
3.7
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 грудня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1659/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
за участі секретаря судового засідання Карча В.М.,
представника позивача ОСОБА_1 (посвідчення від 06.05.2016 № 043157),
представника третьої особи ОСОБА_2 (довіреність від 05.09.2017 № б/н),
розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна служба України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансбезпека), про стягнення плати за проїзд великоваговим транспортним засобом в сумі 13584,78 грн,
ВСТАНОВИВ:
09 листопада 2017 року керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області (далі прокурор, позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позов до ОСОБА_3 (далі ОСОБА_3, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна служба України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансбезпека), про стягнення плати за проїзд великоваговим транспортним засобом в сумі 13584,78 грн, в обґрунтування якого позивач послався на таке.
03.02.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. Так, посадовими особами Управління проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки RENAULT, модель MAGNUM, державний реєстраційний номер ВВ 0516 CP, який належить перевізнику ОСОБА_3 За результатами проведеної перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт АХ № 0200136 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, на підставі яких проведено розрахунок плати за перевищення нормативних вагових параметрів вантажного автомобіля.
Відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, відповідачу нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 465,75 євро, що на день проведення розрахунку за офіційним курсом НБУ становить 13584,78 грн.
Відповідно до п. 31 Порядку габаритно-вагового контролю перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, однак, у встановлені строки відповідач плату за проїзд не сплатив.
18.04.2017 Управління Укртрансбезпеки у Харківській області рекомендованим листом повторно спрямувало відповідачу копії відповідних документів та лист-повідомлення про необхідність сплати грошових коштів, проте до теперішнього часу відповідач кошти не сплатив.
Визначена плата за проїзд у встановлені чинним законодавством строки відповідачем неоскаржена та несплачена. На підставі викладеного позивач просив стягнути зі ОСОБА_3 заборгованість з плати за проїзд великоваговим транспортним засобом в сумі 13584,78 грн на користь Державної служби України з безпеки на транспорті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не прибув, відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається повідомленим належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, про причини неприбуття не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Представник третьої особи в судовому засіданні адміністративний позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72, КАС України суд дійшов такого.
Судом встановлено, що відповідно до листа Регіонального сервісного центру в Луганській області від 11.12.2017 № 31/12/9-4774 автомобіль марки RENAULT MAGNUM, 2002 року випуску, VIN VF611ATA000100455 номерний знак НОМЕР_1, зареєстрований за громадянином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 Причіп марки TROUILLET ET 3311, 2005 року випуску, VIN VGUET331024000404, номерний знак НОМЕР_2, також зареєстрований за громадянином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 61-63).
03.02.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки RENAULT, модель MAGNUM, державний реєстраційний номер ВВ 0516 CP, що належить відповідачу, за результатами якого складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 03.02.2017 № 0200136 та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 03.02.2017, в яких зафіксовано перевезення вантажу із перевищенням встановленого осьового навантаження (арк. спр. 11-13).
На підставі вказаних документів було складено розрахунок плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу, згідно якого за перевищення нормативних параметрів відповідач повинен сплатити кошти в сумі 465,75 євро (арк. спр. 14).
18.04.2017 Управління Укртрансбезпеки у Харківській області надіслало на адресу відповідача лист № 2033 яким останнього повідомлено про необхідність внесення плати за проїзд та надіслати належним чином завірену копію платіжного документа на адресу управління (арк. спр. 47).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
У відповідності до вимог частини четвертої статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 зазначених Правил).
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно з пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 31-1 Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки (пункти 26, 27, 31-1 Порядку).
З аналізу викладених норм слідує, що у разі несплати автомобільним перевізником обов'язкового платежу, останній підлягає стягненню з нього в примусовому порядку в національній валюті до державного бюджету.
Отже, враховуючи розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно якого відповідачу нарахована плата в розмірі 465,75 євро, та офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України, на 03.02.2017, розмір плати за проїзд складає 13584,78 грн.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням того, що визначена контролюючим органом плата за проїзд в розмірі 13584,78 грн відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду справи по суті не надано, суд вважає, що позовні вимоги керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області є обґрунтованими та такими, які слід задовольнити.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна служба України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансбезпека), про стягнення плати за проїзд великоваговим транспортним засобом в сумі 13584,78 грн задовольнити повністю.
Стягнути зі ОСОБА_3 (вул. Лісна, 33, с. Осколонівка, м. Сєверодонецьк, Луганська область, 93493, РНОКПП НОМЕР_3) на користь Державного бюджету України (одержувач: УК у м. Харкові, р/р 31312309700002 у ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ банку 37999649, код бюджетної класифікації: 22160100 - плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 13584,78 грн (тринадцять тисяч пятсот вісімдесят чотири грн 78 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено 14 грудня 2017 року.
Суддя ОСОБА_4