Постанова № 70996107, 06.11.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
810/2974/17
Номер документу
70996107
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2017 року м.Київ№ 810/2974/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДФС у Київській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2017 №0024011406.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 15.06.2017 посадовими особами відповідача була проведена фактична перевірка господарського магазину, який розташований за адресою: 07334, Київська область, Вишгородський район, село Литвинівка, вул.Лесі Українки, 2/А, та який належить ОСОБА_1, за результатами якої було складено акт від 15.06.2017 № 1530/1000/14/НОМЕР_1.

В акті перевірки контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, у звязку із незабезпеченням ОСОБА_1 обліку готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку доходів та витрат за період з 12.06.2017 по 14.06.2017 на загальну суму готівкових коштів у розмірі 2614,00 грн.

На підставі даного акта відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення від 27.06.2017 № НОМЕР_2.

Проте, позивач не погоджується з такими висновками податкового органу, оскільки, на думку позивача, чинним законодавством не встановлено вимогу щодо здійснення фізичною особою-підприємцем обліку грошових коштів у книзі обліку доходів та витрат.

Так, позивач зауважив, що в силу п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні здійснення обліку готівкових коштів фізичною особою-підприємцем, у разі використання реєстратору розрахункових операцій, здійснюється виключно в книзі обліку розрахункових операцій.

Позивач наголосив на тому, що ним було здійснено облік готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій, і тим самим дотримано вимоги чинного законодавства.

У звязку з цим позивач вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких вказав, що під час здійснення фактичної перевірки магазину позивача посадовими особами ГУ ДФС у Київській області було встановлено, що ОСОБА_1 не було здійснено облік готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку доходів та витрат за період з 12.06.2017 по 14.06.2017 на загальну суму готівкових коштів у розмірі 2614,00 грн. і тим самим порушено вимоги чинного законодавства.

Присутній у судовому засіданні 02.11.2017 позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Присутній у судовому засіданні 02.11.2017 представник відповідача проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні 02.11.2017 суд за письмовим клопотанням позивача поставив на обговорення сторін питання про можливість продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження. Представники сторін щодо продовження розгляду справи у порядку письмового провадження не заперечували.

Враховуючи, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) зареєстрований як фізична особа-підприємець 23.03.2006 року за адресою: 07334, Київська область, Вишгородський район, село Литвинівка, вул.Леніна, будинок 238, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1000300147 від 22.09.2015 року (а.с.40-43).

Судом встановлено, що позивачу на праві власності належать магазин та кафе-бар, які розташовані за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н., с.Литвинівка, вул.Лесі Українки, 2а, про що свідчить свідоцтво про право власності на нерухоме майно №35802954 від 01.04.2015 (а.с.45).

Як вбачається з матеріалів справи, 31.05.2017 Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято наказ № 957 "Про проведення фактичних перевірок", яким зобовязано організувати проведення фактичної перевірки субєкта господарювання ОСОБА_1.

Відповідно до додатку до вказаного наказу тривалість фактичної перевірки 10 днів, дата початку перевірки 15.06.2017 (а.с.61).

На виконання зазначеного наказу Головним управлінням ДФС у Київській області були видані направлення на перевірку від 15.06.2016 року №3193, №3194, якими уповноважено головних державних ревізорів-інспекторів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 провести фактичну перевірку на предмет дотримання ОСОБА_1 вимог Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів (а.с.60).

Судом встановлено, що 15.06.2017 посадовими особами ГУ ДФС у Київській області на підставі статті 80 Податкового кодексу України, відповідно до наказу від 31.05.2017 №957, направлень від 15.06.2017 №3193 та №3194, проведено фактичну перевірку магазину ОСОБА_1, що розташований за адресою: с.Литвинівка, вул.Лесі Українки, 2/А.

Результати перевірки оформлені актом фактичної перевірки від 15.06.2017 №1530/1000/14/310, у якому відповідач дійшов висновку про порушення позивачем п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Суть виявленого порушення полягає в неоприбуткуванні позивачем готівки за період з 12.06.2017 по 14.06.2017 на загальну суму 2614,15 грн. згідно вимог чинного законодавства.

Так, в п.2.2.13 акту перевірки зазначено про те, що на момент перевірки субєкт господарювання не забезпечив облік готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку доходів та витрат за 12.06.2017 року на загальну суму готівкових надходжень 1067,70 грн., за 13.06.2017 року на загальну суму готівкових надходжень 749,05 грн., за 14.06.2017 року на загальну суму готівкових надходжень 797,40 грн. (а.с.58-59).

Судом встановлено, що під час перевірки ОСОБА_1 були надані пояснення, оформлені у письмовому вигляді, в яких позивач зазначив про те, що неоприбуткування ним у книзі обліку доходів та витрат грошових коштів у сумі 2614,15 грн. було здійснено у звязку із неуважністю позивача (а.с.62).

На підставі акту перевірки Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.06.2017 №0024011406, яким до позивача на підставі абз.3 ст.1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 Про застосування штрафних санкцій за правопорушення норм з регулювання обігу готівки застосовано штраф у розмірі 13070,75 грн. (а.с.6).

Не погоджуючись із рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.

