Постанова № 70995499, 13.12.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
803/1646/17
Номер документу
70995499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 року Справа № 803/1646/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Турійського районного сектору ОСОБА_1 Державної міграційної служби України у Волинській області до ОСОБА_1 Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправними дій та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Турійський районний сектор ОСОБА_1 Державної міграційної служби України у Волинській області звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_2 примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправними дій старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3 щодо відкриття виконавчого провадження ВП № 55197798 від 21 листопада 2017 року та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 55197798 від 21 листопада 2017 року.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року допущено у справі заміну первинного відповідача ОСОБА_2 примусового виконання рішень ОСОБА_1 Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області на належного відповідача ОСОБА_1 Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області.

Позов, з урахуванням заяви про зміну підстав адміністративного позову від 11 грудня 2017 року, обґрунтовано тим, що виконавче провадження ВП № 55197798 відкрито з порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження».

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

Турійський районний сектор ОСОБА_1 Державної міграційної служби України у Волинській області не є юридичною особою, не зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, не має кодів економічної класифікації видатків та реквізитів рахунків. Тому вказаний в оскаржуваній постанові ідентифікаційний код юридичної особи не може належати вказаному боржнику.

Вказує, що державним виконавцем невірно вказано дані про боржника, оскільки боржником може бути лише юридична особа.

З врахуванням викладеного, позивач просить визнати дії старшого державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження ВП № 55197798 від 21 листопада 2017 року та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження.

В поданих письмових запереченнях представник відповідача просила в задоволенні позову відмовити, з огляду на те, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 21 листопада 2017 року № 55197798 по примусовому виконанню виконавчого листа № 733/2017, виданого 13 листопада 2017 року Волинським окружним адміністративним судом, про зобовязання Турійського районного сектору ОСОБА_1 Державної міграційної служби України у Волинській області оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_4 у формі паспортної книжечки винесена відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» є обовязковою до виконання.

Зазначає, що в порядку пунктів 3, 4 частини першої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі № 733/2017 зазначено: найменування (для юридичних осіб) або прізвище, імя, по батькові (для фізичних осіб) боржника, місцезнаходження, ідентифікаційний код, а тому зазначений виконавчий лист відповідає вимогам статті 4 Закону України «Про виконавче провадження».

Представник позивача в судове засідання не прибула, проте 11 грудня 2017 року за вх. № 12967/17 подала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання також не прибула, 13 грудня 2017 року за вх. № 13145/17 подала заяву про розгляд справи без участі представника відділу.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оскільки від представників сторін надійшли заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому суд дійшов висновку, що судовий розгляд даної справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 17 листопада 2017 року ОСОБА_5 звернувся до начальника ОСОБА_2 примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області із заявою про прийняття до примусового виконання виконавчого листа № 733/2017, виданого Волинським окружним адміністративним судом 13 листопада 2017 року.

Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3 21 листопада 2017 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 55197798 з виконання виконавчого листа № 733/2017, виданого Волинським окружним адміністративним судом 13 листопада 2017 року. Вказану постанову отримано 25 листопада 2017 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правовідносини у сфері примусового виконання судових рішень регулюються Законом України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-19 (далі - Закон № 1404-19).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

В силу положень пункту 1 частини першої статті 26 Закону № 1404-19 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 1404-19 у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); строк пред'явлення рішення до виконання.

Абзацом другим частини другої статті 15 Закону № 1404-19 встановлено, що боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обовязок щодо виконання рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, у постанові про відкриття виконавчого провадження від 21 листопада 2017 року у графі «боржник» вказано Турійський районний сектор Державної міграційної служби у Волинській області, зазначено його адресу: Волинська обл., Турійський р-н, смт. Турійськ, майдан Центральний, 5 та код ЄДРПОУ 37821586.

Згідно з статтею 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про організаційно-правову форму та назву. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вносить до Єдиного державного реєстру (стаття 90 Цивільного кодексу України).

Проте, представником позивача надано Положення про Турійський районний сектор ОСОБА_1 Державної міграційної служби України у Волинській області, з якого вбачається, що Турійський районний сектор є територіальним підрозділом ОСОБА_1 Державної міграційної служби України у Волинській області та підпорядковується начальнику ОСОБА_1 або за рішенням начальника одному з його заступників.

Разом з тим, відповідно до пункту 16 Положення про ОСОБА_1 Державної міграційної служби України у Волинській області, управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах казначейства, печатку із зображенням Державного ОСОБА_3 України і своїм найменуванням, в той час коли Турійський районний сектор має лише свою печатку.

Крім того, ідентифікаційний код юридичної особи - 37821586, який вказаний у постанові про відкриття виконавчого провадження ВП № 55197798 від 21 листопада 2017 року, належить саме ОСОБА_1 Державної міграційної служби України у Волинській області, що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04 квітня 2017 року.

Відповідно до статті 18 Закону № 1404-19 виконавець зобовязаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Оскільки судом встановлено, що Турійський районний сектор ОСОБА_1 Державної міграційної служби України у Волинській області не є юридичною особою, тому в силу статті 15 Закону № 1404-19 він не може бути боржником у виконавчому провадженні, а тому постанова про відкриття виконавчого провадження винесена з порушенням норм чинного законодавства.

Згідно із частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як субєкт владних повноважень, на момент розгляду справи, не надав суду достатні беззаперечні докази в обґрунтування обставин щодо правомірності та обґрунтованості прийнятої постанови про відкриття виконавчого провадження, як такої, що прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

За результатами оцінки обставин справи вцілому та враховуючи надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправними дій старшого державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження ВП № 55197798 від 21 листопада 2017 року та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 55197798 від 21 листопада 2017 року.

Керуючись статтями 162-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про виконавче провадження», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3 щодо відкриття виконавчого провадження ВП № 55197798 від 21 листопада 2017 року.

Скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3 про відкриття виконавчого провадження ВП № 55197798 від 21 листопада 2017 року.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СуддяФ.А. Волдінер