Постанова № 70995869, 14.12.2017, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
807/1483/17
Номер документу
70995869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

14 грудня 2017 рокум. Ужгород№ 807/1483/17

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Маєцька Н.Д.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до Державного підприємства "Агропромисловий комбінат Ужгородський" про стягнення заборгованості в сумі 673425,66 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (далі Ужгородське ОУПФ ) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Агропромисловий комбінат Ужгородський" (далі відповідач, ДП "Агропромисловий комбінат Ужгородський" ) про стягнення заборгованості в сумі 673425,66 грн.

14 грудня 2017 року Ужгородським ОУПФУ направлено до суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи провести за відсутності представника на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів та у відповідності до ст. 122 КАС України, справу розглянуто за відсутності представника позивача, на підставі наявних у справі доказів.

Відповідач письмове заперечення проти позову з належними доказами не подав, свого представника в судове засідання не направив, не повідомив суд про причини не прибуття, хоча повідомлявся належним чином про відкриття провадження в адміністративній справі, про дату, час і місце розгляду даної справи. Таким чином, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, та відповідно до ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

ДП "Агропромисловий комбінат Ужгородський" є страхувальником (роботодавцем) в розумінні ст. 14 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058- ІV (далі Закон 1058), а також платником страхових внесків відповідно до статті 15 цього Закону.

Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону 1058 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), страхувальники зобовязані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до положень розділу ХV "Прикінцеві положення", передбачалось, що до 01.01.2011 р. страхові внески, що перераховуються до солідарної системи (крім страхових внесків, що перераховуються особами, зазначеними в пунктах 3 і 4 статті 11 та у статті 12 цього Закону, а також страхових внесків, сплачуваних за осіб, зазначених у пунктах 8, 13, 14 статті 11 цього Закону), сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для відповідних платників збору.

Як встановлено ч. 10 ст. 20 Закону 1058, у разі, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують нараховані страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 2 ст. 106 Закону 1058 встановлено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, утому числі, донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (п.2 ч.9 ст. 106 Закону 1058).

Одночасно, на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня у розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

За порушення, передбачене п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону 1058, у звязку з несплатою (неперерахуванням) страхових внесків за звітний період з 13 січня 2010 року по 31 січня 2011 року, Рішенням № 084 від 24 березня 2011 року УПФ в Ужгородському районі (правонаступником якого є Ужгородське ОУПФ, позивач за даним позовом) до боржника були застосовані фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу у розмірі 5051,12 грн. та нараховано пеню у розмірі 68315,36 грн. Станом на день подання позову, залишок несплаченого штрафу становить 4886,35 грн., несплаченої пені 66067,12 грн. Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року у справі № 2а-0770/1893/11, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року, відмовлено в задоволенні позову ДП "Агропромисловий комбінат Ужгородський" про визнання нечинним та скасування рішень від 24.03.2011 року за № 084 та № 14 про застосування штрафу та нарахування пені. Таким чином, законність винесення рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 084 від 24.03.2011 р. підтверджена рішеннями суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлені ці обставини.

У силу наведеної норми процесуального закону обставини, встановлені судовим рішенням в зазначених вище адміністративних справах, мають преюдиційне значення при вирішенні спору в цій справі, оскільки, ухвалюючи такі рішення, суд встановив правомірність рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, які є підставою для стягнення заборгованості.

Крім того, у звязку з несплатою (неперерахуванням) страхових внесків за звітний період з 22 січня 2007 року по 17 серпня 2012 року, Рішенням № 267 від 26 вересня 2012 р. УПФ в Ужгородському районі (правонаступником якого є Ужгородське ОУПФ, позивач за даним позовом) до боржника були застосовані фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу у розмірі 38903,36 грн. та нараховано пеню у розмірі 562618,25 грн. Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року у справі № 2а-0770/3016/12, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року, відмовлено в задоволенні позову ДП "Агропромисловий комбінат Ужгородський" про визнання нечинним та скасування вищезазначеного рішення. Таким чином, законність винесення рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 267 від 12.03.2013 р. підтверджена судом.

Судом встановлено, що 31 жовтня 2012 року УПФ в Ужгородському районі проведено планову перевірку відповідача щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, за результатними якої складено Акт № 217. Перевіркою виявлено порушення вимог ст. 19 Закону 1058 та донараховано відповідачу страхових внесків на суму 1462,43 грн.

Відповідно до п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону 1058 за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

На підставі вищенаведеного, Рішенням № 278 від 31 жовтня 2012 року, УПФУ в Ужгородському районі до відповідача були застосовані фінансової санкції у розмірі 950,58 грн.

Частиною 13 ст.106 Закону 1058 визначено, що суми пені та штрафів, передбачених частиною дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. Вказане рішення вручено відповідачу під розписку, що підтверджується підписом посадової особи відповідача.

Враховуючи, що відповідачем не сплачено заборгованість по застосованим до нього фінансовим санкціям і пені, станом на день звернення до суду заборгованості складає 673425,66 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку страхувальника.

Відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону 1058 строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами у справі є будь які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. ст. 71, 72 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на позивача. Ужгородським ОУПФУ доведено та матеріалами справи підтверджується заборгованість відповідача у сумі 673425,66 грн. із сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та правомірність звернення до суду з зазначеним позовом, в зв'язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані (заперечення проти позову відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до Державного підприємства "Агропромисловий комбінат Ужгородський" про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Агропромисловий комбінат Ужгородський" (Закарпатська область, с. Розівка, вул. Концівська, 38, код ЄДРПОУ 05513709) на користь Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 2 код 40384233) заборгованість у сумі 673425,66 грн. (шістсот сімдесят три тисячі чотириста двадцять пять гривень шістдесят шість копійок) із сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя ОСОБА_1