ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 грудня 2017 року № 826/14785/17
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі
головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві
до Дарницького дитячого будинку-інтернату
про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації, а саме: підвального приміщення Дарницького дитячого будинку-інтернату до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Кодекс цивільного захисту України, Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, та зазначає, що під час проведення перевірки виявлено порушення Дарницьким дитячим будинком-інтернатом вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, в зв’язку з чим Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося до суду з метою часткового зупинення експлуатації, а саме: підвального приміщення Дарницького дитячого будинку-інтернату до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Представником відповідача через канцелярію суду подані пояснення по суті заявлених позовних вимог, в яких відповідач повідомив про вжиття заходів щодо усунення порушень, зазначених у приписі та вказав на те, що адміністрація Дарницького дитячого будинку-інтернату не заперечує щодо зупинення експлуатації підвального приміщення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Дарницьким районним управлінням ГУ ДСНС України у м. Києві 6 листопада 2017 року на підставі наказу ГУ ДСНС України у м. Києві від 29 вересня 2017 року № 337, посвідчення на перевірку від 18 жовтня 2017 року № 206 проведено позапланову перевірку щодо додержання Дарницьким дитячим будинком-інтернатом вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами проведеної перевірки Дарницьким районним управлінням ГУ ДСНС України у м. Києві складено акт від 6 листопада 2017 року № 202, яким встановлено порушення, зокрема:
1. пункту 1.20 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: не проведені розрахунки допустимого струмового навантаження електричних мереж (не надано відповідних копій матеріалів);
3. пункту 1.6 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів у приміщеннях та зовні не виконані за допомогою зварювання, паяння або затискачів;
6. пункту 1.21 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: захист будівель та споруд інтернату не забезпечений установками від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;
8. пункту 1.20 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: не проведений замір опору ізоляції та перевірка проведення спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання (не надано копії відповідних матеріалів);
9. пункту 12 ДБН В 2.5-56-2014, Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: сигнал від приймально-контрольного приладу не виведений на пульт централізованого пожежного спостерігання (не надано копії відповідних документів);
11. пунктів 1.1, 1.2 додатку А розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН В 2.5-56-2014, а саме: приміщення підвалу інтернату не обладнані автоматичною системою пожежної сигналізації з виводом сигналу від приймально-контрольного приладу на пульт централізованого пожежного спостерігання;
12. пункту 1.18 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: допускається експлуатація електричних світильників без захисних плафонів, ковпаків у підсобних та підвальних приміщеннях;
21. пункту 2.1.58 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: комунальні отвори в протипожежних перешкодах підвальних приміщень не зашпаровані наглухо негорючим матеріалом, який забезпечує межу вогнестійкості та димогазонепроникнення, що вимагається будівельними нормами для цих перешкод.
Як вбачається з акту перевірки, провідний інженер суб'єкта господарювання підписав акт без зауважень.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності".
Законом України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності" (із змінами та доповненням, далі – Закон № 877-V) встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища
Заходами державного нагляду (контролю) – є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Згідно частини п’ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Згідно статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять:
1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду;
2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки;
3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Відповідно до статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із пунктами 1, 2, 4, 10 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб’єктів господарювання.
При цьому, Дарницьким дитячим будинком-інтернатом не заперечуються обставини щодо допущення виявлених під час проведення перевірки порушень.
Під час розгляду справи відповідачем надано докази на підтвердження вчинення дій з метою усунення виявлених під час перевірки порушень.
Разом з тим, з наданого Дарницьким дитячим будинком-інтернатом листа від 11 грудня 2017 року № 583 вбачається, що повне усунення вимог чинного законодавства планується протягом 2018 року, відповідні витрати враховані в кошторисі на 2018 рік тощо.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді часткового зупинення експлуатації, а саме: підвального приміщення Дарницького дитячого будинку-інтернату до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
З огляду на встановлене, суд приходить до висновку про визнання позову обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 98, 160-163, 1832, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві задовольнити повністю.
2. Застосувати до Дарницького дитячого будинку-інтернату заходи реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації підвального приміщення Дарницького дитячого будинку-інтернату до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Відповідно до пунктів 9, 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя М.А. Бояринцева