
Справа № 442/1637/17
Провадження № 6/442/443/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2017 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого – судді Павлів З.С.
при секретарі – Михавко І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі матеріали подання головного державного виконавця Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Львівської області ОСОБА_1, за погодженням в.о. начальника ВДВС Дрогобицького МРУЮ Львівської області ОСОБА_2, про встановлення або зміну порядку виконання рішення відповідно до п.10 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», -
встановив:
Державний виконавець ВДВС Дрогобицького МРУЮ Львівської області Н.В.Литвиненко, за погодженням із в.о. начальника ВДВС Дрогобицького МРУЮ Львівської області ОСОБА_2, звернувся до суду з поданням, в якому просить встановити спосіб і порядок виконання шляхом списання коштів з рахунків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, виконавчих документів, а саме: виконавчий лист Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/4327/16-цвід 04.08.2016 про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_3 7813,51 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду; виконавчий лист Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/7095/15-ц від 04.08.2016 року про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_4 23023,00 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду; виконавчий лист Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/4326/16-ц від 04.08.2016 року про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_5 9444,75 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду, та виконавчий лист Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/7269/15-ц від 04.08.2016 року про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_6 31541,28 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду.
В обґрунтування подання покликається на те, що на виконанні у ВДВС Дрогобицького міськрайонного управління юстиції знаходяться вищевказані виконавчі провадження. Проте, боржником в добровільний термін вимоги виконавчих документів не виконано. Згідно відповідей Державної податкової служби України за боржником – Дрогобицькою районною лікарнею №5 не виявлено рахунків, відкритих у банківських установах та інших фінансових установах України. Згідно бази даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за боржником не числиться на праві власності нерухоме майно. Згідно листа Дрогобицької міської лікарні №5 така з 01.01.2005 року входить до складу Дрогобицького районного територіального медичного об’єднання на підставі наказу охорони здоров’я. Однак, Дрогобицьке районне територіальне об’єднання не ї стороною виконавчого провадження. Відтак, вважає за необхідне змінити порядок виконання рішення.
Головний державний виконавець Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Львівської області ОСОБА_1 в судовому засіданні подання підтримала з підстав, викладених у поданні, просить таке задоволити.
Представник ОСОБА_5 ОСОБА_7, в судовому засіданні подання підтримав, просить таке задоволити.
Інші учасники виконавчого провадження в судове засідання не з’явилися, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду, не повідомили суду причини.
Враховуючи те, що процесуальним законодавством передбачено стислі строку розгляду подання (10 днів), а також те, що мова йде про захист права особи на отримання заробітної плати, суд вирішив розглянути подання за відсутності інших учасників виконавчого провадження.
Перевіривши матеріали подання, суд вважає, що таке є підставним та підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
У відповідності до ст.373 ЦПК України, яка передбачає можливість зміни способу та порядку виконання рішення у виняткових випадках. Такими випадками є обставини, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
У п. 10 роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» зазначено, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу і порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 373 ЦПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
З матеріалів справи вбачається, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції у виконавчому провадженні знаходяться наступні виконавчі листи:
- виконавчий лист Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/4327/16-цвід 04.08.2016 про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_3 7813,51 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду;
- виконавчий лист Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/7095/15-ц від 04.08.2016 року про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_4 23023,00 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду;
- виконавчий лист Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/4326/16-ц від 04.08.2016 року про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_5 9444,75 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду,
- виконавчий лист Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/7269/15-ц від 04.08.2016 року про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_6 31541,28 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду.
Як вбачається з листа №594 від 09.06.2017 року Дрогобицького районного територіального медичного об’єднання Дрогобицька района лікарня №5 є окремою самостійною юридичною особою, яка підпорядковується Дрогобицькому РТМО тільки в частині дотримання положень державної політики у сфері охорони здоров’я. Відповідно до преамбули Статуту Дрогобицької районної лікарні №5, зареєстрованого 20.01.2005 року державним реєстратором Дрогобицької міської ради Львівської області, реєстраційний номер 14141050001000168, Дрогобицька районна лікарня №5 заснована Дрогобицькою районною радою на правах комунальної власності.
Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності з 01.01.2013 року, встановлені гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом та особливості їх виконання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845» затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання судових рішень, боржниками за якими є органи державної влади, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень, шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних бюджетних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Вказаний у вищезазначеному виконавчому листі боржник є бюджетною установою і вправі здійснювати бюджетні платежі за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Враховуючи вищенаведене, норми діючого законодавства, виконати вищевказаний виконавчий документ можливо лише на підставі ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а саме: за заявою стягувача про виконання такого рішення, оригіналу виконавчого документу, судового рішення про стягнення боргу, оригіналу або копії розрахункових документів, поданих саме стягувачем до Державної казначейської служби України.
Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку, без участі органів Державної виконавчої служби України.
Пунктом 6 вищевказаного Порядку визначено загальні умови пред'явлення виконавчих документів на виконання до органів Державної казначейської служби України, а саме у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній, оригінал виконавчого документа, судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності), оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо). Отже, законодавчо встановлена та закріплена необхідність наявності дії (волевиявлення) стягувача - самостійно пред'явити виконавчий документ до Державної казначейської служби України, разом із заявою та переліком необхідних документів.
Окрім цього, згідно п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені ч.1ст.2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом; якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Порядок виконання державними виконавцями відділу виконавчих документів даної категорії - даним Законом чітко не визначений.
Водночас, як зазначалося вище, відповідно до ст. 3 вказаного Закону стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що подання слід задоволити, оскільки наявні обставини, що утруднюють виконання рішення.
Керуючись ст. 373 ЦПК України, суд ,-
ухвалив:
Подання задоволити.
Встановити спосіб і порядок виконання виконавчого листа Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/4327/16-цвід 04.08.2016 про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_3 7813,51 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду; виконавчого листа Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/7095/15-ц від 04.08.2016 року про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_4 23023,00 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду; виконавчого листа Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/4326/16-ц від 04.08.2016 року про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_5 9444,75 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду, та виконавчого листа Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/7269/15-ц від 04.08.2016 року про стягнення з Дрогобицької міської лікарні №5 в користь ОСОБА_6 31541,28 грн. середньомісячного заробітку за час затримки виконання рішення суду шляхом списання коштів з відповідних рахунків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів з врахуванням закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня винесення ухвали апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення ухвали, можуть подати апеляційну скаргу протягом п’яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Суддя Павлів З.С.