За визначенням, наведеним у пункті 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 (далі Положення №637), оприбуткування готівки це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій;

касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі;

книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форму відповідної книги обліку доходів і витрат установлено Державною податковою адміністрацією України;

книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Відповідно до пункту 2.6 Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Відповідно до абз.3 п.1 Указу Президента України Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки від 12.06.1995 № 436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Отже, залежно від того, яким чином на підприємстві оформлюються готівкові розрахунки: шляхом видачі касових ордерів, або ж із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, підприємства здійснюють оприбуткування готівки шляхом обліку її сум відповідно у касовій книзі або у книзі обліку розрахункових операцій.

Як вбачається з акту перевірки, виявлене порушення полягає у неоприбуткуванні позивачем готівкових коштів в книзі обліку доходів і витрат за період з 12.06.2017 по 14.06.2017 на загальну суму 2614,15 грн. згідно вимог чинного законодавства.

При цьому акт перевірки не містить жодних зауважень щодо порядку заповнення позивачем книги обліку розрахункових операцій.

Судом встановлено, що на господарській одиниці, у магазині ОСОБА_4, розташованій за адресою: Київська область, Вишгородський р-н., с.Литвинівка, буд.2/А, готівкові розрахунки проводяться із застосуванням реєстратора розрахункових операцій моделі МІНІ-ФП54.01, заводський номер ПР5401107740, фіскальний номер НОМЕР_3, зареєстрованого 19.12.2016 у Вишгородській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, що підтверджується реєстраційним посвідченням №3000283764 від 19.12.2016 (а.с.9).

На вказаний РРО Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області 19.12.2016 було зареєстровано Книгу ОРО №3000283764р/1 (розпочата 27.12.2016, закінчена 08.08.2017), витяг з якої міститься у матеріалах справи (а.с.48-50).

Виходячи з того, що законодавством під оприбуткуванням готівки у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО розуміється своєчасне (у день одержання готівкових коштів) здійснення обліку таких коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО, то не здійснення відповідних записів у книзі обліку доходів і витрат у день одержання готівкових коштів не вважається неоприбуткуванням готівки.

Так, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність дій з фіксації повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книжки) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій.

Аналогічна правова позиція у спорах цієї категорії була висловлена у постановах Верховного Суду України від 11.12.2012 (справа № 21-400а12), від 26.02.2013 (справи №№ 21-7а13, 21-35а13), від 12.11.2013 (справа № 21-370а13), від 01.04.2014 (справа № 21-54а14).

Згідно з приписам частини 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Таким чином, оскільки в магазині позивача, перевірка якого здійснювалась відповідачем, не проводяться операції з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а проведення готівкових розрахунків здійснюється із використанням реєстратора розрахункових операцій, належним способом оприбуткування готівкових коштів у даному випадку є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.

Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 28 серпня 2013 року № 417, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за №1618/24150 (далі - Порядок).

Вказаний Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Пунктом 1 розділу ІІ глави 1 Порядку встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані зареєструвати книги обліку розрахункових операцій (далі - книга ОРО).

Пунктом 6 розділу ІІ глави 4 Порядку передбачено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що оприбуткуванням готівки для позивача є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО; в свою чергу, облік зазначених коштів у книзі обліку розрахункових операцій передбачає підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках такої книги та щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.

Як зазначено вище, на господарській одиниці, в магазині субєкта господарювання ОСОБА_4, розташованій за адресою: Київська область, Вишгородський р-н., с.Литвинівка, буд.2/А, готівкові розрахунки проводяться із застосуванням реєстратора розрахункових операцій моделі МІНІ-ФП54.01, заводський номер ПР5401107740, фіскальний номер НОМЕР_3, зареєстрований 19.12.2016 у Вишгородській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, що підтверджується реєстраційним посвідченням №3000283764 від 19.12.2016.

На вказаний РРО Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області 19.12.2016 було зареєстровано Книгу ОРО №3000283764р/1 (розпочата 27.12.2016, закінчена 08.08.2017), витяг з якої міститься у матеріалах справи.

Під час дослідження витягу з КОРО №3000283764р/1 судом встановлено, що готівкові кошти, які надійшли в період з 12.06.2017 по 14.06.2017 на загальну суму 2614,15 грн., були своєчасно та у повному обсязі оприбутковані позивачем, що підтверджується роздрукованими та підклеєними до розділу І КОРО щоденними Z-звітами за 12.06.2017 на суму 1067,70 грн., за 13.06.2017 на суму 749,05 грн. та за 14.06.2017 на суму 797,40 грн. та кореспондуючими таким Z-звітам щоденними і послідовними записами у розділі ІІ КОРО про рух готівки та суми розрахунків (а.с.14).

Враховуючи, що ОСОБА_1 не здійснюються операції з приймання або видачі готівки з оформленням касових ордерів, висновок контролюючого органу про не оприбуткування позивачем готівки за період з 12.06.2017 по 14.06.2017 є необґрунтованим та спростовується доказами, що містяться в матеріалах справи.

Суд звертає увагу на те, що відсутність запису в книзі обліку доходів і витрат, при фактичному оприбуткуванні зазначеної суми, свідчить лише про порушення позивачем порядку ведення книги обліку доходів та витрат, а не про неналежний облік надходження коштів за зазначений період.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, доказів, які б спростовували доводи позивача, не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 640,00 грн. підлягають стягненню на його користь відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 27.06.2017 №0024011406.

3. Стягнути судовий збір у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1, місце проживання : 07334, Київська обл., Вишгородський р-н., м.Литвинівка, вул.Леніна, буд.238) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код: 39393260, місцезнаходження: 03680, м.Київ, вул.Народного Ополчення, буд.5-А).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кушнова А.О.