ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 грудня 2017 року № 826/5820/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитна компанія «Траун»
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків
фінансових послуг
про визнання протиправною та скасування постанови від 11.04.2017 р.
№407/646/15-4/9-П,
На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитна компанія «Траун» (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (надалі - Відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 11.04.2017 року №407/646/15-4/9-П про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитна компанія «Траун» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при прийнятті рішення Відповідач залишив поза уваги обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність, а також факт самостійного усунення порушення ліцензіатом на вимогу Відповідача.
Представник Відповідача проти позовних вимог заперечує, при цьому зазначивши, що Позивачем не було виконано вчасно вимоги абзацу другого пункту 2 Постанови №913, зокрема не надано анкети керівника та головного бухгалтера ліцензіата, форма яких затверджується Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг.
Враховую клопотання представників сторін судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини четвертої статті 122 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено Акт про неподання інформації ТОВ «Кредитна компанія «Траун» від 10.04.2017 року №646/15-4/9 (надалі - Акт).
На підставі Акту прийнято Постанову від 11.04.2017 року №407/646/15-4/9-П, якою до ТОВ «Кредитна компанія «Траун» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. (надалі - Постанова №407/646/15-4/9-П).
У висновках Постанови №407/646/15-4/9-П вказано, що ТОВ «Кредитна компанія «Траун» вчинено правопорушення, зазначеного у п.2 ч.1 ст.41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Зокрема, Відповідачем вказано на те, що Товариством у визначений строк (до 10.02.2017 року) не виконано вимоги абз.2 п.2 Постанови №913 Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів)» від 07.12.2016 року.
Позивач вважає, що Відповідачем прийнято спірне рішення з порушенням вимог законодавства без врахування всіх обставин справи, а тому звернувся до Суду з відповідним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.01р. № 2664-III (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 2664-III) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.
Згідно пунктів 1, 2, 3 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 р. №1070 (надалі-Положення) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
У своїй діяльності відповідач керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Основними завданнями Нацкомфінпослуг є здійснення, в межах своїх повноважень, державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері, а також захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.
Частиною 1 ст. 39 Закону №2664-III передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Стаття 40 Закону №2664-III встановлює перелік заходів впливу, які може застосовувати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Одним із встановлених статтею 40 зазначеного Закону заходом впливу є накладання штрафу в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Приписам наведеної норми кореспондують положення пункту 2.1 розділу ІІ Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.12р. №2319, зареєстрованого в Мін'юсті 18.12.12р. за№2112/22424 (надалі - Положення №2319), яким визначено, що Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу, як накладання штрафу в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 41 Закону №2664-III, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 року №913 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів) та установлено, що строк, протягом якого ліцензіати, які мають ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), повинні привести свою діяльність у відповідність з вимогами пунктів 21-99 Ліцензійних умов і подати до органу ліцензування документи та відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", становить два місяці з дня опублікування цієї постанови (крім абзацу другого пункту 28 Ліцензійних умов, строк приведення своєї діяльності у відповідність з яким для ліцензіатів становить 12 місяців з дня опублікування цієї постанови).
Так, вимогою від 07.03.2017 року щодо надання інформації та документів Відповідачем вимагалось надати протягом трьох робочих днів з дня отримання даної вимоги наступну інформацію: анкети керівника та головного бухгалтера ліцензіата, форма якої затверджена Ліцензійними умовами, до вказаних анкет додати засвідчені належним чином копії документів, що підтверджують зазначені в анкеті відомості; письмові пояснення ліцензіата (за підписом керівника та головного бухгалтера, з вихідним реєстраційним номером) щодо причин неподання (несвоєчасного подання) до Нацкомфінпослуг документів та відомостей, визначених частиною 3 статті 15 Закону України «Про ліцензування господарської діяльності», а саме анкети керівника та головного бухгалтера ліцензіата.
Вказану вимогу було отримано Позивачем 13.03.2017 року.
Листом від 14.03.2017 року ТОВ «Кредитна компанія «Траун» надало пояснення, що останнє протягом всього часу своїх діяльності чітко дотримується приписів законодавства, в тому числі і в частині своєчасності подання інформації та звітності перед Нацкомфінпослуг. Водночас зазначено, що у зв'язку із складною економічною ситуацією товариством не здійснювалась господарська діяльність за період з 27.08.2013 року до теперішнього часу, однак вся передбачена законодавством України звітність подавалась до контролюючого органу у встановлені строки. Крім того, в січні та лютому 2017 року директор перебував у щорічній та додатковій відпустці.
Також до вказаного листа було додано витребувані документи, зокрема, анкети директора та головного бухгалтера.
Вказані документи було подано безпосередньо до канцелярії Нацкомфінпослуг, що підтверджується відбитком штемпеля реєстрації вхідної кореспонденції на супровідному листі від 14.03.2017 року, відповідно до якого вбачається, що до вказаного листа додано запитувані документи.
Отже, посилання Відповідача у запереченнях на позовну заяву, що Позивачем не надано запитуваної інформації до 10.04.2017 року, спростовуються матеріалами справи.
Крім цього, Суд враховую, що Позивачем було дотримано строків щодо надання відповіді на вимогу Відповідача від 07.03.2017 року.
До того ж Суд зауважує, що Позивачем надано пояснення щодо ненадання документів в строк у відповідності до вимог Ліцензійних умов, а саме до 10.02.2017 року, анкет керівника та головного бухгалтера.
Водночас, Відповідачем не взято до уваги цих пояснень, а саме те, що керівник товариства перебував у відпустці у січні та лютому 2017 року. Також не взято до уваги, що Позивач сумлінно виконував свої обов'язки щодо надання інформації та необхідних документів згідно з законодавством України.
Крім цього, Суд наголошує, що товариством було в строк надано запитувану інформацію на вимогу Відповідача, що в свою чергу свідчить про належну відповідальність товариства щодо обов'язків, які передбачені законодавством України.
Враховуючи викладене, постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 11.04.2017 року №407/646/15-4/9-П про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитна компанія «Траун» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн. є протиправною та необґрунтованою, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням викладеного, Суд приходить до висновків про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 122, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 11.04.2017 року №407/646/15-4/9-П про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитна компанія «Траун» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн.
3. Стягнути з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитна компанія «Траун» судові витрати в сумі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук