
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/11532/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді Сапіги В.П.,
суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 02 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
23 лютого 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (далі ОСОБА_2) з вимогами, які згодом уточнив, про визнання дій відповідача протиправними щодо недоплати йому пенсії як особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статтей 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) та зобовязання ОСОБА_2 здійснити позивачу перерахунок державної пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII із врахуванням, що вона не може бути нижчою від прожиткового мінімуму, починаючи з 23 серпня 2016 року. Також просить зобовязати ОСОБА_2 дорахувати йому до пенсійного забезпечення пенсію за втрату здоровя і провести оплату недорахованих сум з 23 серпня 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що призначення йому пенсії відбулося з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки призначення такої пенсії і розрахунок її розміру повинен відбуватися на підставі Закону №796-XII, а також розмір його основної пенсії не повинен бути меншим прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. В той же час, розмір нарахованої додаткової пенсії не повинен зараховуватися до розміру основної пенсії. Відповідно до розпорядження №816982 від 23.12.2016 року пенсія йому призначена на загальних умовах в розмірі 1123,88 грн.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 02.11.2017 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача при нарахуванні розміру пенсійного забезпечення позивачу та зобовязано ОСОБА_2 провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону №796-12, але не нижче прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, з 30.07.2016 року (не зазначаючи кінцевого терміну), без обмеження будь-яким терміном, періодом. В задоволенні решти вимог позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило ОСОБА_2, яке в апеляційній скарзі просить постановити рішення, яким скасувати оскаржувану постанову та в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Посилається на те, що позивачу з 24.12.2013 призначена пенсія за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС 2 категорії згідно Прикінцевих Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на умовах ст.55 Закону №796-XII. Мінімальний розмір пенсії за віком на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством (станом на час спірних правовідносин складає 1373 грн) встановлюється чоловікам, які мають страховий стаж 35 років. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж зазначеного вище, пенсії за віком призначається в розмірі, пропорційному наявного страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. При цьому, відповідно до постанови КМУ від 26.03.2008р №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додатковий пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, окрім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути меншим за 949грн. Розмір пенсії визначається згідно зі статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Згідно з ст. 13 постанови КМУ № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону №796-XII виплачується у розмірі до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2012 особам, що належать до категорії 2 - 170,82 грн. На час звернення за перерахунком пенсії стаж роботи на позивача становить 26 років 7 місяців. Отже, оскільки страховий стаж становить менше як 35 років, а розмір пенсії, обчислений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, менший за мінімальний розмір пенсії за віком, то пенсію за віком призначено в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, але не менше як 949 грн.
Апелянт також вказує, що згідно п. 3 Прикінцевих положень Закону України № 4282-VІ від 22.12.2011 «Про державний бюджет України на 2012р» визначено, що у 2012 році норми статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,62 та 54 Закону №796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік. На виконання цього пункту Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011. Тобто, починаючи з 01.01.2012 порядок виплати і розмір додаткових пенсій встановлюється одночасно Законом № 796-ХІІ, Законом № 4282-VІ та Порядком № 1210, які по-різному врегульовують спірні питання. А за загальним правилом дії норм права у часі підлягають пріоритетному застосуванню саме положення Закону № 4282-VІ та Порядку № 1210.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи в судове засідання апеляційного суду не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності. В силу вимог ч.1ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з таких підстав.
У справі встановлено, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом №796-XII, що підтверджується відповідною копією посвідчення серії А № 373006, виданого 09.12.2013 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією.
30.01.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 з заявою про перерахунок його пенсійного забезпечення відповідно до ст.ст.49, 51, 55, 56, 57 Закону №796-XII.
ОСОБА_2 №75/Д-15 від 13.02.2017 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії та повідомлено, що пенсія йому призначена і виплачується згідно з чинним законодавством та розяснено механізм визначення розміру пенсії.
Згідно копії розпорядження УПФУ в м.Івно-Франківську №816982 від 23.12.2016 ОСОБА_3 з 01.12.2016 розраховано пенсію за новою формулою, де розмір пенсія за віком на загальних підставах становить 599,29 грн, доплата до прожиткового мінімуму (1247,00 грн) 353,77 грн, загальний розмір пенсії за віком 953,06 грн, додаткова пенсія потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії 170,82 грн, що в сукупності становить 1123,88 грн; з 01.12.2019 в розмірі 1123,88 грн довічно. Розрахунок пенсії станом до 01.12.2016 розраховано, де розмір пенсія за віком на загальних підставах становить 599,29 грн, доплата до прожиткового мінімуму (1130,00 грн) 264,35 грн, загальний розмір пенсії за віком 863,64 грн, додаткова пенсія потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії 170,82 грн, що в сукупності становить 1034,46 грн.
З цього розпорядження видно, що загальний стаж роботи позивача становить 26 років 9 місяці 0 днів.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з врахуванням ч. 2 ст. 56 Закону 796-ХІІ, починаючи з 30.07.2016 (не зазначаючи кінцевого терміну), без обмеження будь-яким терміном, періодом.
