01.01.2016.
Колегія суддів не приймає посилання апелянта на відсутність коштів на виплату пенсії в нових перерахованих розмірах, оскільки зазначене не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії. Оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України").
Щодо вирішення питання про розподіл судових витрат, колегія суддів зазначає наступне.
Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач просив судові витрати покласти на відповідача та відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення, посилаючись на важке матеріальне становище.
Разом з тим, суд першої інстанції зазначив, що судові витрати слід віднести за рахунок Державного бюджету України.
Колегія суддів зазначає, що частиною 1 статті 94 КАС України визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, оскільки постанова суду першої інстанції прийнята на користь позивача, то, в даному випадку, судовий збір у розмірі 640 грн. має бути стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, на користь держави, а не віднесено за рахунок Державного бюджету України, як помилково зазначено судом першої інстанції.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 201 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
В даному випадку, судом першої інстанції правильно вирішено справу по суті, але помилково віднесено витрати щодо судового збору за рахунок держави, у зв’язку з чим, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 16 жовтня 2017 р. у справі № 243/9214/17, - задовольнити частково.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 16 жовтня 2017 р. у справі № 243/9214/17, - змінити.
Змінити абзац четвертий резолютивної частини постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 09 жовтня 2017 р. у справі № 219/8982/17, виклавши в наступній редакції: «Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі - Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь держави судовий збір за розгляд справи у суді в розмірі 640,00 грн.».
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 16 жовтня 2017 р. у справі № 243/9214/17 в іншій частині, - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Л.В.Ястребова
Судді: І.Д.Компанієць
ОСОБА_3