
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2017 р. № 820/4917/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Маргвелані І.Л.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" про стягнення коштів за податковим боргом,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної фіскальної служби України у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахування заяви про зменшення позовних вимог, просить суд кошти з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" до бюджету в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 893646, 82 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до облікових даних контролюючого органу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" має податковий борг перед бюджетом в загальному розмірі 893646,82 грн. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що предмет розгляду в даній адміністративній справі є неконкретним, незрозумілим та таким, що не визначає спосіб погашення податкового боргу. У зв'язку із чим, просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до п.п.19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.7, 19-1.1.10, 19-1.1.34, 19-1.1.45, 19-1.1.46 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені законами України.
Згідно з пп.20.1.18 та 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2017 року, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок від 31.07.2017 № НОМЕР_1, податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи від 10.02.2017 № НОМЕР_2.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Відповідно до ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Також, суд зазначає, що згідно з п.п. 20.1.4, 20.1.18 та 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Судом встановлено, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" з питань дотримання термінів сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість за результатами якої складено акт № 3433/20-40-12-01-22/37646502 від 12.05.2017.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України відповідачам несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання з податку на додану вартість за січень 2017 року.
Так, на підставі висновків акту перевірки, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_3 від 25.05.2017, яким відповідачу нараховано штраф у розмірі 10000 грн та податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_4 від 25.05.2017, яким відповідачу нараховано штраф у розмірі 62224,62 грн.
Також, контролюючим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" з питань дотримання вимог податкового законодавства України щодо господарських взаємовідносин із ПАТ "Підсереднє" за листопад 2016 року, за результатами якої складено акт № 4315/20-40-14-05-19/37646502 від 06.06.2017.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем п. 198.1, р. 198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, чим завищено податковий кредит по податкових накладних зареєстрованих від імені ПАТ "Підсереднє" у листопаді 2016 року на суму ПДВ 543793 грн, в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду по скороченій декларації за листопад 2016 року на суму 150199 грн та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду по скороченій декларації за листопад 2016 року на суму 393594 грн.
На підставі висновків акту перевірки, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_5 від 19.06.2017, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 491992,50 грн.
Крім того, судом встановлено, що Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Харківській області проведено планову документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб, єдиного внеску, військового збору за період з 01.10.2014 по 31.12.2016, результати якої оформлені актом від 14.04.2017 № 2763/20-40-13-08/37646502.
Перевіркою встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" ст. 24 Кодексу законів про працю України, ст. 176, ст. 164, ст. 167, ст. 168, ст., 176, ст. 16-1 Податкового кодексу України.
На підставі висновків акту перевірки, контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 28.04.2017 № НОМЕР_6, № НОМЕР_7, № НОМЕР_8, № 00000061316, № НОМЕР_9, № НОМЕР_10, № НОМЕР_11.
Суд зазначає, що всі зазначені вище податкові повідомлення-рішення направлені контролюючим органом на адресу Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" та отримано останнім, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Доказів оскарження чи скасування вказаних рішень відповідачем не надано, тому суд приходить до висновку, що борг є узгодженим.
Окрім того, відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Таким чином відповідно до розрахунку, загальна сума податкового боргу підприємства з урахуванням уточнень складає 893646,82 грн.
Відповідно до п.п.59.1 та 59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У зв'язку з непогашенням відповідачем суми податкового зобов'язання протягом встановленого строку, позивачем винесено податкову вимогу № 373-17 від 10.05.2017.
Податкова вимога вручена головному бухгалтеру позивача 10.05.2017, що підтверджується його підписом на корінці вимоги.
Отже, на теперішній час відповідач має податковий борг з урахуванням пені в загальному розмірі 893646,82 грн, що підтверджується наданою контролюючим органом обліковою карткою.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (Пункт 95.4 статті 95 Податкового кодексу України).
На час розгляду справи податковий борг в сумі 893646,82 грн у добровільному порядку не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем до суду не надано.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на те , що позивачем не визначено спосіб погашення податкового боргу, оскільки з заявлених Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Харківській області позовних вимог вбачається, що контролюючий орган звернувся до суду в порядку абзацу 1 пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, який передбачає стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на загальних засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити.
Стягнути кошти з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Добрий господар" (64144, Харківська область, Первомайський район, с. Картамиш, вул. Октябрська, буд. 39, код ЄДРПОУ 37646502) до бюджету в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 893646 (вісімсот дев'яносто три тисячі шістсот сорок шість) грн 82 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 14 грудня 2017 року.
Суддя Д.А. Волошин