Апеляційний суд частково погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх частково правильними з огляду на наступне.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ), умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом № 1788-ХІІ.
Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1788-ХІІ або спеціальним Законом № 796-XII.
Статтею 49 Закону № 796-XII визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі статтею 51 Закону № 796-XII особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення врегульовано статтею 55 Закону № 796-XII.
Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV), зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів на 10 років.
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону (частина 3 статті 55 Закону № 796-XII).
Статтею 56 Закону № 796-ХІІ передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з частиною 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
Аналіз викладеного свідчить про те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Відповідно до статті 67 Закону № 796-ХІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Водночас порядок перерахунку пенсій Законом № 796-ХІІ не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини 7 статті 9 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону № 796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону № 1058-IV встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону № 796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Обставини справи свідчать про те, що позивач отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України № 1058-IV із зменшенням пенсійного віку згідно з ст. 55 Закону № 796-ХІІ, а тому має право на перерахунок пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
При вирішенні наведеного спору апеляційний суд враховує позицію Верховного Суду України по аналогічній категорії справ, зокрема, постанову Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07.07.2015 у справі № 21-727а15.
Крім цього, зазначений висновок підтверджується і судовою практикою, зокрема, ухвалами Вищого адміністративного суду України від 16 листопада 2016 року (справа № К/800/24415/15) та від 22 березня 2017 року (справа № К/800/8232/17).
Отже, з огляду на наведені законодавчі приписи, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що позивач має право на перерахунок та збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж. Крім того, при розрахунку державної пенсії позивача застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, але не нижче вказаного прожиткового мінімуму і такий перерахунок пенсії має здійснюватися з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Колегія суддів вважає невірним висновок суду про задоволення позовних вимог з 30.07.2016, оскільки 30.06.2017 позивач звертався до суду з заявою про уточнення позовних вимог в новій редакції про зобовязання відповідача перерахувати йому державну пенсію відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, починаючи з 23.08.2016.
Згідно ст. 98 Закону № 1788-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.
Враховуючи, що позивач звернувся до суду з означеним позовом 23.02.2017, то вірним буде задоволення позовних вимог з 23.08.2016 в межах строку звернення до адміністративного суду, передбаченого ст. 99 КАС України.
В той же час колегія суддів не може погодитись з рішенням суду щодо зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження будь-яким терміном, періодом.
Позивач у своїх вимогах не зазначив кінцевої дати задоволення позовних вимог, а тому суд апеляційної інстанції вважає можливим для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача визначити початковий строк проведення даної виплати і не визначати кінцевий термін, враховуючи, що пенсія позивачу призначена довічно, а Закон, яким керується суд при прийнятті рішення, також не обмежує права позивача на отримання пенсії у визначеному Законом розмірі певним періодом часу. Водночас, відповідач має обовязок нараховувати у визначеному судовим рішенням порядку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин
Що стосується позовної вимоги про зобовязання ОСОБА_2 дорахувати позивачу до пенсійного забезпечення пенсію за втрату здоровя і провести оплату недорахованих сум з 23 серпня 2016 року, то така задоволенню не підлягає з огляду на те, що як вбачається з розпорядження УПФУ в м.Івно-Франківську №816982 від 23.12.2016, ОСОБА_3 як до та і з 01.12.2016 розраховано пенсію з врахуванням додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, передбачену ст. 51 Законом № 796-ХІІ, у розмірі 170,82 грн, який відповідає розміру, встановленому п. 13 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011, де щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до Закону № 796-ХІІ особам, що належать до категорії 2 виплачується у розмірі 170,82 грн, що свідчить про те, що така позивачу нараховується і виплачується.
Не заслуговують на увагу доводи апелянта щодо з 01.01.2012 порядок виплати і розмір додаткових пенсій встановлюється одночасно Законом № 796-ХІІ, Законом України «Про державний бюджет України на 2012р» № 4282-VІ від 22.12.2011 та Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011, які по-різному врегульовують спірні питання. А за загальним правилом дії норм права у часі підлягають пріоритетному застосуванню саме положення Закону № 4282-VІ та постанова КМУ № 1210, оскільки прийняті закони України про Державний бюджет України поширюють свою дію лише протягом календарного року, а нормативно-правові акти КМУ мають відповідати Конституції та законам України. Також необхідно вказати, що Закон № 796-ХІІ є основним, базовим, норми якого є пріоритетними у застосуванні до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, що на думку колегії апеляційного адміністративного суду, не дотримано судом першої інстанції.
Статтею 202 КАС України визначено підстави, за недотримання яких суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм процесуального права, неповним зясуванням усіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення, тому підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську задовольнити частково.
Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 02 листопада 2017 року у справі № 344/2596/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови в перерахунку призначеної ОСОБА_3 пенсії у законодавчо визначеному розмірі.
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, Код ЄДРПОУ 20550895) провести з 23 серпня 2017 року ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, проживаючому в ІНФОРМАЦІЯ_2) перерахунок та виплату державної пенсії відповідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили непрацездатність.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текс виготовлено 13.12.2017.